Vuelta a Espana 2018: Dennis vyhrál závod s časem, když Yates zvýšil vedení

Yates prodlužuje náskok na 33 sekund a do závodu zbývá už jen jeden týden

Rohan Dennis z BMC Racing dosáhl očekávaného vítězství v časovce 16. etapy do Torrelavega, když Simon Yates (Mitchelton-Scott) zvýšil vedení na Vueltě a Espaně.

Yatesovi se podařilo dokončit sedm sekund před Alejandrem Valverdem (Movistar) a po měřeném výkonu na 32 km trati zvýšil svůj celkový náskok na 33 sekund.

Velkým poraženým dne byl Nairo Quintana (Movistar), který nejenže ztratil čas na Yatese, ale také zjistil, že ho z pódia vystřelil létající Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo).

Dennis si závod pokazil, podařilo se mu zajet negativní mezičas, díky kterému měl náskok 50 sekund před ostatními v poli. To zajistilo Australanovi jeho druhé vítězství na letošní Vueltě, když už vyhrál 1. etapu časovky.

Yates se nyní bude snažit obhájit své vedení v posledních pěti etapách závodu, které zahrnují tři horské etapy, počínaje zítřejším cílem na vrcholu Balcon de Bizkaia.

Závod s časem

16.etapa byla závodem pravdy, 32km individuální časovkou ze Santillana del Mar do Torrelavega.

Bude to rychlé. Trasa se točila směrem k začátku, než se na posledních 10 km stala rovinou jako palačinka. Dokonalý kurz pro silné a potenciální banánovou slupku pro menší, lehčí lezce.

Simon Yates držel pouze 26sekundový náskok před Alejandrem Valverdem, schopným jezdcem s časem ve své době, a 33 sekund před Nairo Quintanou na třetím místě. Bylo vysoce pravděpodobné, že červený dres na konci dne změní majitele.

Pokud jde o pódiové kazy, skoro se zdálo jasné, kdo to vezme: Rohan Dennis. Australan už měl za sebou úvodní časovku a vypadal, že je připraven přidat druhou výhru.

Když tedy 28letý hráč překročil čáru a vytvořil si prozatímní náskok 37 minut a 57 sekund, jen málokdo byl překvapen. Jeho čas byl o 50 sekund lepší než jeho týmový kolega Joey Rosskopf a Jonathan Castroviejo (Team Sky), což ho posunulo do horkého křesla.

Jezdci přicházeli a odcházeli, ale nikdo se nepřiblížil, aby Dennise znepokojil, a zdálo se, že vítězství je jeho. Nyní byla důležitá bitva o GC.

Všichni jezdci byli na trati a při prvním rozdělení se udělal dojem z dnešního dne. Kruijswijk prošel první časovou kontrolou o 10 sekund rychleji než Dennis, zatímco Yates vzdal pouze tři sekundy nejbližšímu konkurentovi Valverdemu.

Létající Holanďan se začal vytrácet z Dennisových časů, ale stále stavěl své kolegy GC na meč, stále daleko před těmi, jako jsou Yates a zejména Quintana a Lopez na silnici.

Kruijswijk nakonec skončil pátý toho dne, ale trvalo mu dost času, aby se dostal v pořadí GC na virtuální pódium. Quintana díky svému výkonu prohrál o své místo na pódiu.

Valverde se pak přivalil, sám o více než 90 sekund unášel Dennise, i když to nemělo žádný význam. Důležitá byla doba Yatesova.

Nakonec Brit překonal Valverdeho o sedm sekund – nepatrný zisk, ale na začátku dne by ho jistě s radostí zvládl.