Tour de France 2018: Demare vyhrál sprint do Pau, Thomas zůstává ve žlutém

Rychlý a plochý den, kdy Francouz porazil krajana Laporteho do Pau

Arnaud Demare (Groupama-FDJ) vyhrál 18. etapu Tour de France v rychlém sprintu do Pau. Christophe Laporte (Cofidis) byl druhý a Alexander Kristoff (UAE-Team Emirates) vzdáleně třetí.

Groupama-FDJ nasadila do posledního kilometru vysoké tempo a byla odměněna, když Demare ustál Laportovu pozdní výzvu. Vítězství bylo první pro francouzský tým v letošním závodě, i když ne pro francouzského jezdce díky dvojici etapových vítězství Juliana Alaphilippea pro belgický tým Quick-Step Floors.

Etapa byla po celou dobu rychlá, s pětičlenným únikem dne – mezi nimiž byli Niki Terpstra (Quick-Step) a Matthew Hayman (Mitchelton-Scott) – nikdy nedovolili překonat mezeru delší než 90 sekund.

V etapě, která byla pro jezdce celkové klasifikace bez stresu, nedošlo k žádné změně v celkovém pořadí. Geraint Thomas (Team Sky) stále vede před Tomem Dumoulinem (Team Sunweb) o 1'59“, s týmovým kolegou Chrisem Froomem třetím za 2'31“. Zbývají už jen tři etapy závodu – zítra poslední horská etapa, sobotní časovka na 31 km a v neděli typicky procesní etapa do Paříže.

Příběh jeviště

Můžete zajít tak daleko, že 18. etapu Tour z Trie-sur-Baise do Pau nazvete odpočinkovým dnem pro jezdce obecné klasifikace vzhledem k převážně rovinatým 171 km jízdy, která zahrnovala pouze dvě stoupání kategorie čtyři, Cote de Madiran a Cote d'Anos.

Samozřejmě, žádný den na Tour není skutečně bez stresu, ale bylo to na hony vzdáleno vzrušení z předchozích dvou etap v Pyrenejích, a zejména té včerejší, kdy jezdci zdolávali tři hory za pouhé 65 km.

Tato etapa nakonec šla do Condora z And, Nairo Quintana (Movistar), který zaútočil na základně závěrečného stoupání, Col du Portet, a už ho nikdy nikdo neviděl s Danem Martinem (UAE-Team Emirates) valí se za sekundu.

Thomasovo třetí místo mu umožnilo rozšířit svou výhodu nad svými nejbližšími soupeři z GC, a zejména týmovým kolegou Froomem. Čtyřnásobný šampion Tour praskl v posledních kilometrech etapy, získal čas a svou roli lídra týmu Team Sky. Tour nyní musí Thomas prohrát.

Počínaje Trie-sur-Baise by peloton finišoval v Pau, které je na seznamu nejpoužívanějších míst pro cíl etapy pouze za Bordeaux a samotnou Paříží – dnes to bylo jeho 69. vystoupení v této roli.

Když už mluvíme o milnících, dnes to byla také 365. etapa Tour de France francouzského veterána Sylvaina Chavanela v jeho dlouhé kariéře. Navzdory celoročnímu závodění v Grande Boucle, ve kterém se objevil v přestávce na mnoha rychlostních zkouškách, jako je tato, Chavanel vynechal, když hlavní únik dne zmizel na 48.8 km po první hodině závodu bez dechu.

Místo toho sestávalo z pěti mužů, kteří jsou na jaře častěji spojováni s dlážděním severní Evropy: Hayman a Luke Durbridge (Mitchelton-Scott), Thomas Boudat (Direct Energie), Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert) a Terpstra.

Peloton, vědom si toho, že jde o skupinu jezdců dostatečně silnou na to, aby uhájila i mírný náskok až do Pau – zvláště když v závodě zbývalo tak málo sprinterů, na které by peloton mohl pracovat – držel mezeru kolem 90 sekund, tvrdá jízda, abyste udrželi pět vedoucích v dosahu.

Vysoké tempo mohlo přispět k tomu, že včerejší vítěz Quintana spadl při havárii. Movistar tvrdě zasáhl palubu a roztrhl si dres. Byl donucen k výměně kola a pronásledování, vedené týmovými kolegy, když bojoval, aby se dostal zpět do pelotonu, který trochu zpomalil, aby mu pomohl dostat se zpět.

Pomineme-li, pleť etapy zůstávala s ubíhajícími kilometry do značné míry statická: pět mužů vpředu a asi o minutu a půl později hlavní pole. UAE-Team Emirates byl na čele pelotonu a pracoval pro mistra Evropy Alexandra Kristoffa, jednoho z mála sprinterů, kteří v závodě zbyli. Nor si nepochybně oblíbil své změny, když včera viděl havárii Petera Sagana ve vysoké rychlosti.

Přestávka byla vyvěšena na sucho, ale 23 km do cíle zůstala časová mezera 46 sekund. Závod zasáhl poslední stoupání dne, Cote d'Anos, neuvěřitelnou rychlostí. Přestávka se stále snažila udržet, ale na hřebeni stoupání byl závod opět pohromadě, jen pro další útok s jezdci Mitchelton-Scott a dokonce i Danem Martinem (UAE-Team Emirates), aby zkusili štěstí.

Bohužel přítomnost Martina viděla, že tým Sky rychle ukončil přestávku. Jejich zájmy GC jsou nyní hájeny, Team Sky se vzdal vedení pelotonu a Groupama-FDJ převzal vedení na pomoc Demare, jezdci zoufale toužícímu po vítězství.

Překvapivě Bora-Hansgrohe také asistovala při udržování rychlosti, přestože Sagana stále bolelo ze včerejšího pádu. Toto tempo způsobilo, že se peloton vyřadil s určitým úsilím zůstat připevněný vzadu.

Ve finále se Bora-Hansgrohe a Groupama-FDJ dostali do přímého závodu dragsterů pro Sagana a Demara, ale kterýkoli z nich jej dokázal dokončit.