Tour de France 2019: Egan Bernal se stal prvním Kolumbijcem, který vyhrál žlutý trikot; Ewan jde do poslední fáze

Bernal se zapsal do kolumbijské historie, protože Ewan získal působivé vítězství na Champs-Elysees

Egan Bernal (Team Ineos) bezpečně protnul cílovou čáru Champs-Elysees, zapsal se do historie a stal se prvním Kolumbijcem, který vyhrál Tour de France, protože Caleb Ewan (Lotto-Soudal) dokončil hattrick vítězství v etapě Paříž.

Tento 22letý hráč zajistil první žlutý trikot pro Jižní Ameriku po dominantním vystoupení v Alpách ovlivněných počasím, při kterém v 19. etapě urval vedení závodu Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep), než jej vedl. až do konce.

Bernal stál na posledním pódiu závodu, ke kterému se připojil týmový kolega z týmu Ineos a obhájce titulu Geraint Thomas a Steven Kruiswijk z Jumbo-Visma, kteří obsadili druhé a třetí místo.

Pokud jde o závěrečnou etapu na Champs-Elysees, Ewan zahájil neuvěřitelný sprint v chaotickém finále a porazil Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma) a Niccolo Bonifazio (Total Direct Energie) a zvítězil.

Australan zacelil značnou ztrátu v posledních 100 metrech na Bonifazio a získal první vítězství na Champs-Elysees v debutové Tour de France 25letého mladíka.

Úklid před Paříží

Vzhledem k tomu, že poslední den Tour de France je z velké části procesní, zpráva ze závodu o tom, jak se závod vyvíjel, rána po ráně, by byla z velké části zcela bezpředmětná. Místo toho je zde rozpis toho, kdo co vyhrál za poslední tři týdny.

Egan Bernal se stává prvním Kolumbijcem, který vyhrál Tour de France. Otázkou času, spíše než jestli, si uzurpuje takové, jako jsou Nairo Quintana a Rigoberto Uran, kteří oba v závodě skončili druzí, aby se stal prvním vítězem z národa skutečně posedlého cyklistikou.

Stává se také nejmladším vítězem Tour za celé století ve věku 22 let a 195 dní. Pouze Henri Cornet (1904) a Francois Faber (1909) byli ve vítězství mladší než Bernal. 22letý, nech to v sobě zapadnout.

To také znamená, že Bernal se připojil k Laurentu Fignonovi, Janu Ullrichovi, Albertu Contadorovi a Andymu Schleckovi, aby opustili Tour jak se žlutým trikotem celkového vítěze, tak s bílým trikotem nejlepšího mladého jezdce do 25 let.

To také signalizuje sedmé vítězství týmu Ineos (rozená Sky) na Tour za posledních osm let. Jejich čtvrtý jiný vítěz a jejich první nebritský vítěz.

Thomas vymění prvního za druhého, když dokončí další Tour 1-2 pro Team Ineos. Kruijswijk dokončil pódium a skončil třetí v působivém výkonu pod radarem od Nizozemce.

Zelený trikot byl vždy samozřejmou záležitostí, protože Peter Sagan z týmu Bora-Hansgrohe získal sedmý bodovaný dres za posledních osm let. Vzal dres ve 3. etapě a nikdy nevypadal, že by ho ztratil až do Paříže.

Romain Bardet si po agresivním posledním týdnu v Alpách po agresivním posledním týdnu v Alpách zachránil neuspokojivý náskok v celkové klasifikaci tím, že převzal trikot s puntíkovanými horami.

Po přístupu k závodění, který mohl projít nočním sitcomem Channel 4, si Movistar zajistil další týmovou klasifikaci. Pronásleduje své vlastní jezdce navzdory tomu, že na GC udělal obrovské nájezdy, vede tři jezdce do top 10, aniž by se trápila žlutá. Nikdy se neměň, Movistare.

Jumbo-Visma a Mitchelton-Scott a Lotto-Soudal získaly čtyři etapová vítězství, zatímco Deceuninck-Quickstep tři, Bahrain-Merida dvě a Movistar, Groupama-FDJ a Bora-Hansgrohe po jednom.

Konečně zvítězila spravedlnost, když Alaphilippe dostal šanci stát na pódiu v Paříži.

Alaphilippe byl jezdcem Tour 2019, lidový šampion. Jezdec, který zapálil touchpaper ve 3. etapě do Epernay a nepřestal hořet až do 19. etapy do Tignes.

Ten 27letý mladík ze samého srdce Francie inspiroval národ, aby věřil, že může znovu vyhrát žlutý trikot, aby znovu miloval cyklistiku.

Za to si Alaphilippe odnáší dvě etapová vítězství a ocenění jako nejagresivnější jezdec jezdce a šanci postavit se na pódium na Champs-Elysees a získat poslední povzbuzení na letošní Tour.