Vuelta a Espana 2019: Slovinsko slaví, když Pogacar vyhrál etapu a Roglic si zajistil celkový titul

Mocný sólový výkon, kdy 20letý Slovinec vyhrál třetí etapu, bílý dres mladého jezdce a konečné umístění na stupních vítězů

Primoz Roglic z Jumbo-Visma získá první vítězství na Grand Tour na Vueltě a Espaně 2019 poté, co úspěšně obhájil červený trikot v předposlední fázi závodu. Mezitím si 20letý krajan Tadej Pogacar zajistil třetí etapové vítězství závodu a místo na stupních vítězů po působivé samostatné jízdě.

Roglic nezklamala těžká závěrečná horská etapa do Plataforma de Gredos, kde skončil po boku rivala Alejandra Valverdeho, aby si zajistil celkové vítězství.

Zítřejší procesní cesta do Madridu bude pro Roglica dnem oslav, protože potvrzuje svůj status jednoho z nejlepších světových jezdců Grand Tour. Titul bere s náskokem téměř tří minut od Alejandra Valverdeho z Movistaru, který jede na pódiu Vuelty sedmé v kariéře.

Etapu vyhrál Pogacar, nejmladší jezdec závodu, který zaútočil v předposledním kategorizovaném stoupání závodu, než zdržel jasně unavený peloton.

Byl to jezdec, který nejenže viděl, jak Pogacar nastoupil na pódium, ale také si uzurpoval Miguela Angela Lopeze z Astany v boji o bílý dres mladého jezdce a také přeskočil Nairo Quintanu z Movistaru na pódium

Začátek roku, kdy Slovinsko nikdy nemělo jezdce na stupních vítězů Grand Tour, nejen že korunuje svou první Grand Tour v Roglic, ale také dokončí Vueltu se dvěma jezdci na stupních vítězů, což potvrzuje, že je nejnovější velmocí cyklistiky.

Poslední den opravdového závodění

První hodina závodu byla zběsilá, když se Lopezova Astana pokusila rozdělit závod na Puerto de Pedro Bernard. Pomohl jim také Movistar, který dokázal, že se vztahy po včerejší kontroverzi zlepšily, když se pokusili izolovat Roglica.

Jumbo-Visma však zůstala silná, Roglicovi domácí odvedli hvězdnou práci prvních 100 km a udrželi peloton pohromadě, když bojovali druhý den za sebou se špatným počasím.

Ve skutečnosti bylo počasí jedinou věcí, která byla po většinu druhé čtvrtiny jeviště zaznamenána. Přestávka dokázala vytvořit a vybojovat náskok a zdálo se, že peloton má větší zájem zůstat ve vzpřímené poloze než tvrdě závodit.

Udělalo to závody na plný plyn v posledním velkém stoupání letošní Vuelty, Puerto de Pena Negra, 14 km při 5 %.

Astana se opět ujala iniciativy a nasadila celý horský vlak ze základny stoupání na Lopeze. Jeden po druhém tam táhli, dokud nebyl svazek dostatečně napnutý a ořezaný jen pro ty nejlepší lezce.

Kolumbijec zaútočil jako první, i když nedokázal překonat mezeru. Tempo se uklidnilo, a to bylo, když Pogacar využil své šance. 20letý mladík se dostal vpřed se 4 km do konce stoupání a brzy získal minutový náskok, což stačilo na to, aby prakticky přiblížil dres a okraj mladého jezdce blíže k pódiu.

Mladý Slovinec se dostal do stoupání jako první a při sjezdu měl 90sekundovou mezeru, kterou prodloužil o dalších sedm sekund, když dojel na posledních 20 km závodu.

Pogacarova mezera stoupala a rostla, když ho povzbuzoval jeho vlastní fanklub u silnice. Potvrzuje svůj talent a dává své jméno do povědomí širokého cyklistického světa.