Tom Pidcock je nyní mistrem světa na elektrokolech

Yorkshireman získal světový titul v e-MTB a dále dokazuje, že elektrokola nepodvádějí

Fotografie: Bartek Wolinski/Red Bull

Elektrokola jsou pro starší lidi, elektrokola jsou pro ty, kteří už nemohou jezdit na kole, elektrokola podvádějí, na elektrokole bych nikdy nebyl přistižen… Jen pár z nich odpovědi, které tak často chrlí pokaždé, když na Cyclist pokryjeme svět elektrických cyklů.

No, dost možná nejtalentovanější cyklista na světě a určitě ve Spojeném království Tom Pidcock se právě stal mistrem světa na elektrokole. Stále trváte na těchto tvrzeních?

Před svým lukrativním přesunem do impéria Ineos Grenadiers na WorldTour v roce 2021 se Pidcock rozhodl, že si užije ještě poslední kousek zábavy, než to začne být vážné. Tento 21letý hráč přidal na svůj luk další strunu tím, že vyhrál titul e-MTB na mistrovství světa UCI MTB.

V podmínkách jako v bažině na hřišti Leogang-Salzburgerland v Rakousku přepnul Yorkshireman do turbo režimu, aby porazil Francouze Jerome Gillouxe o jasných 35 sekund a Dánska Simona Andreassena o 49 sekund a získal titul.

Navzdory ztrátě 55 sekund na Gillouxe po prvním kole Pidcockova třída zazářila, když zaznamenal čtyři nejrychlejší kola závodu ve čtyřech zbývajících okruzích, aby si domů odnesl duhový dres s bleskem proraženým jeho středem.

Závodu se zúčastnil také bývalý mistr světa v cyklokrosu a legenda Sven Nys, který skončil 19., další jezdec, který rozhodně není starší, nepodvádí nebo už nemůže jezdit na svém starém kole.

Pidcock, který je zjevně fanouškem jízdy na svém elektrickém kole, se po vítězství rozhodl na Instagramu napsat: „Ha, pro to žiju. Mistr světa E-MTB @iamspecialized @srammtb @redbulluk. Díky za příležitost @iamspecialized_mtb @trinityracing_ Užil jsem si každou vteřinu'

Před středečním závodem Pidcock také zveřejnil video, jak si to trhá kolem trati na e-MTB. Necháte-li točení motoru v zadním kole, aby ho smykovalo v blátivých zatáčkách, uvidíte, jak se baví.

Yorkshireman měl zjevně staré časy, kdy se hecoval na svém elektrickém horském kole, což byla lehká úleva po několika solidních týdnech pro jezdce a pátečním závodě v cross country do 23 let.

Na nedávném mistrovství světa elitních mužů v silničním závodě v italské Imole skončil Pidcock na 42. místě, když byl většinu dne v hlavní skupině. Poté okamžitě přešel na MTB a během týdne vyhrál dvě kola Světového poháru hráčů do 23 let.

Ať tak či onak, Pidcock si udělal čas na to, aby šel a vyhrál duhový dres e-MTB, byla pro tento sport dobrá věc, protože pomohla dokázat, že elektrická kola nepodvádějí, je to jen spousta zábavy.

A pokud jsou dost dobrá pro Pidcocka, Nyse, Eddyho Merckxe, Seana Yatese a Briana Robinsona, pak si myslím, že můžeme s jistotou říci, že elektrokola jsou dost dobrá i pro nás.