Kdo jsou favorité na elitní silniční mistrovství světa mužů 2021?

Obsah:

Jeden z vrcholných okamžiků sezóny je tady a Cyklista se podívá na některá oblíbená jména, aby si domů odnesl vytoužený duhový dres

Jeden z vrcholných momentů sezóny je tady. UCI Road World Championships se koná ve Flandrech v Belgii od pondělí 20. září do neděle 26. září.

Posledním podnikem bude silniční závod elitních mužů, 267,7 km dlouhá trasa z Antverp do Lovaně, domova piva Stella Artois. Cyklista se před akcí podívá na některá oblíbená jména, aby si domů odvezl vytoužený duhový dres.

Kdo jsou favority na elitním silničním mistrovství světa mužů 2021?

Wout van Aert (Belgie)

obraz
obraz

Věk: 27

Obchodní tým: Jumbo-Visma

Nejlepší umístění na Elite Road Worlds: 2. (2020)

Pokud jde o favority, nehledejte nic jiného než belgického národního šampiona Wouta van Aerta. Do Flander míří ve více než dobré formě, nedávno vyhrál polovinu etap na Tour of Britain a celkově. Zdá se, že je poněkud nezastavitelný.

Sprinty, stoupání a časovky, tenhle muž umí všechno. Dokázal to v Británii a na Tour de France, když vyhrál na vrcholu Mont Ventoux poté, co to dvakrát překonal, a na Champs-Élysées. Jeho sezóna 2021 také zahrnovala vítězství v Gent-Wevelgem a Amstel Gold Race plus stříbrnou medaili v silničním závodě na olympijských hrách.

Belgický tým je vedle van Aerta nabitý talenty. Remco Evenepoel – který nedávno skončil druhý za Sonnym Colbrellim na evropském silničním šampionátu – Jasper Stuyven, Tiesj Benoot, Victor Campenaerts, Yves Lampaert, Dylan Teuns a Tim Declerq jsou připraveni pomoci svému lídrovi k vítězství.

Vzhledem k tomu, že se závod koná v belgickém regionu Flandry, zdá se, že to tak má být. Ale jak všichni víme, v cyklistice nejsou žádné dary. Van Aert je jistě poznamenaný muž. Na ostatní, kteří chtějí naštvat belgickou stranu…

Julian Alaphilippe (Francie)

obraz
obraz

Věk: 29

Obchodní tým: Deceuninck-QuickStep

Nejlepší dokončení: 1. (2020)

Úřadující mistr světa určitě udělá vše pro to, aby si titul udržel. Stejně jako van Aert jel Alaphilippe Tour of Britain s ohledem na mistrovství světa. Skončil celkově 3. za vítězem Wout van Aertem a Ethanem Hayterem.

Jedním výjimečným momentem byla dvojice svádějící bitvu v cíli 4. etapy do kopce do Llandudna. Po téměř 210 km v sedle a třech dalších kategorizovaných stoupáních se duo odtrhlo s Michaelem Woodsem v trestuhodném stoupání.

Alaphilippe zahájil svůj útok a Van Aert ho následoval, druhý jen těsně před ním pro vítězství. Francie posílá tým, ve kterém jsou Christophe Laporte, Florian Sénéchal, Benoît Cosnefroy a Arnaud Démare, aby zajistili, že se tato cílová pozice nebude opakovat.

Alaphilippe má za sebou dobrou sezónu, v dubnu vyhrál La Flèche Wallonne a úvodní etapu Tour de France. V Lutychu-Bastogne-Lutych také skončil druhý za Tadejem Pogačarem. Známý pro svou výbušnou a vzrušující jízdu, útok přitahující skupinu favoritů by mohl být ve hře.

Tadej Pogačar (Slovinsko)

obraz
obraz

Věk: 22

Trade team: UAE Team Emirates

Nejlepší umístění: 18. (2019)

Když už mluvíme o Tadeji Pogačarovi, 22letý hráč má za sebou fenomenální sezónu. Celkové vítězství na UAE Tour a Tirreno-Adriatico následované Lutych-Bastogne-Lutych se nerodí snadno. Úspěšně obhájil svůj titul na Tour de France s týmem UAE Team Emirates, včetně klasifikace hor a mládeže.

