Tour de France 2018: Vítězové a poražení

Cyklista, podívejte se, kteří jezdci absolvovali Tour svého života a ti, kteří klesli pod par

Tour de France 2018 již skončila. Poslední tři týdny uběhly jako rozmazaná šmouha, a i když se to nemusí zdát jako opravdová klasika závodu, došlo k celé řadě diskuzí od stávkujících farmářů po starty na startovním roštu a extra krátké etapy.

Závod o všeobecnou klasifikaci nebyl nikdy mimo kontrolu Gerainta Thomase. Byl hlavou a rameny nad svou konkurencí a během celého závodu nedokázal pokazit jedinou nohu.

Komplexně porazil Toma Dumoulina (tým Sunweb) přes Alpy a Pyreneje a dokázal, že je silnější než týmový kolega a obhájce titulu Chris Froome.

Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) získal šestý zelený trikot, jen dokulhal do cíle poté, co těžce havaroval v 17. etapě. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) ovládl puntíkovaný trikot a získal také dvě etapová vítězství, zatímco bílý dres mladého jezdce Pierra-Rogera Latoura zachránil špatnou Tour pro AG2R La Mondiale.

Níže se Cyklista podíval na to, kteří jezdci absolvovali Tour svého života a na ty, kteří budou chtít stisknout tlačítko reset.

Vítězové

Geraint Thomas (Team Sky)

obraz
obraz

Je docela zbytečné rozebírat důvody, proč Thomas opouští Tour de France jako jeden z velkých vítězů. Žlutý dres na zádech a úsměv na tváři je vše, co potřebujete vědět.

Namísto toho zde jsou některá zajímavá fakta o Velšanovi po jeho vítězství na Tour.

Thomas se stává vůbec prvním jezdcem, který vyhrál Tour a jednodenní klasiku E3-Harelbeke, což je známka všestrannosti. Přestože je třetím britským jezdcem, který vyhrál žlutou barvu, je ve skutečnosti prvním jezdcem, který vyhrál závod, který se narodil ve Velké Británii.

Velšan se také připojil k týmovým kolegům a krajanům Froomovi a Siru Bradleymu Wigginsovi, aby zajistili většinu svého vítězného náskoku ještě předtím, než se vůbec odjel první cíl na vrcholu.

Team Sky PR tým

obraz
obraz

Kdyby to byl Chris Froome na nejvyšším stupínku v Paříži, nemůžete si pomoct, ale myslíte si, že přijetí žlutého trikotu by bylo, no, smíšené.

Veřejná kritika čtyřnásobného obhájce titulu byla před Tour vysoká, zejména kvůli jeho zproštění viny po 11. hodině za nepříznivý analytický nález pro salbutamol.

Běšení se ozývalo během tří týdnů a někteří se dokonce pokusili problém eskalovat do fyzických úderů.

Dnes bychom četli směsici článků od chvály jezdce za vítězství ve čtvrté Grand Tour v řadě až po pouhé zpochybňování Froomova práva závodit. Náročná rotace i pro takové, jako je Sir Dave Brailsford.

Této situaci se naštěstí podařilo předejít, když Thomas podnikl své první turné, a zaslouženě.

Neříkám, že toto vítězství nebylo zasloužené. Thomas byl nejsilnějším jezdcem v závodě a nepodařilo se mu udělat chybu. Skoro zajel perfektní závod.

Je však nepopiratelné, že prodat přívětivého a přátelského kluka z Cardiffu bude pro Brailsforda a jeho již tak velmi kritizovaný tým snazší než jezdce, který má v profesionální cyklistice rozdělené názory jako horký nůž máslem.

Julian Alaphilippe

obraz
obraz

Panache is not dead. Žije u Francouze Juliana Alaphilippa z Quick-Step Floors. Jezdec, který je poháněn syrovými emocemi.

Tento 26letý mladík se stal nejnovějším miláčkem francouzské veřejnosti s odvážným nájezdem přes Alpy a Pyreneje ve snaze získat puntíkatý dres.

