Mistrovství světa 2019: Mads Pedersen vyhrál elitní silniční závod mužů

Dánský Mads Pedersen vyhrál duhový dres ve sprintu na tři místa uprostřed přívalového deště. Foto: SWPix.com

Mads Pedersen (Denamrk) vyhrál silniční závod mužů elite na mistrovství světa UCI 2019 a získal svůj první duhový dres. Čáru, aby dokončili stupně vítězů, překročili Matteo Trentin (Itálie) a Stefan Kung (Švýcarsko).

Závěrečný sprint ve třech směrech přinesl letošní vítěze duhových pruhů, protože Pedersen nějak odrazil Trentina a Kunga, aby se stal novým mistrem světa na trati zkrácené o 24 km kvůli přívalovému dešti.

Jak se závod vyhrál

Rozchod o 11 mužích s Nairo Quintana (Kolumbie) a Primoz Roglic (Slovinsko) se v první polovině závodu prosadil, ale peloton, v jehož čele stál zdánlivě posedlý Rohan Dennis (Austrálie), chytil těsně poté, co závod dorazil na devět kol cílového okruhu kolem Harrogate.

Následovalo opouštění kolo po kole, jezdci jako Roglic, Dennis a Quintana měli pocit, že svůj závod odjeli, jiní jako Philippe Gilbert (Belgie) se po těžké havárii uklonili. Favorité velkých jmen zůstali – Peter Sagan (Slovensko), Mathieu van der Poel (Nizozemsko) a Greg Van Avermaet (Belgie) byli stále v mixu, ale byl to pouze Van der Poel, kdo si dokázal prosadit cestu do úniku. pět, když se závod blížil k závěru.

Ze všech národů v přestávce byla Itálie nejlépe umístěna, Gianni Moscon a Trentin dva z pětičlenných uchazečů, ale Kung a Pedersen jeli silně, když se poslední 14km kolo zvyšovalo.

Naprosto proti své formě Van der Poel vybuchl, a přestože se peloton ve stíhací jízdě konečně zvedl, bylo ponecháno na soubojích dvou Italů, Dána a Švýcara. Moscon ztratil kontakt, ale bojoval dál, Pedersen na posledních pár kilometrech hodil všechno na čelo trojky a nějakým způsobem, navzdory předchozímu obrovskému úsilí Dána, vyšel z vyčerpávajícího pomalého sprintu tří mužů jako vítěz.

Jak se závod vyvíjel

Když prší, lije, a tak se UCI rozhodla zkrátit 285 km dlouhou trať Elite Men’s Road Race na 261 km po velké záplavě v Dales. Stoupání jako Buttertubs by vypadlo, cílový okruh v Harrogate by se jel ne sedm, ale devětkrát, aby se to vykompenzovalo.

Motocykly se vlnily přes centimetry stojaté vody, docházelo k mnohonásobným únikům, mechanickému poškození a opuštěním – přesto kapela jela dál pod vzrušeným pohledem diváků. Tohle je Anglie, fanoušci by se nenechali zastrašit. Pokud měli jednorázová plastová ponča a kravské zvonce.

Vyrazilo těsně po 9:00, v 10:30 se vytvořilo 11členné odtržení, které zahrnovalo Vueltu, vítěz Espanu Roglic, Quintana a Richard Carapaz (Ekvádor).

Na 100 km dole tato přestávka nabrala přes čtyři minuty na peloton, ale v době, kdy se závod dostal do Harrogate, dennisem řízený peloton zrychlil tempo, aby náskok uzavřel na 1:45 s. Úzké, deštěm zalité uličky Harrogate způsobily okamžitou havárii po háku tyčí, při kterých Gilbert ošklivě narazil na palubu.

Remco Evenepoel se zastavil, objal svého krajana a řekl mu pár povzbudivých slov. Gilbert měl zjevně bolesti; 19letý Evenepoel ukázal svou třídu tím, že přešel se svým postiženým týmovým kolegou zpět do pelotonu.

Podmínky byly nadále tak špatné, že televizní zpravodajství občas vypadávalo a ve hře byly pouze statické kamery, stejně jako nový světový šampion Dennis v časovce, který sestoupil z kola, když do cíle zbývalo 118 km. Odtržení zachyceno, práce hotová.

Opouštění pokračovalo, včetně Roglica a Quintany, kteří jasně cítili, že udělali svůj kousek; Dan Martin (Irsko), který vedl závod krátce na začátku, a Gilbert, zranění velkého Belgičana se příliš nesnesli. Dennis možná opustil závod, ale Australan měl stále dostatek vysílacího času, protože televizní zpravodajství pravidelně přecházelo na hlavní body středeční časovky, aby zaplnilo mezery ve vysílání.

Lawson Craddock (USA) a Kung zahájili spekulativní útok 60 km odsud, ale Yank byl shozen, když se Pedersen vyvalil z pronásledující smečky a odvlekl Kunga s sebou. Moscon nakonec udělal tři, než Van der Poel cítil, že je čas sehrát jeho karty, čímž se dostal do vedoucí skupiny spolu s Trentinem.

V době, kdy se ozvalo poslední kolo, měla pětičlenná přestávka nedostižný minutový náskok, ale zcela proti průběhu hry se z pěti staly čtyři – Van der Poel náhle šlapal po čtvercích po urputném úsilí nahoru krátké stoupání. Možná měl málo paliva? Peloton v čele s německým týmem se konečně probudil k životu, ale bylo příliš pozdě. Stejně tak pro Moscon, který už se nemohl déle podržet.

Šampion pro rok 2019 by byl vybrán z Trentina, Pedersena a Kunga, přičemž Dán odvedl většinu práce v posledních několika kilometrech, a proto se zdá, že je nejméně pravděpodobné, že vyhraje. Pedersenovi se však s roztříštěnými nohami a dvěma pravděpodobně čerstvějšími muži za volantem podařilo ujet jasné metry před čárou, aby zabral duhové pruhy.

Pro fanoušky by to byl den, který si budou navždy pamatovat, hrozné počasí, které zapsalo vydání z roku 2019 do historických knih; pro každého jezdce bez nového mistra světa Pedersena by to byl ponurý den, na který by šťastně zapomněli.