Vuelta a Espana 2019: Tadej Pogacar vyhrál výbušné umístění na vrcholu 9. etapy; Quintana je největším vítězem dne

Tadej Pogacar získal silné etapové vítězství, ale Nairo Quintana byl největším vítězem dne na 9. etapě 2019 Vuelta a Espana

Tadej Pogacar (UAE-Team Emirates), nejmladší jezdec závodu, vyhrál 9. etapu na Vueltě a Espaně 2019, když dosáhl na vrchol, který mnozí považují za královskou etapu letošního ročníku závod. Za ním Nairo Quintana (Movistar) překročil čáru za sekundu, aby získal čas a bonusové sekundy na zbytku top 10.

Bonus za šest sekund stačil k tomu, aby se Quintana dostal do celkového vedení, kde nyní s tímto rozdílem vede před Primozem Roglicem (Jumbo-Visma). Roglic vypadal v problémech, ale probojoval se zpět, aby skončil třetí v etapě, pro čtyřsekundový bonus, zatímco na cestě do Quintany neztratil moc skutečného času.

Miguel Angel Lopez (Astana) vypadal, že bude nejlepším jezdcem dne, když se vyhnul svým soupeřům a vytěžil maximum z týmových kolegů, kteří už byli na cestě, ale došel mu dech a ztratil čas. GC. Po etapě bylo hlášeno, že havaroval během výpadku televizních obrazů, ale byl schopen dokončit a nevypadal příliš zraněně.

Teď je třetí, den začal pravděpodobně s očekáváním, že se vrátí do červeného dresu.

Počáteční fáze královny

Přestože jsme přišli v deváté etapě a před prvním odpočinkovým dnem, dnešní strhující 94,4 km dlouhá jízda kolem Andorry měla vlastnosti královny etapy.

Na jeho krátké trati bylo pět kategorizovaných stoupání, z nichž jedno bylo v kategorii hors a dvě nesly klasifikaci Cat 1, včetně cíle na vrchol.

Ve skutečnosti byly poslední tři výstupy – Kat 2, Kat 2, Kat 1 – opravdu jedním dlouhým výstupem s několika falešnými vrcholy nebo mírnými sestupy. Každý, kdo tam závodí, pocítí 25kilometrový nápor.

Velká odtržená skupina se dostala téměř ze shození vlajky, což bylo zpožděno, zatímco jezdci znovu získali kontakt s pelotonem v neutralizovaných kilometrech a skupina obsahovala etapové lovce a domestiques nadějí GC.

Vpředu docházelo k útokům a protiútokům, zatímco značně omezený peloton držel tempo, vedený z větší části týmem Astana z Lopeze, pro všechny záměry celkového lídra závodu během prvních kilometrů dne.

Píchnutí vidělo Estebana Chavese (Mitchelton-Scott), jak jel na kole týmového kolegu a nemohl se posadit na sedlo, protože bylo asi o 10 cm vyšší než jeho. Jakmile se vrátil na své vlastní nebo náhradní kolo, propálil se v domestiques, když tvrdě pracoval, aby se vrátil do podmínek.

Vůdce závodu Nicolas Edet (Cofidis) byl hrdý na sebe i na červený trikot tím, že tvrdě tlačil na to, aby omezil své ztráty na mnohem lepší vrchaře, ale jeho naděje, že si je udrží na další den, vypadaly stále méně pravděpodobně ve středních stoupáních etapa. Za ním šel modrý tečkovaný dres Ángela Madraza (Burgos-BH), jehož vedení v soutěži v horách také vypadalo v problémech kvůli počtu bodů, které se sbíraly dopředu.

Kromě stoupání se jezdci museli potýkat s velmi technickými sjezdy. Úzké klikaté cesty a vlásenky, které se téměř samy ohýbají, prověřily nervy a schopnosti pelotonu sestupovat.

Mezi stoupáním a klesáním byl také úsek štěrkové cesty, jak je povinností každého závodu v aktuálním profesionálním kalendáři.

