Kdo byl nejlepším jezdcem sezóny 2019?

Od klasiky po Grand Tours, Cyclist řadí nejlepší mužské jezdce roku 2019

Kdo byl nejlepší mužský silniční jezdec sezóny 2019? Je to otázka subjektivní i objektivní. Objektivně by to mohl být jezdec, který vyhrál nejvíce závodů, nebo jezdec, který vyhrál největší závody. Subjektivně by to mohl být jedinec, kdo nám dal ty nejpamátnější okamžiky.

Vraťme se zpět, existuje spousta jezdců, kteří spadají do obou kategorií a podle nás je sedm výjimečných uchazečů: Julian Alaphilippe, Primoz Roglic, Jakob Fuglsang, Egan Bernal, Mathieu van der Poel, Remco Evenepoel a Tadej Pogacar.

Všichni tito jezdci kombinovali objektivní a subjektivní přístup a dosáhli významných vítězství nezapomenutelným způsobem. Stojí za zmínku i někteří z těch, kteří se mohou cítit těžce vynecháni.

Dylan Groenewegen z Jumbo-Visma má v této sezóně více vítězství než kterýkoli jiný jezdec (15), Caleb Ewan z Lotto-Soudal vyhrál etapy na Tour de France a Giro d'Italia, zatímco Sam Bennett dokázal 13 vítězství, přestože byl v spor se svým týmem Bora-Hansgrohe po většinu roku.

Richard Carapaz se stal prvním Ekvádorcem, který vyhrál Giro d'Italia, Alejandro Valverde byl jeho obvyklým vysoce konzistentním já a Philippe Gilbert vyhrál Paris-Roubaix a označil čtvrtý z pěti monumentů ve své kariéře.

Mít sezónu jako kterákoli z výše uvedených by obvykle stálo za zmínku, ale takové byly činy těch nejlepších a kontext, ve kterém jich bylo dosaženo, pouhé vítězství v Queen of the Classics v roce 2019 nestačilo.

Letos, abyste byli nejlepším jezdcem sezóny, museli jste udělat trochu víc.

Přední běžci

obraz
obraz

Ponoříme-li se zpět do vašich paměťových bank pro rok 2019, v titulcích skutečně dominují tři jména – Julian Alaphilippe, Egan Bernal a Primoz Roglic.

Celkem 30 vítězství mezi nimi, dvě Grand Tour, jeden Monument, pět týdenních etapových závodů WorldTour, pět dalších jednodenních klasik, 32 dní vedoucí Grand Tours.

Roglic jel v této sezóně pět etapových závodů (Vuelta a Espana, Giro d’Italia, UAE Tour, Tirreno-Adriatico Tour de Romandie). Čtyři z nich vyhrál a na Giru skončil třetí. Ve čtyřech z těchto pěti závodů také vyhrál alespoň jedno etapové vítězství.

Poté, když přidal na závěr své sezóny dokonale sladkou třešničku, Slovinec závodil na italských podzimních klasikách, vyhrál Giro dell’Emilia a Tre Valli Varesine.

To není špatné pro jezdce, který je ve sportu stále tak nový, že je v zákoně zakotveno, že všichni komentátoři a autoři musí před jeho jménem uvést „bývalý skokan na lyžích“.

Eganu Bernalovi je teprve 22 let a už vyhrál Tour de France. Nechte to plynout. Chlapec, který se narodil ve stejném roce, New Labor Tonyho Blaira slíbil „Věci mohou být jen lepší“, už vyhrál největší závod v profesionální cyklistice.

Byla to zvláštní Tour de France, kde byl poslední týden „rozhodování závodu“zmařen eminentní hrozbou změny klimatu, a přesto nikdy nebylo pochyb o tom, kdo je nejsilnějším jezdcem závodu.

Kdyby se Tour odehrála do svého úplného konce, je pravděpodobné, že by Bernalův náskok na vítězství v Paříži byl větší než 1 minuta 11 sekund na týmového kolegu Gerainta Thomase.

Za zmínku také stojí, že Bernal se stal vůbec prvním kolumbijským šampionem Tour. Věděli jsme, že se to nakonec stane, ale nemůžete popřít velikost takového úspěchu. Kolumbie je národ posedlý cyklistikou, Bernal vyhrál největší závod tohoto sportu, Bernal je nyní národní ikonou. A to vše ve věku 22 let.

obraz
obraz

Když uděláte krok zpět a podíváte se na to, Alaphilippe měl lepší sezónu než Bernal i Roglic.

Vyhrál Milán-San Remo, monument, kterému by jeho schopnosti neměly vyhovovat. Vyhrál Strade Bianche a Fleche Wallonne, dva závody, které vyhrál v cvalu. Poté vyhrál alespoň jednu etapu na Kolumbii 2.1, Vuelta San Juan, Itzulia Baskicko, Tirreno-Adriatico a Criterium du Dauphine.

