Chris Froome vyhrál Tour de France 2017, když Dylan Groenewegen vyhrál sprint na 21

Finálová etapa Tour 2017 končí vítězstvím Groenewegenu ve sprintu

Dylan Groenewegen z LottoNL-Jumbo se protlačil před Andre Greipelem z Lotto-Soudal ve sprintu a vyhrál poslední etapu Tour de France 2017 na Champs-Elysées v Paříži. Edvald Boassen Hagen z Dimension Data skončil na třetím místě.

Všichni nositelé hlavních dresů bezpečně projeli cílovou čárou, aby zajistili, že nedojde k žádným změnám v celkovém GC, což upevnilo čtvrté vítězství Chrise Frooma na Tour de France.

Závěrečná etapa Tour je z velké části slavnostní a peloton dorazil do Paříže všichni společně, ale jakmile se rozjeli do kol kolem centra Paříže, útoky přišly silné a rychlé, aby se z toho stal skutečný závod.

Skupina devíti, včetně Daryla Impeyho (Orica-Scott) a Sylvaina Chavanela (Direct Energie) se nakonec odtrhla a dokázala si po několik kol udržet náskok 20 sekund.

S některými z největších jmen ve sprintu ze závodu – včetně Marcela Kittela, Marka Cavendishe, Arnauda Demarea a Petera Sagana – několik týmů očekávalo své šance na vítězství v etapě, takže přestávka se nikdy nedostala daleko dost dopředu, aby se zabránilo sprintu skupiny.

V posledních několika kilometrech bylo tempo tak vysoké, že týmům bylo těžké ustavit své sprintové vlaky, ale nakonec se Groenewegenovi podařilo dostat do perfektní pozice a ukázal se jako nejsilnější muž dne.

Pokud jde o zbytek závodu, byl to obvyklý pomalý průvod do Paříže, se všemi tradičními plácáním po zádech, popíjením šampaňského a chrlením do kamer. Vítězný tým Sky se leskl v nových dresech se žlutým pruhem na zádech, který nahradil obvyklý modrý, a Froome zdvořile mával francouzským davům, kteří reagovali pozitivně tím, že nepískali jako obvykle.

Po 3 540 km závodů se Froome vrátil domů s 54 sekundovým náskokem před Rigobertem Uranem (Cannondale-Drapac) na druhém místě a 2 minuty 20 sekund před Francouzem Romainem Bardetem (AG2R La Mondial), který se držel třetí místo o jednu sekundu od Mikela Landy z týmu Sky.

Zelený dres převzal Michael Matthews z týmu Sunweb – důstojný vítěz i přes opuštění Marcela Kittela (Quick-Step Floors), který vyhrál pět sprinterských etap a vypadalo to, že je mrtvou zárukou na body, než spadne na scéně 17.

Bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce získal Brit Simon Yates (Orica-Scott), který jej držel od 5. etapy. To znamená dva bílé trikoty pro domácnost Yatesových poté, co je vyhrál jeho bratr-dvojče Adam v loňská Tour de France.

Puntíkovaný dres horolezců vyhrál Francouz Warren Barguil (Tým Sunweb), který také kontroverzně vyhrál cenu za bojovnost, k velké frustraci Thomase De Gendta z Lotto-Soudal, který si stěžoval, že zaútočil v útěcích. mnohem více než kterýkoli jiný jezdec.

Klasifikace týmu přirozeně připadla týmu Sky, který kontroloval závod od začátku do konce a vzdal se žlutého trikotu pouze na dva dny, když jej Fabio Aru z Astany držel ve 12. a 13. etapě. Jedním zklamáním pro Sky bylo, že Geraint Thomas, který byl na začátku závodu čtyři etapy ve žluté barvě, nebyl s týmem, aby oslavil konečné vítězství. Při rychlém sjezdu na 9. etapě havaroval a zlomil si klíční kost.

Mezi velké poražené letošní Tour patří BMC, kterému se nepodařilo vyhrát etapu a jehož vedoucí týmu Richie Porte těžce havaroval v 9. etapě. Movistar měl stejně katastrofální Tour a Alejandro Valverde havaroval na samém první etapa a vedoucí týmu Nairo Quintana nesplnil očekávání, zjevně vyčerpaný po Giro d'Italia.

Zbývá jen zjistit, zda Froome dokáže být odolnější než Quintana tím, že se pokusí o vlastní double s vítězstvím na Vuelta Espana.

Tour de France 2017: Etapa 21, Montgeron – Paris Champs-Élysées (103 km), výsledek