Poté, co jeho tým udával tempo po většinu etapy, Lopez zahájil útok, do etapy zbývalo asi 20 km. Quintana byl první, kdo zareagoval a první, kdo se vrátil k podmínkám, ale zbytek oblíbené čtveřice - Alejandro Valverde (Movistar) a Roglic - se brzy vrátil.

Valverde se trochu pohrabal, ale zatímco se díval, co by Roglic mohl udělat, Lopez šel znovu a brzy se vyjasnil.

Tři týmy GC zavolaly své jezdce v odtržení, aby se posadili a počkali, až se k nim připojí jejich vedoucí. Lopez prošel domácími soupeři, když šel dále před těmi, kteří doufali, že ho vyzvou na červený dres.

Po několika kilometrech na vlastní pěst Lopez navázal kontakt s týmovým kolegou, který ze sebe na krátkou dobu vydal vše, aby odtáhl svého lídra od jezdců za ním. Ve skupině za sebou se Roglic ocitl vpředu, zatímco Quintana ani Valverde nevypadalo, že by smazali ztrátu na Lopeze.

Plán Jumbo-Vismy, aby lidé na cestě byli, se rychle zhroutil, když se tito domácí nedokázali držet skupiny Roglic, natož ji přivést zpět do sporu.

Další, kdo za Lopezem zatočil, byl Jakob Fuglsang, zatímco za Movistarem udával tempo stíhací skupině, než se pustil Valverde v naději, že získá výhodu nad Roglicem před nadcházející časovkou, ale neudělal to dostaňte se daleko na silnici, než vás chytí.

Quintana šel jako další a opět zůstal izolovaný Roglic, aby zaplnil mezeru sám, což se mu podařilo, ale za jakou cenu to stálo jeho energetické zásoby?

Počasí se rozhodlo zapojit a jezdce potkal déšť, protože cesta stoupala stále výš. Štěrk stále čekal na jezdce, když začal déšť, což by nyní mělo další rozměr mokra.

Na rovinatějším úseku silnice našel Roglic spoluhráče, který se chopil větru, a byl pravděpodobně rád, že se mu ulevilo. Počasí začalo televiznímu přenosu způsobovat takové potíže, jaké hrozilo způsobit jezdcům, a záběry se brzy přepnuly na úžasné výhledy na zalesněná údolí Andorry.

Tyto obrázky byly v cíli nahrazeny výjevy přívalového deště, kdy místní obyvatelé a fanoušci přemýšleli, jak moc se musíte namočit, než začnete svíjet, jak moc rádi sledujete cyklistiku.

Jezdci byli pochopitelně rozpačití, když sjížděli po mokré štěrkové cestě, s potoky, které prořezávaly příkopy sypkým povrchem silnice. Přerušované snímky začaly připomínat počasí, kterému čelili v pozdních fázích letošní Tour de France.

S nejméně 5 km mezi ním a cílem byl Roglic sám a pronásledoval. Valverde byl přilepen na zadní kolo Lopeze, kterého skupina zastihla v určitém okamžiku během bouřky – později jsme zjistili, že vedoucí Astany havaroval, zatímco Quintana zkoušel štěstí dál na silnici.

Marc Soler jel sám a vedl závod a zároveň byl na místě, aby ho Quintana následoval směrem k cíli vrcholu, pokud se mu podaří chytit.

Valverde znovu odstartoval, ale Lopez a ostatní, kteří jezdili s nimi, se vrátili k mistru světa. Solera viditelně rozčiloval pokyn od svého týmu, pravděpodobně požadavek, aby se posadil a počkal na Quintanu za cenu vlastních šancí na etapové vítězství.

Pogacar, který Quintanu chvíli sledoval, jel sólo asi 2,6 km od čáry, když dvojice chytila Solera. Soler byl naštvaný, protože byl jen minutu nebo dvě předtím, byl poslušným domácím a vypadal, že jede pro svého vůdce. I tak se Pogacar dostal dál a dál.

Roglic projel kolem Lopeze a dohodl se s Valverdem, ale místo toho, aby projížděl kolem, jen sledoval pletací kola mistra světa.

Quintana se zbavil Solera, zoufale se snažil získat co nejvíce času na své soupeře – a týmové kolegy – ale vítězství v etapě už bylo mimo dosah.