Na své cestě Alaphilippe zajistil 12 horských sprintů, ve kterých nakonec porazil Warrena Barguila (Fortuneo-Samsic) s přesvědčivým rozdílem 119 bodů.

Po cestě také Alaphilippe získal dvě etapová vítězství v horách díky ochotě útočit, postoji nikdy neříkej-neumřít a věřit ve svou schopnost vyhrát sám.

Pronásledujte Adama Yatese (Mitchelton-Scott) při závěrečném sjezdu do Bagneres-de-Luchon. Tlak, který na Brita vyvíjel, byl pravděpodobně faktorem jeho případného úniku, který následně viděl vítězství Alapihlippe. Agresivní závodění odměněno.

Avšak to, co dělá Alaphilippea skutečným vítězem, je to, jak nabídl, že v duchu férovosti počká, až Yates znovu nasedne.

Významné zmínky:

Lawson Craddock (EF-Drapac) za to, že jel celou Tour i přes zlomeninu lopatky a během procesu získal více než 200 000 $ na charitu

UAE-Team Emirates za vítězství ve dvou etapách a za to, že si Dan Martin odnesl domů super bojovou cenu

LottoNL-Jumbo za to, že byl tým, kterým Movistar nebyl, když soutěžil s Team Sky

The Losers

Movistar

obraz
obraz

Tak jistě, Nairo Quintana vzal krátkou a výbušnou 17. etapu do Col du Portet samostatným stoupáním v závěrečném stoupání a Mikel Landa zahájil odvážný útok na 100 km v závěrečné horské etapě závodu, ale nemůžu si pomoct ale cítím zklamání z Movistaru.

Byli tým týmem, od kterého se očekávalo, že postoupí do týmu Sky, ale se svým triem GC jezdců propadli pouze na 7., 10. a 14. místě.

Někdy se zdálo, že se více zabývali klasifikací týmu než jízdou po žluté, klasifikaci, která bude brzy zapomenuta.

Někdy se zdálo, že jediným jezdcem ochotným vzít závod za pačesy byl mladý Marc Soler.

Nebylo to zdaleka tak staré představení od Quintany, Landy a Valverdeho a očekává se, že se všechny tři zlepší před srpnovou Vueltou a Espanou.

Romain Bardet (AG2R La Mondiale)

obraz
obraz

Po dvou letech na stupních vítězů lze šesté místo Romaina Bardeta považovat za krok zpět.

Bardetovy problémy nespočívaly v individuální časovce nebo složitém prvním týdnu jako takovém, ale spíše v horách, terénu, který má Francouz obvykle rád.

Sedmadvacetiletý závodník ztratil téměř dvě minuty na krátkém 67 km dlouhém cíli na vrcholu Col du Portet, protože mu prostě chyběla síla, aby vydržela s vedoucími jezdci.

Na rozdíl od předchozích let prostě v horách občas vypadal, že je přehnaný.

Bardet stále zůstává největší francouzskou nadějí na úspěch Tour v současném pelotonu, ale je jasné, že k tomu, aby se to stalo skutečností, jsou potřeba změny.

Příliš horliví fanoušci

obraz
obraz

Pokud chcete jezdce vypískat, vypískněte ho. S tímhle není problém. Můžete dokonce zakřičet několik vybraných slov, pokud chcete, to není problém.

Pokoušet se udeřit jezdce není nikdy oprávněné. Bez ohledu na váš názor na Chrise Frooma si nezaslouží, aby se ho „fanoušci“snažili zasáhnout, když závodí. Stejně jako on a nikdo jiný si nezaslouží být politý jakoukoli tekutinou.

Také žádný fanoušek, který přinese světlici na cyklistický závod, není skutečný fanoušek. Jezdci jsou již na limitu, nepotřebují dýchat kouř, který také zhoršuje jejich zrak.

Kouř ze světlic byl také hlavním faktorem, který přispěl k havárii a případnému opuštění Vincenza Nibaliho (Bahrain-Merida) na 12. etapě do Alpe d'Huez.

Richie Porte (BMC Racing) za to, že měl větší smůlu než muž, který při chůzi pod žebříkem rozbil zrcadlo