Giro d'Italia 2019: Celkový favorit Primoz Roglic vyhrál Stage 1 TT a získal první růžový dres

Přinášíme novinky, které mohly být hlášeny před hodinami: Primoz Roglic v růžovém po vítězství v Stage 1 TT na Giro d'Italia 2019

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) vyhrál časovku 1. etapy na Giro d'Italia 2019 a získal tak první růžový trikot závodu. Slovinec strávil na horkém sedadle za pódiem mnohem déle, než ve skutečnosti jel závod, a to díky kombinaci brzkého startu, rychlé časovky a zdlouhavé povaze 176 jezdců, kteří odjížděli individuálně.

Již jeden z favoritů před závodem, Roglicova jízda měla takovou dominanci, že někteří jezdci, kteří by mohli mít šanci na celkové vítězství za tři týdny – jako Tom Dumoulin (Team Sunweb), Mikel Landa (Movistar) a další - už se ocitli ve vedení závodu.

Další z předzávodních favoritů Simon Yates (Mitchelton-Scott) skončil předposlední poté, co všichni ostatní hlavní soupeři vypadli mnohem dříve během dne. Když Roglic seděl kolem, protože jeho vlastní jízda skončila, nervózně sledoval, jak Yates zaútočil na výstup.

Navzdory silnému stoupání, kdy Alberto Contador strávil spoustu času mimo sedlo, se Yates ostýchal času potřebného k vítězství v etapě, ale jeho výkon stačil na druhé místo v daný den a již otevřel mezeru na zbytek jeho soupeřů.

Roglic, který je letos zatím dominantní v týdenních etapových závodech a mimo čtvrté místo na loňské Tour de France, mohl klidně strávit celé tři týdny v růžovém. V horách mohl také kdykoli kapitulovat po Yatesově stylu. Do Verony je to daleko, takže kdo ví.

Dumoulin nevypadal jako jezdec, který vyhrál Giro 2017, nebo jako jezdec, který obsadil druhá místa na loňském Giru a Tour. Jeho deficit na Roglica a Yatese bude nepochybně větší, než by si on nebo jeho tým přáli, ale rozhodně to není konečné.

Pro jezdce v top 10 a na dotek vedení by měl být příští týden nebo tak nějak mnohem méně stresující záležitostí, než bude pro Jumbo-Visma a jejich vedoucího Roglica, když jedou bránit Maglia Rosa. To znamená, že se mohou rozhodnout, že to nechají jít neohrožujícímu jezdci v odtržení, aby si dali trochu pauzu.

Giro d'Italia 2019 Fáze 1: krátká jízda na vrchol

Časovka 1. etapy k zahájení 102. ročníku Giro d'Italia měla možná jen 8,2 km, ale stále to byla etapa dvou, i když nestejných, polovin. První polovina, zahrnující 6 km, byla vyrovnaná, jezdci se hnali nejvyšší rychlostí.

Druhá viděla silnici a pak se otočila kolem těsné vlásenky, kde se sklon přímo stupňoval. Navzdory tomu, že všichni věděli, že tomu tak je, znepokojivé množství jezdců narazilo na strmý svah na velkém okruhu a snažilo se podřadit a znovu jet.

Jezdci obecné klasifikace většinou zůstali u svých TT motorek, ale sprinter Arnaud Demare byl prvním startérem, který se rozhodl změnit kolo z TT na silniční. GC – téměř muž Bauke Mollema (Trek-Segafredo) udělal totéž později během dne.

2 km stoupání do cíle ve svatyni Madonna di San Luca, bazilikovém kostele, který se nachází téměř 300 m nad městem, bylo dosaženo 2,1 km dlouhým zápasem do kopce s průměrem 10 %.

Většina favoritů GC dokončila svou jízdu během první hodiny etapy, a tak jsme mohli vidět, kdo jsou hlavní vítězové a poražení s pouhými 8,2 z 3 518 ujetých kilometrů. Nicméně Yates, loňský víceetapový vítěz a vedoucí závodu, dokud se to v 19. etapě nepokazilo, se rozhodl jet předposlední.

Tento přístup má své klady i zápory – podívejte se, co udělali všichni ostatní, vs. sedět hodiny, zatímco vaši soupeři například po jevišti odpočívají – ale podle Sira Bradleyho Wigginse je to muž, který ví, dvě o časovkách na Grand Tour, ve studiu Eurosport může být pozdní začátek jen špatný.

Giro d'Italia 2019 pokračuje zítra, v neděli 12. května, 200 km dlouhou silniční etapou z Bologne do Fucecchia.