Mistrovství světa: Tom Dumoulin vyhrál individuální časovku

Tom Dumoulin jde v individuální časovce mužů, Chris Froome je třetí

Tom Dumoulin vyhrál mistrovství světa v časovce jednotlivců v norském Bergenu, když porazil Primoze Roglice na druhé místo.

Vítězství je prvním duhovým dresem pro Dumoulina, který po celý závod vypadal silně. Toto bude přidáno do týmové časovky, kterou vyhrál minulý víkend s týmem Sunweb.

Navzdory pozdnímu dešti dokázal Dumoulin přečkat bouři a získat titul díky silné jízdě po celé trati, při níž málem dostihl Chrise Frooma.

Dumoulinovo vítězství zajišťuje Nizozemsku dvojnásobný úspěch poté, co Annemiek van Vleuten ovládla včerejší ženský podnik.

Toto vítězství dělá z Nizozemce pátého jezdce v historii, který vyhrál titul v individuální časovce a Grand Tour ve stejné sezóně, po vítězství na Giro d'Italia v květnu.

Dnešní příběh

Rozhovor před 31km individuální časovkou mužů se týkal pouze výstupu na Mount Floyen jako konce trati.

Stoupání 3,4 km bylo jisté, že bude bodnout do ocasu s průměrným sklonem 9,1 % a maximálním sklonem až 18 %.

Většina diskuse se soustředila na to, zda by jezdci riskovali výměnu kola za své lehčí silniční kolo na úpatí nebo při stoupání nebo zdolávání kopce na svém těžším TT soupravě.

V rámci přípravy na to se UCI rozhodla vytvořit červený 20m koberec speciálně pro jezdce, aby si na něm vyměnili kola. Toto by byl jediný bod, ve kterém by jezdci mohli přestoupit.

Bylo to v tomto bodě, kdy jsme se dočkali první lehké úlevy za tento den. Jak mnozí předpovídali, Alexey Lucenko se pokusil o výměnu, jen aby to zlikvidoval a málem klopýtl ze svého silničního kola.

Jiní se rozhodli upustit od změny a vypořádali se se sklonem na svém motocyklu pro časovku. Mezi nimi byl Jan Tratnik ze Slovinska, který stanovil jeden z prvních benchmarků časem 46:24:45.

To pak porazil Wilco Kelderman, který se zajímavě rozhodl pro výměnu kola. Mladý nizozemský jezdec ukázal, že si dokáže vzít dobrou formu ze svého působivého výkonu na letošní Vueltě a Espaně.

Tento čas pak v krátkém sledu vylepšili jezdci, kteří zůstali na svých motocyklech pro časovku. Dvojice týmu Sky Vasil Kiryenka a Gianni Moscon zajela s Nelsonem Oliveirou lepší časy.

Navzdory rychlému startu spadl v dešti favorit Rohan Dennis před závodem a ztratil životně důležitý čas před výstupem na Mount Floyen. To následovalo po smůle, kterou měl na loňských olympijských hrách, když ve vedení utrhl aero tyče z motorky.

Pro velké hitery bylo rozhodnutí vyměnit motorky ignorováno a více jezdců se rozhodlo vylézt na těžší motocykl pro časovku.

Mistrovství světa elitní časovka mužů: Výsledky