Simon Yates si ponechává Maglia Rosa, když Rohan Dennis vyhrál TT v 16. etapě Giro

Fantastické úsilí Simona Yatese ho přimělo odrazit velkou výzvu Gira, protože Dennis získal silné celkové vítězství

Rohan Dennis z BMC Racing dosáhl strhujícího vítězství v individuální časovce na 34,5 km do Roverta pro 16. etapu Giro d'Italia s časem 40,00 a průměrnou rychlostí 51,3 km/h, což byl dramatický závod za ním jela Maglia Rosa, kde si vedoucí britský závodník Simon Yates udržel celkové vedení.

Yates šel do časovky s náskokem 2 minuty a 11 sekund před Tomem Dumoulinem, který seděl celkově na 2. místě. Virtuální matematika byla v plné síle, když se komentátoři snažili přijít na to, zda si nechá svou Maglia Rosa.

Překvapivě silný výkon Simona Yatese s časem 41,37 znamenal, že i přes Dumoulinův velmi silný pódiový výkon si Yates udržel své vedení. I když se rozdíl mezi Yatesem a Dumoulinem podstatně zúžil na 1 minutu 18 sekund.

Dumoulin skončil celkově 3. se ztrátou 22 sekund na Rohana Dennise a 13 sekund před Chrisem Froomem, který se vyšvihl na 4. místo v hodnocení GC, ale nepodařilo se mu narušit celkový náskok Simona Yatese.

Jak probíhala časovka

Tony Martin zajel velmi působivý čas 40 minut 13 sekund, což je průměr 51,2 km/h na tolik očekávanou 34,5 km dlouhou časovku v 16. etapě Giro d'Italia z Trenta do Roverta.

Vypadalo to, že čas zůstane na vrcholu žebříčku pro tento den, ale více než hodinu před tím, než jezdci dorazili do cíle, byla šance na změnu podmínek i vášně vrcholných lidí. sází uchazeče o všeobecnou klasifikaci na konci pole.

Překvapivý výsledek přinesl Fabio Aru, který i přes historicky malou časovkářskou formu skončil v cíli na třetím místě s časem 40,37, průměrem 51 km/h a ztrátou pouhých 23 sekund na pětku. čas TT mistr světa Tony Martin.

Froome nastoupil do prvního mezičasu na 12 km o celých 24 sekund za Martinem, což brzy naznačilo, že dnes nebude jeho den pro vítězství v etapě.

Dennis krátce nato nastavil svůj čas na puchýře na 40,00, což by se ukázalo být příliš rychlé na to, aby se s ním vyrovnali uchazeči o GC. Poté to byl závod s časem o maglia rosa.

Při časové kontrole na 12,7 km zaregistroval Dumoulin stejný čas jako Martin, ale 17 sekund za Rohanem Dennisem, což naznačuje, že bude pro tento den na stupních vítězů a že to byla jeho velká šance na celkové vítězství na Giru.

Yates však všechny překvapil na prvním mezičase s časem pouhých 38 sekund na Dennise a pouhých 21 na Dumoulina, což ho udrželo v dresu virtuálního lídra, pokud by si chtěl udržet své tempo.

Thibault Pinault bohužel ztratil na trati značný čas a při druhé časové kontrole ztratil na Dennise více než 2 minuty. Nakonec skončil 3 minuty a 19 sekund od vítěze, což ho posunulo mimo pódium pro všeobecnou klasifikaci.

Froome dojel s časem 40,35 s průměrem 50,5 km/h, což svědčí o perfektně provedeném negativním mezičase v poslední polovině závodu a udržuje ho na dosah celkového stupně vítězů.

Proti času

Dumoulin zasáhl druhou mezičasovou kontrolu s časem 29,56 a průměrem 51,3 km/h, čímž se udrží na cestě k celkovému umístění na prvních třech místech.

Yates ztratil značný čas v jedné z techničtějších zatáček na trati, kde musel silně brzdit, aby se vyhnul pádu. Druhou časovou kontrolou prošel v 30:44, 1:07 za časem Rohana Dennise, ale stále na dosah Maglia Rosa.

Dumoulin skončil celkově 3. se ztrátou 22 sekund na Rohana Dennise s průměrnou rychlostí 51,3 km/h a Yates ho měl dohnat do cíle pro růžový dres.

Simon Yates měl fantastický a emotivní nájezd do cíle a překvapil mnoho komentátorů časem 41,37, patří k silnějším časovkářům závodu a udržel si náskok v celkovém závodě o 1 minutu a 18 sekund.

O nových okrajích v horní části řekl: 'Bohužel pro fanoušky budu jezdit mnohem více defenzivně,' po závodě. Zbývají dvě velké horské etapy, jeho vítězství není jisté, ale pravděpodobně zůstane favoritem na vrchol celkové klasifikace v Římě.