Giro d'Italia 2017: Tom Dumoulin porazil ve finále TT Quintanu a vyhrál Giro d'Italia o 31 sekund

Jezdec týmu Sunweb se stává prvním nizozemským vítězem Gira

V poslední fázi kousání hřebíků 100th Giro d'Italia předvedl Tom Dumoulin (tým Sunweb) časovku svého života, aby mu ukořistil závod Nairo Quintana (Movistar). Téměř od prvního otočení pedálu na 29,3 km dlouhé časovce se Dumoulin vzdálil svým soupeřům a natáhl zpět čas, který ztratil v předchozích několika etapách.

Potřeboval dohnat 53 sekund a nakonec skončil 1 m24s před Quintanou, kterému se podařilo udržet se na druhém místě. Třetí skončil Ital Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida).

Ukázalo se to jako perfektní zakončení závodu, který měl po dobu tří týdnů drama, hrdinství a kontroverze.

Konečný vítězný rozdíl pouhých 31 sekund byl důkazem toho, jak těsně se bojovalo, a jen málo lidí bude mít pocit, že Dumoulinovo vítězství nebylo zcela zasloužené.

Jak dopadla 21. etapa Giro d'Italia

V předvečer závěrečné etapy si pořadatelé Giro d’Italia 2017 museli mnout ruce nad tím, jak dobře se závod vyvinul a vyvrcholil tímto vzrušujícím rozuzlením.

Když se jezdci seřadili na startovní rampu, stále nebylo jisté, jak letošní Giro dopadne.

Ještě před pár dny vypadal Dumoulin týmu Sunweb jako jistý vítěz.

Po 15. etapě měl náskok 2 m 51 s nad svým nejbližším soupeřem a stačilo mu zůstat blízko hlavních soupeřů v horách a neztrácet příliš mnoho času a ve finálním čase by zpečetil snadné vítězství -trial – 29,3 km dlouhý sjezd z Monzy do Milána.

Několik drahocenných chyb v posledních několika fázích závodu znamenalo, že přišel o růžový trikot a do časovky šel na čtvrtém místě na GC, 53 sekund na nového lídra závodu Quintanu.

Před ním byli také Nibali, který měl na Quintanu ztrátu 39 sekund, a Thibaut Pinot z FDJ se 43 sekundami.

Dumoulin patřil mezi favority na vítězství v etapě díky svým vynikajícím schopnostem v časovkách ve srovnání se svými soupeři, ale nebylo jisté, zda dokáže získat zpět 53 sekund na poměrně krátkou vzdálenost, zvláště když vypadal fyzicky vyčerpaný v několika předchozích fázích.

Před začátkem 21. etapyst bylo těžké předvídat, kdo bude na konci na pódiu a na jaké pozici.

Stejně tak v soutěži mladých jezdců měl Adam Yates (Orica-Scott) náskok 28 sekund v časovce, ale v patách mu byl Bob Jungels (Quick-Step Floors), jeden nejlepších časovkářů v pelotonu, takže případný vítěz bílého trikotu byl nejistý jako růžový.

Na začátku etapy zajel nejlepší čas Nizozemec Jos van Emden (LottoNL-Jumbo) za 33m08s. Když favorité vyrazili, Dumoulin se rychle etabloval jako nejlepší muž proti času.

Při prvním kontrolním stanovišti již nabral na GC významný čas na každého ze tří mužů před ním.

Mezitím se Jungels vrátil domů v čase 34m02s, celých 94 sekund před Yatesem, aby sundal bílý trikot ze zad britského jezdce.

Dumoulin nemohl vyhrát etapu. Jeho čas 33 m23 s stačil na druhé místo za Van Emdenem, ale co je důležitější, měl náskok 1 m27 s před Pinotem, 54 sekund před Nibalim a 1 m24 s před Quintanou.

Na konci jednoho z nejzajímavějších Giros v nedávné paměti vyhrál Dumoulin 100th ročník závodu s náskokem pouhých 31 sekund a stal se jediným Holanďan vyhraje největší italský závod.

Quintana se dokázala udržet na druhém místě na stupních vítězů, s Nibalim na třetím místě.

Také na posledním pódiu si Mikel Landa z týmu Sky odnesl dres krále hor a Fernando Gaviria z Quick-Step Floors získal bodovací dres a týmovou cenu si také odnesl Quick-Step Floors.