Vítězové Giro d'Italia v sedmi příbězích

Pozoruhodné výkony, těsné bitvy a spousta překonaných rekordů v naší kompilaci příběhů vítězů Giro d'Italia

1909 – Originál – Luigi Ganna

Vůbec první Giro d'Italia vyhrál Luigi Ganna z týmu Atala, který dokončil závod dlouhý 2 448 km za 89 hodin, 48 minut a 14 sekund. 25letý Lombard vyhrál tři etapy na cestě k celkovému vítězství a nesmazatelně se zapsal do knihy rekordů.

obraz
obraz

1912 – Týmové úsilí – Team Atala-Dunlop

Až do Gira v roce 1913 běžela obecná klasifikace na bodovém systému, což samo o sobě je při zpětném pohledu zvláštní.

V roce 1912 však nebyl ani individuální vítěz, protože jediný případ v historii závodu byl týmový.

Celkové vítězství vyhrál tým Luigi Ganna Atala-Dunlop, ale kdyby se pořadatelé neodchýlili od hodnocení jednotlivců, Carlo Galetti by vyhrál své třetí Giro v řadě s celkovým časem 100 hodin 2 minut a 57 sekund.

Naneštěstí pro Galettiho však při této příležitosti někteří nebyli rovnější než ostatní.

1940 – Nejmladší – Fausto Coppi

Zatímco Fausto Coppi se také může pochlubit titulem nejvíce celkových vítězství Giro d'Italia, o který se dělí s Eddym Merckxem a Alfredem Bindou, ale je to jeden z nejmladších vítězů všech dob, který si nárokuje zcela pro sebe.

Coppimu bylo pouhých 20 let a 267 dní, když v roce 1940 vyhrál své vůbec první Giro, přičemž využil nehody týmového kolegu Gina Bartaliho a uzurpoval ho jako vedoucího týmu.

Coppi převzal růžový trikot v 11. etapě a udržel si ho až do cíle, což vyvolalo dlouhotrvající rivalitu se starším Bartalim.

obraz
obraz

1948 - Nejblíže - Fiorenzo Magni

11 sekund bylo vše, co dělilo Fiorenza Magniho a Ezia Cecchiho na konci Giro d'Italia v roce 1948, což je mezera, která zůstává nejtěsnějším vítězným rozdílem v historii závodu.

Magni dokončil etapu 9 o více než 13 minut před svými hlavními soupeři, včetně Fausta Coppiho (který si stěžoval, že Magniho tlačí do hor fanoušci, a proto závod opustil).

Pro Cecchiho to však byla těžká porážka, která přišla na konci kariéry, která zahrnovala tři umístění v etapě na Giru na 2. místě a také 8., 7., 6., 4. a dvě 2. místo končí v GC.

Ze všech lidí, kteří utrpěli největší ztrátu na Giru, se zdá, že to mohl být pouze Cecchi.

obraz
obraz

1950 – Cizinec – Hugo Koblet

Až do roku 1950 byl každý vítěz Giro d'Italia nepřekvapivě Ital.

Pokud by Fausto Coppi na 9. etapě nehavaroval a nezlomil si pánev, mohlo by toto vydání také pokračovat v tématu, ale s favoritem mimo, byl to švýcarský Koblet, který se dostal do čela celkové klasifikace a posunul Gino Bartaliho na druhé místo na jeho cestě k historickému vítězství.

Koblet by vyhrál Tour de France v roce 1951, vrchol své kariéry, ale bohužel by také předčasně spadl z těchto vznešených výšin a ztratil se mezi závodními, finančními a vztahovými démony.

Zemřel po autonehodě ve věku 39 let za okolností, které někteří přirovnávají k sebevraždě.

obraz
obraz

1999 – Nejprohnanější – Ivan Gotti

Marco Pantani zaútočil na Giro v roce 1999 a v předposlední etapě, když byl téměř 6 minut před druhým místem, byl připraven zajet svou druhou Maglia Rosa.

Byl však vyloučen ze závodu na základě toho, že vrátil test, který ukázal, že jeho hladina hematokritu je vyšší než 50 %, což bylo v té době primární opatření UCI proti krevnímu dopingu, a tudíž důvod pro trest.

Ivan Gotti, sám bývalý vítěz v roce 1997, zdědil vedení závodu a vyhrál Giro.

Ale protože cyklistika je cyklistika, od té doby se ukázalo, že příběh může být spletitější, než se na první pohled zdálo, s vyšetřováním případu, který říká, že Pantaniho vystěhování bylo způsobeno zapojením mafie.

Údajně byly uzavřeny velké a nezákonné sázky proti vítězství Pantaniho na Giro v roce 1999, a protože nechtěla zaplatit následné dluhy, byla mafiánská skupina Camorra obviněna, že nějakým způsobem našla způsob, jak tomu zabránit..

Špinavá krev nebo špinavé peníze, v každém případě to byla stinná edice Giro d'Italia, kterou Gotti zjistil, že vyhrál.

obraz
obraz

2003 – Nejlepší – Mario Cipollini

Na jevišti 9, z Arezzo do Montecatini, Mario Cipollini [se kterým jsme zde udělali rozhovor] předčil Robbieho McEwena a Alessandra Petacchiho a vyhrál svou druhou etapu Gira 2003 a 42. etapu své kariéry.

Byl to rekord, který začal v roce 1989, byl přidáván v každém následujícím roce kromě let '93 a '94, zahrnoval tři vítězství v klasifikaci bodů a upevnil Cipolliniho status nejplodnějšího vítěze etapy Gira.

Z jezdců, kteří ještě neodstoupili, je Mark Cavendish nejblíže k tomu, aby vytlačil Cipa na vrcholu žebříčku, ale i tak má jen srovnatelně skrovných 17.