Ale co je nejdůležitější, 27letý jezdec jel letošní Tour s tak tajemnou parádou, že dal celému francouzskému národu naději na jeho domácí Grand Tour, jakou neměl už téměř čtyři desetiletí.

Po dobu 14 dní jezdil Alaphilippe ve žlutém, nabíral na síle a důvěře s každým městem, které projel. Každým dnem, kdy hájil dres, tím více lidí začalo věřit, že by to mohl skutečně udělat.

Nakonec mu chyběly tři dny, ale povaha, ve které den za dnem bojoval, s nekompromisním chvástáním a šarmem, vytvořila národní milostný vztah v závodě volajícím po novém protagonistovi, aby se dostal pozadu.

Nové dítě v bloku

Mathieu van der Poel v této sezóně závodil pouze 43 dní na silnici, což je poloviční počet než většina jeho soupeřů, ale přesto způsobil v roce 2019 velké zemětřesení.

Mučení o tom, jak dobrý by byl Van der Poel na silnici, frčí už několik let, ale tohle byla naše první příležitost vidět, co opravdu umí, a, chlapče, nezklamal.

Výhra Holanďana byla těsně pod 25 %. V rámci toho byly jednodenní závody WorldTour, týdenní etapové závody a dokonce i sprint lichých skupin. Amstel Gold, Brabantse Pijl, Dwars door Vlaanderen a Tour of Britain už vstoupili do jeho palmares a ještě se ani plně neodhodlal k jízdě na silnici.

obraz
obraz

Ještě působivější než tato vítězství byla povaha, ve které závodil.

V Van der Poelově přístupu byla osvěžující naivita. Který jiný jezdec by na své vůbec první Tour of Flanders narazil do květináče, vypadal by jistě, že ho opustí, vrátí se na kolo, jel by 60 km sám a pak zaútočil na vedoucí skupinu okamžitě poté, co se dohoní?

A jak často byste viděli jezdce jít tak daleko do červených čísel pro vítězství, že by vybuchli stejně katastrofálně jako Van der Poel na mistrovství světa. Byl to čin, o kterém si myslíte, že si Van der Poel opravdu vysloužil obdiv přihlížejících, příbuznost s jeho často nadlidskou osobností.

Van der Poel také dosáhl jediného nejpůsobivějšího vítězství roku 2019, když jednou rukou smazal minutovou ztrátu na Alaphilippe a Jakob Fuglsang na 10 km, zahájil sprint na 400 m a v dubnu vyhrál Amstel Gold Race.

Ten, na který jste možná zapomněli

obraz
obraz

Fuglsangův rok mohl zapomenout na to, že až do července byl veteránský jezdec na cestě k sezóně své kariéry.

V červenci byl jedním z favoritů na Tour, taková byla vlna úspěchu, na které jezdil, ale nakonec byl Fuglsang po havárii DNF. S tím lidé zapomněli na to, jak všudypřítomný byl Dán celé jaro.

Pódia na Strade Bianche, Amstel Gold a Fleche Wallonne nakonec vedla k působivému samostatnému vítězství v Liege-Bastogne-Liege. Třetí na Tirreno-Adriatico a čtvrtý na Itzulia Baskicko a nakonec získal vítězství na Criterium du Dauphine.

Na začátku sezóny se mezi Fuglsangem a Alaphilippem odehrálo nepřehlédnutelné drama, když se zdálo, že si dvojice každý týden šlape od hlavy k patě a oba vydělávají stejný podíl na kořisti. Fuglsangův rok 2019 nebude ten, na který byste měli zapomenout.

The Young Guns

obraz
obraz

Poslední dva jezdci, kteří by se mohli důstojně prohlásit za jezdce sezóny, jsou Remco Evenepoel a Tadej Pogacar.

Oba jsou profesionálové prvního ročníku, jeden je stále teenager, druhý vyhrál závod v USA, přestože legálně nemohl pít šampaňské, které dostal na pódiu. Obojí je budoucnost i současnost tohoto sportu.

Slovinský Pogacar vtrhl na scénu v květnu, když vyhrál Tour of California. V září vyhrál tři etapy na Vueltě a Espaně a na svůj první pokus skončil na pódiu Grand Tour.

Pogacar vyhraje Grand Tour, pokud bude pokračovat v tomto postupu, a klidně by to mohlo být příští rok. Neuvěřitelné vzhledem k tomu, že je mu pouhých 21, ale to se nyní zdá být normou.

A pokud jde o Evenepoel. No, co jsi dělal v 19 letech? Protože mohu zaručit, že to nebylo vítězství v časovce mistrovství Evropy, Classica San Sebastien a Tour of Belgium během dvou měsíců během vaší první sezóny jako profesionálního jezdce na kole.

A vsadím se, že jste ani na mistrovství světa v časovce neskončili druhý. Je snadné zapomenout, že to, co Evenepoel právě dělá, je fenomenální v důsledku toho, jak přirozeně to vypadá pro generační talent.

Pro Evenepoel i Pogacar skutečně neexistují žádné limity, jak daleko mohou zajít, a rok 2019 byl jen začátek.