Tour de France: Odcházíme pozdě

Ať se o Grand Tour rozhodne s posledním otočením pedálů, říká Felix Lowe z Eurosportu

Charakteristickým znakem nejlepších fotbalových týmů, jak se říká, je jejich schopnost skórovat vítěze v době zranění. Vincenzo Nibali dosáhl cyklistického ekvivalentu v květnu na Giro d’Italia a zajistil si nepravděpodobné vítězství prakticky posledním výkopem zápasu. Nibaliho tým Astana zde má určitou formu: Fabio Aru předvedl podobně pozdní show a loni v září vyhrál Vueltu 2015 v předposlední etapě.

Oba tyto závody vyhrál o 50 sekund. Ve skutečnosti byl největší vítězný náskok na Vueltě za posledních pět let jen o čtyři sekundy větší než ten nejtěsnější na Tour – když Chris Froome loni v červenci popřel Nairo Quintanu o 72 sekund (což jasně říká něco o formulové povaze Tour). Podívejte se zpět do historie a uvidíte, že na Vueltě bylo v poslední den tolik vítězství, jako v ostatních dvou Grand Tour dohromady.

Pokud jde o Giro, zatímco v posledních čtyřech dnech letošního Corsa Rosa drželi vedení tři různí jezdci, nedávno dokončený 99. ročník nebyl tak kousavý jako téměř dvanácté vítězství Rydera Hesjedala v roce 2012, když předskočil Joaquima Rodrigueze v závěrečné časovce v Miláně.

Pouze druhý muž, který vyhrál Giro při posledním hodu kostkou, Kanaďan následoval ve stopách pneumatik s pomocí vrtulníku Francesca Mosera, který rozdrtil Francouze Laurenta Fignona v časovce v závěrečné etapě zpět v roce 1984.

Ubohý, chudák Fignon – prohrát jednu Grand Tour na závěrečné TT je dost špatné, ale o pět let později udeřil blesk znovu, když se tri-bary Grega LeMonda ukázaly o osm sekund aerodynamičtější než francouzský culík na Champs-Élysées.

Vraťte se do roku 1968 a Holanďan Jan Janssen předvedl dvoukolovou čepici ve stylu Indiana Jonese, když vyhrál Etapu 22b (větrná časovka na velodromu Vincennes) a získal žlutý trikot z ramen Belgičana Hermana van Springel, který seděl na 16sekundovém nárazníku po ranní etapě 22a.

Janssen nebyl první, kdo vyhrál Tour, aniž by jednou šlapal ve žlutém. Vraťte se o dalších 21 let zpět k nepravděpodobnému vítězství hnusného debutanta Jeana Robica, který zaútočil na poslední etapě do Paříže, aby odsoudil vedoucího přes noc Pierra Brambillu k 13minutovému šlágru na vrchol pořadí.

Gnomish Robic – muž cherubín jako chrlič, jehož anachronická záliba v helmách mu vynesla přezdívku Old Leatherhead – distancoval nemocného Brambillu při jediném výstupu dne. Poté, co Robic slíbil své nové ženě žlutý trikot jako svatební dar, vybudoval alianci (údajně prostřednictvím úplatku 100 000 franků) s uprchlým kolegou Édouardem Fachleitnerem (pastýř, který každou noc mluvil telefonicky se svým psem).

Krátký příběh: Robic a Fachleitner obsadili dva nejvyšší stupně na posledním stupínku vítězů, Brambilla klesla na třetí místo. Ital – vyhlášený masochista, který se za trest praštil pumpou nebo vyprázdnil bidony – byl tak znechucen, že zakopal kolo na dno své zahrady.

V době psaní tohoto článku Tour 2016 ještě nevyjela z Mont-Saint-Michel na úvodní etapu. Možná to bude těsný zápas, ale vzhledem k povaze toho, co je nyní procesní konečnou fází do Paříže, je nepravděpodobné, že někdy uvidíme další tak odvážné představení jako Robic.

Když se ho jeho kolega cyklista André Brulé později zeptal, proč zakopal své kolo, Brambilla zavtipkoval, že kola mají dřevěné ráfky a chtěl si vypěstovat nějaké topoly. "Stejně dobře, že jsi taky nezasadil svou láhev s vodou," odpověděl Brulé, "nebo sis vypěstoval lékárnu."

Teď bych skončil jinou fotbalovou analogií – ale jak víme, v krásné hře není žádný doping, že?