Pogačarovo vítězství v páté etapě přišlo v podobě individuální časovky; Etapy 17 a 18 představovaly intenzivní lezení v Pyrenejích. Stejně jako van Aert hraje v jeho úspěchu velkou roli všestrannost. Ale nevýhodou pro Slovince je, že jeho tým má také potenciál pro duhový dres. Primož Roglič je navíc zařazen do seznamu oblíbených.

Stejně jako Pogačar, i tento 31letý závodník obhájil své vítězství na Grand Tour a na Vuelta a España šel po sobě s výhrami v individuálních časovkách i v horských etapách 11 a 17. Jeho letošní olympijský úspěch pochází ze zlaté medaile v časovce, když skončil 28. v silničním závodě.

Na La Flèche Wallonne se Roglič umístil na druhém místě v prudkém stoupání vedle Alaphilippa na Mur de Huy. Abychom nezapomněli na jejich slovinského týmového kolegu Mateje Mohoriče – vítěze dvou etap Tour de France v červenci a poslední etapy na Benelux Tour tento měsíc. Kam půjdou další favorité, slovinský tým je bude určitě následovat.

Sonny Colbrelli (Itálie)

obraz
obraz

Věk: 31

Obchodní tým: Bahrain Victorious

Nejlepší umístění: 11. (2019)

Na začátku sezóny Sonny Colbrelli pravděpodobně nebyl prvním mužem, který lidem přešel hlavou, když se ho zeptali na potenciálního příštího mistra světa. Ale Ital si v této sezóně neustále zvyšoval své výsledky.

Skončil na 4. místě v Gent-Wevelgem, než vyhrál druhou etapu a bodovou klasifikaci na Tour de Romandie, poté byl na vrcholu této klasifikace znovu na Critérium du Dauphiné. Tento 31letý hráč nedávno vyhrál celkově na Benelux Tour po sólovém útoku na 6. etapě a dvou druhých místech v páté a sedmé etapě.

Přesto minulý týden dosáhl své vrcholné formy, když se stal mistrem Evropy v silničních závodech. Italský národní šampion se odtrhl od Remca Evenepoela a před domácím publikem dosprintoval k tehdy očekávanému vítězství, přičemž jeho kolega Ital Matteo Trentin slavil čtvrté místo. Trentin bude po boku Colbrelliho na startu mistrovství světa a v mixu budou také Giacomo Nizzolo, Davide Ballerini a Gianni Moscon.

Magnus Cort (Dánsko)

obraz
obraz

Věk: 28

Obchodní tým: EF Education-Nippo

Nejlepší provedení: DNF (2019)

Magnus Cort se letos dostal do hlavních zpráv na Vueltě a España. Vytvořil jeden z nejpůsobivějších tří týdnů závodění, jehož výsledkem byl hattrick vítězství a celkové ocenění za bojovnost.

Jeho první vítězství vzešlo z úniku v 6. etapě, když se mu podařilo uniknout ze spárů prudce stoupajícího Primože Rogliče na Alto de la Montana de Cullera. Pak ve 12. etapě do Córdoby Jens Keukeleire zkušeně vyvedl Corta ve sprintu jen jeden den poté, co srdceryvně prohrál v závěrečné dvoustovce s Rogličem na Valdepeñas de Jaén. Duo EF Education-Nippo Cort a Lawson Craddock dosáhlo úniku na 19. etapě, protože peloton opustil příliš pozdě, aby je dostihl, Cort sprintoval před Rui Oliveirou a Quinnem Simmonsem.

Dánsko má na mistrovství světa vážně silný tým, v úvahu připadá Mikkel Honoré, Mads Würtz Schmidt, Andreas Kron, Mads Pedersen, Kasper Asgreen, Mikkel Bjerg a Michael Valgren.

Mistrovství světa v silničním závodě mužů Elite se bude konat v neděli 26. září.