Sagan, Rivera a Lampaert: Souhrn národního mistrovství

První víkend národního mistrovství přinesl několik očekávaných výsledků a také několik překvapení

Tento víkend se konalo první kolo závodů národního mistrovství v Evropě, Africe a Severní Americe. Prestižní závody v každé zemi určují, který šťastný jezdec bude mít tu čest obléknout si národní dres na příštích 12 měsíců, jednu z nejžádanějších cen v cyklistice.

Vzhledem k tomu, že Tour de France o týden později kvůli probíhajícímu mistrovství světa ve fotbale, ne všechny národy pořádaly svá mistrovství o tomto víkendu, a místo toho se rozhodly posunout je v kalendáři o týden dále. Nejpozoruhodnější z nich bylo Nizozemsko, Německo a také u nás doma ve Velké Británii.

Přesto spousta národů pořádalo tento víkend své mistrovství a my nyní víme, kteří muži a ženy dostanou tento speciální dres pro příští rok.

Kde je lepší začít než na Slovensku. Od roku 2011 sedí na stupních vítězů stejné jméno a tím je samozřejmě Sagan. I když v letech 2016 a 2017 titul připadl spíše Jurajovi než Petrovi. Mladšímu sourozenci se konečně podařilo uniknout ze stínů svého úspěšného bratra a zažít trochu své vlastní slávy.

Rok 2018 se však vrátil k normálu, protože se Petrovi podařilo znovu získat titul, který si vydobyl v letech 2011 až 2015. Když se rozhodl zaútočit a zbývalo 90 km, současný mistr světa v silničním závodě nechal všechny, včetně Juraje, za sebou, zajistit si šestý národní titul.

Saganovo vítězství nebylo jediným titulem, který v tomto závodě rozhodl. Česká republika, která byla dříve jedním národem, se stále spojuje se Slovenskem, aby běželi společný národní silniční závod. Zatímco Sagan překročil čáru jako první, Josef Černý by byl stejně šťastný za sebou, protože se mu podařilo zajistit si národní double v českém silničním závodě poté, co ten týden vyhrál časovku.

Obhájce titulu Zdeněk Štybar z Quick-Step Floors dokázal při obhajobě titulu obsadit pouze páté místo.

Vydejte se na sever do Polska a díky perfektně provedenému plánu týmových kolegů z týmu Sky Michala Kwiatkowského a Michala Golase získal první národní silniční titul v kariéře. Podařilo se mu předběhnout Macieje Bodnara (Bora-Hansgrohe), který bolestně přišel o zisk národního double poté, co absolvoval časovku v ostrém závodě Marcina Bialoblockiho a Kwiatkowského.

V ženském závodě poskytlo samostatné vítězství Malgorzaty Jasinské ženskému týmu Movistaru spoustu radosti poté, co si také zajistilo 1-2-3 ve španělském silničním závodě žen s Eider Merino, která získala titul.

Movistar neměl ve španělském silničním závodě mužů totéž štěstí, protože Alejandro Valverde opět dokázal, že je člověk. Tentokrát to byl Gorka Izagirre z Bahrajnu Merida, který dokázal zabít veterána, který skončil sólo, před zkušenou top 10, která měla průměrný věk 32 let.

Přes rybník v Americe vyprávěly závody žen a mužů dva velmi odlišné příběhy.

V silničním závodě žen došlo k malým překvapením, protože Coryn Rivera (tým Sunweb) porazila Megan Guarnier (Boels-Dolmans) a ukončila tříletou sérii druhých míst. Riverovo vítězství znamená 72. národní titul v kariéře, což není špatné na 25letého hráče.

Výsledek v závodě mužů byl méně předvídatelný, protože 21letý Jonathan Brown závodil ke svému prvnímu dresu s hvězdami a pruhy, zatímco závodníci WorldTour viděli, jak je přehráli jezdci ProContinental a Continental.

Brown, mladší bratr Nate Brown z EF-Drapaca, naštval ty, kteří byli za ním, aby titul převzal zpět vývojový tým Axela Merckxe Hagens Berman Axeon. Chris Horner, 46letý bývalý vítěz Vuelty a Espaně, odešel do důchodu ve snaze získat tento titul, i když nebyl schopen dokončit.

Bahrain-Merida dosáhla ve Slovinsku čistého kola a jejich jezdci skončili na prvním, druhém a třetím místě. Sestupující maestro Matej Mohoric převzal titul od týmového kolegu Domena Nováka. Bahrain-Merida nedokázala zopakovat svůj španělský a slovinský úspěch v Litvě, protože Ramunas Navarduaskas dokázal být druhý za Gediminasem Bagdonasem (AG2R La Mondiale).

Vegard Stake Laengen (UAE-Team Emirates) zajistil norský silniční závod, zatímco Domingos Goncalves a Lucas Eriksson získali portugalský a švédský titul.

Dimension Data budou potěšeni svým výkonem na eritrejském národním šampionátu, protože Merhawi Kudus pokračoval ve svém stabilním vzestupu a získal titul před obchodním týmovým kolegou Amanuelem Gebreigzabhierem.

Konečně v Belgii dodržel Quick-Step Floors svůj slib získat belgický národní titul, když Yves Lampaert absolvoval jeden z nejpalčivějších národních silničních závodů, kterým se podařilo překonat týmového kolegu Philippa Gilberta a Jaspera Stuyvena (Trek-Segafredo). první belgický silniční dres.

V ženském závodě Lotto Soudal dominovaly dámy s Annelies Dom a porazily týmovou kolegyni Valerie Demeyovou o dres.