Giro d'Italia 2019: Pascal Ackermann vítězí ve sprintu na mokru i v divokém 5. etapě

Obsah:

Pascal Ackermann vyhrál sprint pro čestná uznání, ale kvůli počasí byly časy GC měřeny na hranici 10 km. Foto: RCS/Giro d'Italia

Pascal Ackermann vyhrál 5. etapu Giro d'Italia 2019 ve sprintu, který neměl žádný vliv na celkovou klasifikaci. Ackermann byl nejsilnější ve sprintu a také co nejlépe načasoval své úsilí, aby získal své druhé etapové vítězství v závodě a dále svůj náskok v bodovací klasifikaci.

Radost, kterou projevuje Ackermann a jeho týmoví kolegové z Bora-Hansgrohe, když nastoupí do etapy, dělá vítězství ještě lepší.

Čas pro GC byl neutralizován poprvé přes cílovou čáru, do závodu zbývalo 10 km, kvůli obzvláště špatnému počasí a zrádným podmínkám na silnici po celý den závodu.

Sprinteři byli ponecháni bojovat o etapové vyznamenání, zatímco soupeři z GC a jejich týmy se drželi v cestě. Za Ackermannem přes čáru následoval Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates), který jel první, ale nedokázal zadržet pozdní vlnu velkého Němce.

V důsledku účinné úplné neutralizace růžového trikotu zůstává Primoz Roglic (Jumbo-Visma) ve vedení závodu a zbytek top 10 za ním se nezměnil.

Giro d'Italia 2019 Fáze 5: Dobrou noc, pane Tome, uvidíme se v červenci?

Velkou zprávou dne bylo, že celkový vítěz roku 2017 a oblíbenec fanoušků Tom Dumoulin (Team Sunweb) opustil závod během prvních dvou kilometrů.

Zranění, která si přivodil v předchozí etapě, zejména poškození levého kolena, se ukázalo jako příliš bolestivé na to, aby pokračoval. Jeho šance v GC, nebýt výkonu jako Froome v loňském roce, se zdálo být stejně u konce, protože ztratil čtyři minuty kulháním na čáru ve 4. etapě.

Všechno v pořádku, Dumoulin se před Tour de France plně zotaví a zpochybní kontrolu týmu Ineos na největším cyklistickém závodě.

Dumoulinův týmový kolega Louis Vervaeke se pokusil dát týmovým mrakům stříbrnou příčku tím, že se dostal do denního úniku, kde se k němu připojili Miguel Florez (Androni Giocattoli–Sidermec), Enrico Barbin & Umberto Orsini (Bardiani-CSF), a Ivan Santaromita (Nippo Vini Fantini Faizane).

Vervaeke zaútočil na své společníky, aby získal maximum bodů v jediném klasifikovaném stoupání dne (dříve v průběhu dne mohly být další dvě) a pak se vydal na sólo s asi 52 km, aby dojel do konečného cíle.

Navzdory jejich snaze nebylo ani jednomu z jezdců vpředu dovoleno dojet až do cíle. UAE-Team Emirates ve svých nepadnoucích bundách do deště monitoroval přední část pelotonu a snížil Veraekeho osamělý náskok na 11 sekund s 23,5 km do cíle.

V tuto chvíli se Belgičan posadil a věděl, že jeho den skončil. Malá útěcha za ztrátu vedoucího týmu, ale tým Sunweb alespoň získá nějaký čas na televizi a pár KOM bodů.

První průjezd cílovou páskou, kdy se měřily časové mezery GC, poskytl pelotonu a divákům náhled na cílovou rovinku a její masy louží a stojaté vody. Roglic byl druhý přes čáru za týmovým kolegou, protože věděl, že vše, co teď musí udělat, bylo udržet pedály v otáčení pro místní kolo a jeho vedení v závodě bude potvrzeno na další den.

Přední skupina okamžitě ztenčila, protože kdokoli se nechtěl zapojit do triatlonu, takže sprint vypadal pravděpodobně na sezení a vytvořil vzácné grupetto. Vzácný, protože obsahoval každého, kdo měl naději na celkové vítězství v tomto závodě.

10km místní kolo bylo pro vlaky sprinterů.