Thibaut Pinot vyhrál 2018 Il Lombardia poté, co porazil obhájce titulu Nibaliho

Jezdec skupiny Groupa-FdJ udělal rozhodující krok 20 km od domova, ale pozdní rally Nibali zajistila Itálii těžce vydřené druhé místo

Francouz Thibaut Pinot (Groupama-FdJ) získal závěrečný monument roku a největší vítězství své kariéry, když v roce 2018 vyhrál Il Lombardia s bezkonkurenčním výkonem na silnicích v Lombardii v sobotu.

Pinot udělal svůj pohyb na nejtěžším stoupání dne, Muro di Sormano, ve vybrané skupině šel jasně, ale vždy vypadal jako nejpravděpodobnější vítěz.

Obhájce titulu Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) skončil druhý se ztrátou 32 sekund na vítěze, protože neměl žádnou odpověď na Pinotovo agresivní tempo v předposledním stoupání Civiglia během posledních 20 km.

Třetí skončil Dylan Teuns z BMC a zamířil do vybrané skupiny soutěžících o 11 sekund později, přestože skupina nakrátko chytila Nibaliho, když překonala malé závěrečné stoupání těsně pod 3 km od linie.

Závod padajícího listí na 241 km byl pro většinu nejlepších soutěžících posledním vážným střetnutím sezóny a pro Alejandra Valverdeho (Movistar) první významnou příležitostí předvést svého nově získaného mistra světa. dres.

Il Lombardia je jediným momentem sezóny, který opravdu sluší všestranným hráčům ve stylu GC, což znamená, že Valverde bude bedlivě sledován a nebude jen obdivovat jeho duhové pruhy.

Také Nibali, předchozí loňský vítěz všech tří Grand Tour a Il Lombardia (jeho druhý triumf v tomto závodě). Poté, co se jezdec s číslem 1 na bryndácích v posledních několika měsících po sezóně vykolejené zraněním postupně dostal zpět do formy, pokukoval po vítězství v posledním Monumentu sezóny.

Úhledně by to zakončilo sezónu, která vypadala tak slibně, když Nibali na jaře nedaleko odtud vyhrál Milán-San Remo.

Přestávka osmi jezdců zůstala jasná po většinu úvodní poloviny závodu, ale akce začala vážně na Muro di Sormano, klikatém dvoukilometrovém úseku s průměrem téměř 16 % a vrcholem o 25 %.

Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo) udělal rázný brzký pohyb, pak zaútočil Nibali a vzal s sebou Pinota, když přemostil Slovince. Trio pokračovalo v útocích, ale jakmile překonali vrchol, spojili se a vytvořili impozantní trio v čele závodu.

Za nimi Egan Bernal z týmu Sky udělal pohyb a působivým úsilím při sjezdu Sormana ho stáhl do mezery a navýšil skupinu na čtyři, přičemž asi 40 sekund zpět se dostal asi tucet stíhačů. po boku Daniho Martineze z EF-Drapac a také včetně takových jako Valverde, Rigoberto Uran (EF-Drapac), Dan Martin (UAE Team Emirates) a Nibaliho spoluhráči Dominico Pozzovivo a Ion Izagirre.

Posledním velkým stoupáním dne bylo Civiglio, 4,2 km dlouhé s 9,7 %, dosahující maxima 14 % blízko vrcholu. Na vrcholu by do cíle zbývalo pouhých 14,6 km, z nichž velká část klesala. Dobře načasovaný přesun a závod by vyhrál.

S již více než 200 km v nohách a po tak brzkém odjezdu na Sormanu byl Roglic první, kdo na Civigliu zamířil také, ale tentokrát špatným směrem, což jasně ukazuje jeho dřívější úsilí.

Pak byl odražen i Bernal, který také těžce doplatil na to, že se tak tvrdě prosadil, aby se jen pár minut předtím dostal do skupiny na prvním místě.

Vpředu zůstali Pinot a Nibali, ti dva, kteří celou dobu vypadali nejsilnější. Ale v nejstrmějším bodě stoupání, právě když Nibaliho hlava mírně poklesla, Pinot zahájil obrovský útok a okamžitě otevřel mezeru.

Na vrcholu byl 20 sekund čistý a vypadal neporazitelný. Pinot, silný klesající, pokračoval v rozevírání mezery a téměř s každým uběhnutým kilometrem přidal rozhodující sekundu nebo dvě.

Bernal a Roglic byli chyceni pronásledovateli, kteří už mezi své číslo nepočítali Valverdeho, rtuťovitého Španěla, možná konečně unaveného po dalším rušném a velmi úspěšném roce.

Nové stoupání 1,7 km dlouhého Monte Olimpino bylo jedinou skutečnou překážkou, která zůstala, v průměru 5 %, ale po částech zasáhla 9 % – skromný test, ale určitě to bude bolet nohy takhle pozdě dne.

Pinot však měl vítězství v hledáčku a výstup zvládl dobře. Nibali však vypadal vyčerpaně a zejména Martin jel agresivně a druhé místo bylo nyní jasně na spadnutí, křižovatka byla vytvořena přímo na vrcholu stoupání a zbývalo jen 2,9 km.

Potom se ale malá skupinka uklidnila a potřebovala se nadechnout, aby se připravila na závěrečný sprint o druhé místo, přičemž Pinot byl nyní zjevně mimo jejich dosah. Nibali znovu zaútočil, všechny překvapil a ukázal své závodní plavidlo.

Během několika set metrů měl opět jasno v perfektně načasovaném útoku, který by se snadno stal tahem dne, kdyby si Pinot tento titul již nezískal svým vítězným tahem na Civigliu.