Giro d'Italia 2019: Roglic vyhrál 9. etapu TT v dešti, protože Yates ztratil 3 minuty

Obsah:

Jezdec Jumbo-Visma je celkově 2. za Contim, ale Simon Yates zklamal v proměnlivém počasí

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) ovládl kopcovitou 34,8 km dlouhou individuální časovku do San Marina v proměnlivém počasí, vyhrál 9. etapu Giro d'Italia 2019 a udělal obrovský krok k celkovému vítězství.

Roglic, který dokončil v čase 51 min 50 s, byl jediným z pozdějších startujících, který pokořil hranici 52:01, kterou na začátku stanovil nový držitel světového rekordu Victor Campanaerts (Lotto-Soudal), který byl přemýšlel, co se mohlo stát po načechrané výměně motorky před závěrečným stoupáním ztratil pár sekund, což mohlo způsobit rozdíl, že byl první a druhý na řadě.

Jeho zklamání však nebude takové, jaké pocítí celkový soutěžící Simon Yates (Mitchelton-Scott), jehož časovka a celková forma byly v poslední době dost dobré na to, aby byl viděn jako potenciální vítěz etapy.

Nakonec Yates ve stoupání do cíle ošklivě vybledl, na Roglica ztratil více než 3 minuty a více než 2 minuty na druhého soupeře z GC Vincenza Nibaliho (Bahrain-Merida), který obsadil čtvrté místo den, hned za Baukem Mollemou (Trek-Segafredo).

Valerio Conti (UAE-Team Emirates) udělal dost pro udržení růžového trikotu lídra závodu.

Jak se den vyvíjel

Etapa 9 Gira 2019 pěkně zakončila úvodní fázi závodu před zítřejším prvním odpočinkovým dnem, 34,8 km dlouhý test proti času osm dní poté, co závod začal s 8,2 km dlouhým TT v Bologni.

Podle nedávných standardů to bylo zatím trochu zvláštní Giro, plošší a na delší vzdálenosti za den, než byly nedávné trendy, což vytvořilo větší, než se očekávalo mezery v celkové klasifikaci, i když mezi nimi bylo málo rozhodujících kroků oblíbené nebo vysoké hory, abyste je otestovali.

Bylo také deštivější než jakákoli Grand Tour v nedávné paměti a déšť zde byl po většinu dne opět významným faktorem, který se uklidnil, právě když hlavní soupeři GC byli mimo kurz, aby ve finále opět posílili jezdci včetně celkového vedoucího Contiho se blížili k cíli.

Campanaerts zajel svůj čas dříve, než kdokoli z nich vyjel na trať, riskoval výměnu motocyklu pro závěrečné stoupání, ale nepočítalo se s tím díky nešikovnému přepnutí týmového mechanika.

Před etapou to byli tři jezdci, kteří se v Bologni dělili o stupně vítězů, o kterých většina z nás měla pocit, že dnes budou znovu bojovat o etapové vyznamenání, a Nibali byl první, kdo vyrazil na trať a vyrazil 16 th od konce, s Yatesem 15th a Roglic 12th

Nibali začal dobře, pak Yates prošel první časovou kontrolou, když ztratil asi tucet sekund. Ale odtamtud se to Angličanovi všechno pokazilo. Málem přišel o zadní část motocyklu, když se na začátku otočil po pravačce, ale nejvíce času ztratil při stoupání do cíle, právě v terénu, o kterém jsme si všichni mysleli, že udělá nejvýznamnější průniky.

Naproti tomu Nibali šel stále lépe a lépe, ale stále skončil o celých 65 sekund pomaleji než nesmírně působivý Roglic.

Vskutku, Slovincova jízda byla taková, že vypadal ve vážném nebezpečí, že skončí den v růžovém trikotu celkového lídra, protože jezdec za jezdcem přicházel mimo čas potřebný k udržení před ním, protože podmínky se později zhoršily den.

Samotnému maglia rosa, Valeriu Contimu, připadlo zajet dostatečně rychlý čas, aby udržel jezdce Jumbo-Visma na uzdě a držel si růžovou až do dne odpočinku. Ale po dnešní Roglicově jízdě to může být jen otázka času.