Vuelta a Espana 2019 Fáze 18: Primoz Roglic pevně drží v červeném dresu

Obsah:

Sergio Higuita vyhrává etapu, zatímco Primoz Roglic pochoduje o krok blíže k celkovému vítězství

Education First Sergio Higuita získal své první vítězství na Grand Tour působivým způsobem na 18. etapě do Becerril de la Sierra, když se Primoz Roglic z Jumbo-Visma posunul o krok blíže k celkovému vítězství na Vueltě a Espaně 2019.

Higuita jela sama přes 40 km a zdržela se pronásledující skupinu jezdců Všeobecné klasifikace, aby vyhrála etapu o 15 sekund a zachránila nějaký úspěch pro Education First, jehož Vueltu poškodilo zranění.

Nositel červeného trikotu Roglic vyhrál sprint o druhé místo a zvýšil své celkové vedení na GC před Alejandrem Valverdem, který přeskočil týmového kolegu z Movistaru Naira Quintanu na druhé místo.

Michel Angel Lopez z Astany byl také velkým vítězem den poté, co si svými vytrvalými útoky uzurpoval Tadej Pogacara z týmu UAE Team Emirates do bílého trikotu pro nejlepšího mladého jezdce.

Fáze po předchozím dni

Echelons, tajný zabiják. Foukající vítr, rozdělující závod, způsobující masakr od nultého kilometru. 17. etapa byla nejrychlejším závodem na více než 200 km v historii, Philippe Gilbert z Deceuninck-QuickStep se stal vítězem etapy a Quintana největším dobrodincem, který se posunul na druhé místo v celkové klasifikaci.

Přeskočení týmového kolegu Valverdeho a úplné sražení Pogacara z pódia znamenalo, že 18. etapa nikdy nebude klidná noc v knihovně. Obsahoval čtyři kategorizované hory v délce 177 km s mírným nakopnutím na závěr dne.

Ti, kteří závodili na červenou, jasně chtěli cíl vyrovnat, takže přestávka nikdy neměla příliš velkou šanci. Mezera na 13 vpředu byla vždy zvládnutelná a po dvou zdolaných stoupáních se peloton usadil do pěti minut od jejich sevření.

Na západní frontě byl klid, dokud Lopez v předposledním stoupání nepoložil kladivo a vystřelil jako Superman.

Muž z Astany si vypracoval 22sekundový náskok a vymazal skupinu za sebou, přičemž v pronásledování zůstali pouze nejlepší uchazeči o GC, Roglic, Valverde, Pogacar a Quintana.

Mezera zůstala stabilní na rovině před posledním stoupáním, Puerto de Cotos, když se Lopez připojil k týmovému kolegovi Omaru Frailemu, přičemž Španěl udával vysoké tempo svému kolumbijskému vedoucímu týmu.

Lopez byl chycen při závěrečném stoupání, pokusné útoky byly zahájeny, jakmile zachytili zbytky zlomu. Nic se nezdálo vážné a hrálo to do karet Higuitě, která byla napřed úplně sama.

Lopez si uvědomil, že potřebuje čas. To je důvod, proč pokračoval, když mu zbývaly 4 km do stoupání, čímž dostal nejbližšího soupeře Podagcara do relativních problémů. Slovinec se hnal dál, ale Lopez nehodlal polevit.

Šel znovu a tentokrát to bylo velké. Zpočátku odpověděli pouze Valverde a Roglic a Rafal Majka z Bora-Hansgrohe nakonec pokračoval, ale Pogacar doplatil na své úsilí, stejně jako Quintana, velký vítěz včerejší větrné etapy.

V rychlém závěrečném sjezdu už Lopez znovu získal virtuální bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce a dýchal Quintanovi na stupínek na pódiu. Pomohlo mu také to, že jeho okolí částečně spolupracovalo.

Valverde nabídl lichou odbočku - potvrdil, že je vedoucím týmu Movistar, ne Quintana - stejně jako Roglic, který s každým uběhnutým kilometrem vypadal víc na šampiona Vuelty.

Nestačilo chytit Higuitu, který jel sám k vítězství, ale stačilo to na to, abych viděl, že na pódiu zbývá v rovnováze jedna horská etapa do závodu.