Froome získal žlutý trikot, protože Maciej Bodnar vyhrál časovku na Tour de France 2017 Stage 20

Maciej Bodnar z Bora Hansgrohe vyhrál TT, zatímco Froome ukazuje svou fantastickou formu v časovce, když málem dostihl Bardeta

Chris Froome z týmu Sky nadchl fanoušky tím, že si zajistil žlutý trikot s fantastickým třetím místem v závěrečné časovce před zítřejším návratem do Paříže v závěrečné etapě. Froome omluvil velmi neobvyklý průběh událostí nebo těžkou havárii v zítřejší etapě a zajistil si své čtvrté vítězství na Tour de France.

Froome obsadil třetí místo, 6 sekund od působivého Macieje Bodnara, ukázal sílu od prvního mezičasu, kde byl jen 2 sekundy od Kwiatkowského nejrychlejšího času, a s pravděpodobným záporným mezičasem už vypadal silný na celkové vítězství.

Zcela se mu to nepodařilo, ale věnoval hodně času Rigobertovi Urana a Romainu Bardetovi. Bardet se právě držel na stupních vítězů v GC, ale celkově se dostal na 2. místo díky silnému výkonu Urana na TT.

Jak se scéna vyvíjela

Vypadalo to jako etapa pro specialisty na časovku, plochý profil města přerušovaný pouze jednou krátkou strmou rampou Notre-Dame de la Garde, asi 11 % na 780 m.

Když Tony Martin (tým Kaťuša) vyrazil brzy v pořadí kvůli jeho nízké pozici v obecné klasifikaci, očekávalo se, že nastaví čas na překonání. Před ním byli vážnými soupeři Taylor Phinney (Cannondale-Drapac) a Maciej Bodnar z týmu Bora Hansgrohe.

Taylor Phinney potěšil fanoušky rychlým časem 29 minut a 21 sekund, aby se stal prvním vážným cílem dne pro následující jezdce.

Netrvalo však dlouho a Maciej Bodnar převzal více než minutu od Phinney, aby stanovil čas, který vypadal jako čas na překonání, 28,15 – působivý průměr 47,8 km/h.

Tony Martin to nezvládl. Dorazil jen o 10 minut později s časem 28,29, 14 sekund před Bodnarovým časem, dost dobrý na druhé místo.

Michal Kwiatowski nabídl vážné vzrušení, když zajel nejrychlejší čas v první ze tří časových kontrol etapy, ale byl o drtivou 1 sekundu pomalejší než Bodnar.

Zklamání nastalo i pro favorita dnešního dne Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo), který před hlavním stoupáním potřeboval vyměnit motorku, což znamenalo, že skončil na 10. místě, určitě ho vytlačili velká jména začít.

S tím se závodníci BC začali vydávat na cestu, stejně jako Warren Barguil získal cenu za bojovnost za celkovou Tour, a vzrušení začalo.

Proti hodinám

Naděje byly velké z představení od Alberta Contadora a on zapůsobil rychlým mezičasem pouhých 13 sekund od nejrychlejšího Kwiatkowského.

Když Romain Bardet (Ag2R-La Mondial) začal těsně po 17:00, byl řev z oranžového velodromu ohlušující, bohužel, když o pár minut později začal Froome, bušení bylo slyšitelnější. S 23 sekundami mezi jezdci byly vášně plné.

Froome se ustálil na působivé cestovní rychlosti 53 km/h a ve své aerodynamické pozici vypadal pohodlně, stejně jako Quintana, docela v rozporu, skončil na neuspokojivém 27. místě. Aru, podobně měl potíže při první časové kontrole, 38 sekund na Kwiatkowski.

Contador si udržel náskok, obsadil 5. místo v čase 28,36 s náskokem 21 sekund na Bodnara, což je působivé představení, ale nestačí to na to, aby ho výrazně posunulo v GC.

Bardet prošel první časovou kontrolou, bohužel mimo tempo, 42 sekund na Kwiatkowského a už ztratil své 2. místo celkově. Naproti tomu Froome překonal první kontrolu pouze 2 sekundy od vedení, čímž na Francouze získal značný náskok.

Při hlavním stoupání Notre-Dame de la Garde vypadal Bardet dezorientovaně a nestabilně, přičemž Froome ho těsně následoval na dohled. Bardet prošel 2. kontrolou na 42. místě, přičemž Froome ztratil pouhé 3 sekundy od nejrychlejšího času dne – 43 sekund před Bardetem.

Krátce poté dorazil Aru do cíle 1.16 před Bodnarem, protože Rigoberto Uran měl srdce jako bušení s menším nárazem do bariér, ze kterého se působivě vzpamatoval a obsadil 8. místo a posunul se v celkovém hodnocení GC.

Na poslední rovince směrem ke stadionu vypadal Froome plně schopný Bardeta chytit, přičemž Francouz se v posledním kilometru ztrácel.

Froome Francouze tak úplně nechytil, ale při jeho zakončení byl ze stadionu vystaven nevkusnému bušení.

Bardet bojoval do čáry a udržel se na stupních vítězů pro GC o pouhou jednu sekundu, protože Uranův silný výkon ho odsunul na druhé místo.

Tour de France 2017: Etapa 20, Marseille do Marseille (22,5 km, ITT), výsledek

1. Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe, v 28:15

2. Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky, v 0:01

3. Christopher Froome (GBr) Team Sky, v 0:06

4. Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin, v 0:14

5. Daryl Impey (RSA) Orica-Scott, v 0:20

6. Alberto Contador (Esp) Trek-Segafredo, v 0:21

7. Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb, v 0:28