Giro d'Italia 2017: Bob Jungels porazil Nairo Quintanu a vyhrál 15. etapu v Bergamu

Etapa závodila závratnou rychlostí, Jungels triumfoval z vybrané skupiny, Quintana druhý po předchozí havárii

Lucemburský Bob Jungels triumfoval ve strhujícím závěru do 15. etapy Giro d'Italia, když předčil Kolumbijce Naira Quintanu, který skončil působivě druhý poté, co dříve havaroval na 199 km dlouhé etapě z Valdenga do Bergama.

Thibaut Pinot z FDJ skončil třetí a Adam Yates z Orica-Scott čtvrtý. Celkový vedoucí Tom Dumoulin byl mezi hrstkou jezdců, kteří dokončili společně s vítězi etapy ve vybrané skupině, která šla jasně v obtížném cíli na dlážděných ulicích Bergama.

Jezdec Quick-Step Jungels si upevnil své vedení v soutěži mladých jezdců díky 10sekundovému časovému bonusu za vítězství v etapě, přičemž Quintana získal šest sekund zpět na Dumoulina s druhým místem.

Celkově se etapa jela neuvěřitelnou průměrnou rychlostí přes 46 km/h.

Jeden na přestávku?

Na papíře byla 15. etapa ze 100th Giro d’Italia vždy pravděpodobně jedním z úniků. Těsně před třetím a posledním odpočinkovým dnem, kdy před závěrečnou časovkou do Milána následují jen hory, to byla poslední šance pro týmy a jezdce mimo GC, jak se prosadit.

S prvními 150 km zvlněného terénu, po nichž následovala dvojice zdánlivě tvrdých stoupání, poté závěrečný 1,5 km dlouhý test v ulicích samotného Bergama před sjezdem k čáře v posledním kilometru, to byl jasný cíl mnohým se líbil vzhled.

Posledních 50 km bylo ve skutečnosti zrcadlem cíle 2016 Giro di Lombardia, závodu, který vyhrál Esteban Chaves z Orica-Scott před Diegem Rosou z Astany – nyní jezdcem týmu Sky, na honbě za etapou vyhrává teď, když GC doufá, že Geraint Thomas odešel domů.

Většinu etapy to ale vypadalo, že se peloton nemůže úplně rozhodnout, jaký druh přestávky rád pustil.

Přidalo se to k lehce surrealistickému pohledu na sedmičlenný brejk prohánějící se krmnou zónou, plných 92 km do etapy, následovaný plně nataženým pelotonem sotva o 15 sekund později.

Prvních 100 km etapy bylo ujeto s neuvěřitelným průměrem přes 52 km/h.

Hned poté se však skupina 10 sešla a nakonec se zdálo, že peloton povolil. Nejvýraznějším jménem v přestávce byl čtyřnásobný vítěz etapy Fernando Gaviria z Quick-Stepu. Ve skupině byl také Silvan Dillier, vítěz 6. etapy, a Philip Deignan z týmu Sky.

Ztráta rychle narostla na 2 min 30 s, ale když už byla pryč více než polovina etapy, bylo to tak velké, jak to jen šlo, Orica-Scott se připojila k řadám vedoucího závodu Dumoulinova týmu Sunweb, aby začala natahovat vedoucí zpět..

V době, kdy závod dorazil do stoupání druhé kategorie na Miragolo san Salvatore, 8,4 km dlouhého s něco málo přes 7 %, se ztráta zmenšila pod minutu.

Brzy se únik zmenšil na pouhé tři jezdce, přičemž Deignan byl stále zapojen, zatímco Pierre Rolland z Cannondale-Drapac zaútočil z pelotonu, který se snažil překonat.

Jihoafričan Jacques Janse van Rensburg vedl přes vrchol Miragolo san Salvatore, následován Rudy Molardem (FdJ) a Deignanem, poté Rollandem o 40 sekund později a skupinou růžového trikotu o jednu minutu.

Cestou dolů nastalo drama pro Nairo Quintanu, který sjel na ostrém serpentinu. Naštěstí to nebyla špatná havárie a on se rychle vrátil na motorku, s růžovým dresem Dumoulin sportovně zastavil tempo v pelotonu, dokud se Kolumbijec nepřipojil ke skupině.

To dalo trochu oddechu jezdcům vpředu a na konci třetí kategorie Selvino, dlouhé 6,9 km s 5,4 %, se kvarteto jezdců sešlo půl minuty za třemi vedoucími, včetně Rolland a Luis-Leon Sanchez z Astany.

Brzy se poslední dvojice spojila se třemi vepředu a Sanchez šel přímo dopředu, aby zvýšil tempo, protože si byl vědom, že skupina maglia rosa se rychle valí za méně než minutu. Na vrchol dosáhli s čistým náskokem pouhých 37 sekund, ale s technickým sestupem, který má přijít, včetně 19 vlásenek, by odstranění mezery nebylo zdaleka tak jednoduché.

Tempo zůstávalo vysoké po celou dobu dolů a měli jsme nepříjemný pohled na několik jezdců, kteří klesali, včetně Kennyho Elissondeho ze Sky, Davide Formola z Cannondale a Tanela Kangerta z Astany, celkově sedmého, ale rychlost stále neklesala.

Pět vůdců se drželo dobře do závěrečného stoupání na Bergamo Alta v dlážděných ulicích samotného Bergama, ale nakonec nedokázalo zadržet nárůst rychlosti, když se rychlí muži z hlavního pole snažili o slávu.

Vincenzo Nibali nejprve šel dopředu, pak Jungels v bílém dresu udělal velký posun dopředu. Pak Pozzovivo a Nibali šli do všech ve snaze konečně získat první vítězství Itálie v první etapě. Nibali a Jungels pokračovali v tlačení přes hřeben stoupání a skupina asi 10 dorazila k červené vlajce několik sekund před zbytkem, včetně všech hlavních celkových soutěžících.

Bauike Mollema šel brzy, pak ho následoval Pozzovivo, ale když Yates vypadal dobře, aby splnil dřívější tvrdou práci Orica-Scott, Jungels se prodíral středem a vyhrál, přičemž Quintana šel za jeho volantem a získal šest cenných sekund času bonusy.