Nairo Quintana v cíli na vrchol do Blockhausu v deváté etapě Giro d'Italia nemá konkurenci

Velká zpráva dne se stala dříve v etapě, kdy motocyklový incident připravil o některé z oblíbených

Nairo Quintana (Movistar) neměl konkurenci na horních svazích stoupání Blockhaus, když vyhrál devátou etapu Giro d'Italia a posunul se do celkového vedení.

Podmínky původních přesunů z Quintany byly Thinaut Pinot (FDJ) a na krátkou dobu obhájce titulu Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida).

Pinot nechal za sebou Nibaliho, zbývalo mu asi 3,5 km, a Italův den se rychle zhoršil, když ho předjel a shodil holandský kontingent Toma Dumoulina (Sunweb) a Baukeho Mollemy (Trek-Segafredo).

Pinot začal bojovat na kole a se sklonem právě ve chvíli, kdy nizozemské duo nasedlo na jeho kolo, kde se krátce posadili, než Francouz popadl dech a vyrazili vpřed sólo ještě jednou.

Tento krok se Mollemovi vydařil, ale Dumoulin se vrátil k Pinotovi a jel s ním až do cíle.

Pinot vyhrál sprint za druhé místo a získal šestisekundový bonus, Dumoulin získal čtyři bonusové sekundy.

X

obraz
obraz

Geraint Thomas na konci etapy. Foto: Press Sport/Offside

Velká zpráva dne

To vše bylo vedlejší po velkém incidentu dne, ke kterému došlo, když do závodu zbývalo 14,3 km. Policejní motocykl byl umístěn na kraji úzké silnice, zatímco jezdci bojovali o pozici, jezdec Sunwebu připnul moto a byl poslán mezi jezdce kolem sebe.

Mezi těmi, kteří při incidentu sestoupili, byli Geraint Thomas a Mikel Landa, spolulídři týmu Sky, a do cíle vrcholu jim zbývalo 10 km o 2-45 dolů.

Ostatní jezdci týmu Sky se shromáždili a postupovali podle svých týmových principů do strmého stoupání v naději, že minimalizují jakékoli časové ztráty.

Jak Quintana zpočátku šel jasně, dále ve stoupání měla některá další velká jména brzy potíže.

Růžový dres Bob Jungels (Quick-Step Floors) byl jedním z prvních, kdo vypadl, a brzy také Tejay van Garderen (BMC Racing) šel pozpátku.

Adam Yates (Orica-Scott), který se podílel na incidentu v motokrosu, dojel 4:37 na Quintanu a Thomas dojel o dalších 30 sekund zpět. Oba jsou nyní téměř mimo boj o pódium.

Dříve došlo k odtržení. Obsahoval Pierra Rollanda (Cannondale-Drapac) a do cíle zbývalo 22 km.

obraz
obraz

Nairo Quintana zaznamenal brzký žeton pro celkové vítězství. Foto: Press Sport/Offside