Tour de France 2018: Geraint Thomas získal historické první vítězství na Tour, když Dumoulin vyhrál časovku 20. etapy

Obsah:

Welshman se připravuje na to, aby se stal třetím Britem, který vyhraje Tour de France

Geraint Thomas z týmu Sky se zapsal do historie tím, že se stal třetím Britem – a prvním Velšanem –, který vyhrál Tour de France. Zbývá ještě jeden den závodů, ale kromě nehody je poslední fází do Paříže obvykle procesí, které nemá žádný vliv na konečný výsledek závodu.

Thomasovo třetí místo v dnešní individuální časovce stačilo na to, aby se udržel na čele GC. Tom Dumoulin ze Sunwebu vyhrál etapu s časem 40'52 , což mu stačilo na celkové druhé místo na stupních vítězů.

Chris Froome z týmu Sky obsadil druhé místo v časovce, jen jednu sekundu za Dumoulinem, což mu pomohlo posunout se na celkové třetí místo poté, co Primoz Roglic z Lotto NL-Jumbo ztratil 01'11 v čase Froome.

Thomasovo vítězství znamená, že do konce zítřka tým Sky vyhraje šest z posledních sedmi Tours de France se třemi různými jezdci. Thomas je první z těchto jezdců, který se narodil na Britských ostrovech.

Příběh jeviště

Předposlední etapa Tour de France 2018 byla pro soupeře Sky poslední šancí narušit plány britského týmu na šesté vítězství v největším cyklistickém závodě světa. Vždycky to byl velký dotaz.

20. etapa představila jezdcům 31 km dlouhou časovku v baskickém regionu jihozápadní Francie, co by kamenem dohodil od španělských hranic.

Technické parkury byly posety ostrými zatáčkami, krátkými razantními stoupáními a několika strmými sjezdy, které byly kvůli vlhkému počasí ještě útržkovitější. Ke konci tratě se 300m úsek zvýšil na 20 %.

Potenciál selhání byl vysoký.

V poledne (francouzského času) lanterne rouge Lawson Craddock z EF Education-First Drapac sjel z rampy jako první muž na hřišti. Se svou složkou číslo 13 připnutou vzhůru nohama, jak velí tradice (nebo pověra), Američan stále ošetřoval zlomenou lopatku a byl zjevně emotivní, že prošel celou Tour.

Geraint Thomas z týmu Sky ve žlutém trikotu vedoucího týmu by musel čekat další čtyři hodiny 29 minut a 145 jezdců, než na něj přijde řada.

Počáteční měřítko mezitím stanovil Michael Hepburn z Mitchelton-Scott s časem 42'15 . Trvalo ještě několik hodin, než se Marcu Solerovi z Movistaru podařilo tento čas zlepšit o pouhých pět setin. sekundy.

Solera rychle převálcoval Søren Kragh Andersen (Sunweb), kterého na druhé místo posunul Michał Kwiatkowski ze Sky.

Když došlo na uchazeče o GC, Dumoulin měl náročný úkol porazit Thomase do 02:05 , aby získal žlutý dres. Na třetím místě Primoz Roglic z Lotto NL-Jumbo potřeboval Dumoulina do 19. sekund, aby se posunul na druhou, zatímco Froome potřeboval porazit Roglice o 13 sekund, aby se dostal do první trojky.

Roglic se ukázal jako největší poražený dne, když na Frooma ztratil žalostné sekundy a postoupil tak své třetí místo v GC.

Froome předvedl skvělý výkon a překonal Kwiatkowského čas o neuvěřitelných 49 sekund a dostal se do vedení. Nicméně, Dumoulin dokázal porazit Frooma o jedinou sekundu a získal jevištní vyznamenání.

Navzdory Dumoulinově působivé době nebylo možné Geraintu Thomasovi upřít. Velšan, který v průběhu Tour prokázal takovou odolnost, znovu prokázal svou sílu.

Přijel domů pouhých 14 sekund za Dumoulinem, aby obsadil třetí místo v časovce, udržel si vedení na GC a zajistil Walesu vůbec první vítězství na Tour de France.