Giro d'Italia 2019: Richard Carapaz vyhrál historickou Maglia Rosa po 21. etapě ve Veroně

Památná první Grand Tour pro Ekvádor, protože Chad Haga šokoval favority a vyhrál závěrečnou veronskou časovku

Richard Carapaz z Movistaru zajistil historické vítězství Giro d'Italia, když se stal prvním Ekvádorcem, který vyhrál Grand Tour.

Carapaz bezpečně protnul cílovou čáru individuální časovky 21. etapy ve Veroně a porazil domácího favorita Vincenza Nibaliho a získal první růžový dres.

Nibali si zajistil druhé a 11. pódium Grand Tour, zatímco Primoz Roglic dokázal předskočit Mikela Landu o osm sekund a obsadil třetí místo v celkové klasifikaci.

Pocty v etapě získal emotivní Chad Haga z týmu Sunweb, jehož rozsáhlá příprava na 17km trať se vyplatila. Američan projel složitou trať v čase 22 minut 7 sekund a porazil předzávodního favorita Victora Campenaertse o čtyři sekundy.

O zbývajících dresech závodu se také rozhodovalo ve městě Shakespeare.

Maglia Ciclamino pro nejlepšího sprintera získal dvojnásobný vítěz etapy Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), který porazil Arnauda Demarea (Groupama-FDJ) o 226 bodů na 213.

Maglia Blanco nejlepšího mladého jezdce získal Miguel Angel Lopez, když porazil Pavla Sivakova (Team Ineos) a Hugha Carthyho (Education First). Horu Maglia Azzurra ovládl Gulio Ciccone (Trek-Segafredo), který měl dvojnásobek bodů než jeho nejbližší soupeř Fausto Masnada.

Carapaz a Landa se ujistili, že Movistar obsadil týmovou klasifikaci, protože 900 km v přestávce znamenalo Damiano Cima se umístil v průběžné klasifikaci a Sho Hatsuyama z Nippo-Vini obsadil Maglia Nera jako poslední v celkové klasifikaci.

Ve veletržní Veroně

Tak to bylo, poslední etapa 2019 Giro d'Italia, 17 km dlouhá časovka kolem krásného města Veneto, které Shakespeare tolik obdivoval, že ho použil jako kulisu pro film Dva gentlemani z Verony a Romeo a Julie.

S kopcovým plácnutím, třesk uprostřed by vítěz posledního dne musel kombinovat schopnosti v časovce s robustností, když vydržel těžké tři týdny závodění.

S výjimkou katastrofy byla Maglia Rosa ztracena. Patřil Richardu Carapazovi z Movistaru, který držel na druhém místě 1 minutu 54 manku na Vincenza Nibaliho (Bahrain-Merida).

Byl to historický okamžik, protože Carapz se stal prvním Ekvádorcem, který kdy vyhrál Grand Tour.

Národ zblázněný do malého fotbalu se 17 miliony lidí měl nového hrdinu, kterého mohl rozveselit a oslavit, prezident Lenin Moreno zaplatil za závěrečnou fázi, kterou vysílala bezplatná televize.

O konečném umístění na stupních vítězů by kromě vítěze etapy rozhodovala také časovka. Mikel Landa seděl třetí, ale jen 23 sekund před Primozem Roglicem, což je pro Slovince překonatelná mezera.

Favoritem na pódiu byl nedávný vítěz hodinového rekordu Victor Campenaerts z Lotto Soudal. Udělal to, co se očekávalo, zajel nejrychlejší čas 22.11.

Nebylo to však dost dobré, protože mladý Američan Chad Haga (tým Sunweb) jel o čtyři sekundy rychleji v čase 22,07, což je čas, který by pravděpodobně ohrozil jen Roglic.

Roglic byl rychlý, ale ne dost rychlý, ztratil 26 sekund za vítězným časem Hagy, ale dost na to, aby předstihl Landu a zajistil Slovinci první umístění na pódiu Grand Tour.