Giro d'Italia 2017: Tom Dumoulin ztratil růžovou, zatímco Mikel Landa konečně vyhrál etapu

Nairo Quintana zdědil vedení závodu, protože Mikel Landa zajel do etapy poté, co skončil dvakrát druhý

Mikel Landa vyhrál 19. etapu Giro d'Italia, když unikl svým odtrženým společníkům a získal skvělé samostatné vítězství na vrcholu Piancavallo. Poté, co skončil na 2. místě v 16. etapě s Vincenzem Nibalim a poté opět na druhém místě za Tejayem Van Garderenem v 18. etapě, vítězství pro Španěla, který nyní téměř vyhrál klasifikaci hor, čekalo dlouho.

V závodě o celkové hodnocení GC změnil růžový trikot lídra z Toma Dumoulina na Nairo Quintanu poté, co Nizozemec vypadl v závěrečném stoupání a skončil více než minutu za ostatními favority.

Quintana má nyní náskok 38 sekund na Dumoulina a 43 sekund na Nibaliho a jde zítra do závěrečné horské etapy, před závěrečnou závěrečnou časovkou.

Giro d'Italia 19. etapa: Dramatický den

191 km dlouhá etapa ze San Candida a Piancavalla byla předposlední silniční etapou závodu, a tak jedna ze dvou zbývajících příležitostí pro jezdce získat nárazník před Tomem Dumoulinem před závěrečnou časovkou v Miláně.

Netrvalo dlouho a závod ožil, po pouhých 50 km se vytvořily velké rozkoly v pelotonu a Dumoulin v růžovém dresu – spolu s dalšími jezdci GC Stevenem Kruijswijkem, Baukem Mollemou a Adamem Yatesem – chytili vzadu.

Po tvrzeních, že rozchody byly způsobeny Quintanovým týmem Movistar a Nibaliho týmem Bahrain-Merida tvrdě jedoucím poté, co Dumoulin zastavil na přestávku v přírodě, se objevilo mnoho dohadů, ale tyto zprávy nebyly potvrzeny.

Den poté, co Dumoulin veřejně nadával oběma jezdcům za to, že se příliš zabývali jeho a ne ostatními jezdci GC, zašel tak daleko, že doufal, že v důsledku toho přišli o umístění na stupních vítězů.

Ale s pomocí týmů Kruijswijk, Mollema a Yates se skupině obsahující Dumoulin podařilo dát závod znovu dohromady ve druhém stoupání dne.

Mezitím bylo na cestě velmi silné odtržení, které obsahovalo řadu jezdců, kteří v předchozích třech týdnech hodně útočili. Pierre Rolland, Mikel Landa, Luis Leon Sanchez a Rui Costa byli součástí 18členného přesunu a s náskokem více než 11 minut, kdy zbývalo jen poslední stoupání, se zdálo být jisté, že vítěz etapy vzejde z této skupiny.

Tom Dumoulin utrpěl defekt a další pronásledování zpět před závěrečným stoupáním, další událost ve stále rostoucím seznamu výzev, kterým musel čelit při své obraně růžové, ale opět se vrátil v pořádku.

Jakmile začalo stoupání, byli Costa a Landa, kdo se trefil do čela závodu, zatímco peloton jel tempo za domácími Movistar, Bahrain-Merida a Team Sunweb.

Netrvalo dlouho a Landa vysadil Costu a nechal Španěla s 9,5 km jízdy do cíle, protože Costa se spojil s Pierrem Rollandem ve stíhací jízdě.

Ale zatímco závod o etapu byl téměř u konce, závod o GC se rozsvítil, jak se silnice nakláněla a mezi Tomem Dumoulinem a zbytkem oblíbené skupiny se začaly otevírat mezery.

Zpočátku vedený Simonem Geschkem, ale pak jel sám, Dumoulin seděl 15 až 20 sekund mimo skupinu po většinu stoupání, zatímco Thibaut Pinot, Ilnur Zakarin a Vincenzo Nibali začali útočit zepředu. to.

Pinot, Pozzovivo a Zakarin všichni získali čas, a přestože byl jednou ve finále distancován, Quintana skončil 2 sekundy před Nibalim a zajistil, že toto Giro d'Italia bude tím, o něž se bude bojovat až do úplně poslední sešlápnutí pedálu.