Cyklistovy závodní momenty roku 2018

Vybrali jsme naše oblíbené závodní momenty ze sezóny 2018

Už někdo přemýšlí o klasické sezóně 2019? I tak je toto roční období příležitostí ohlédnout se za sezónou, která právě skončila, a pokusit se připomenout si naše oblíbené závodní okamžiky žen a mužů.

Od vítězství v Monumentu až po dlouhé samostatné přestávky na mistrovství světa, zde v Cyklistické kanceláři jsme přišli s tím, co pro nás bylo vrcholem závodní sezóny 2018.

Pokud souhlasíte, nesouhlasíte nebo prostě chcete pochválit své oblíbené cyklisty, můžete nám dát vědět na Facebooku a Twitteru.

obraz
obraz

Pete Muir, redaktor

Muži: 20. etapa Tour de France: Geraint Thomas předvádí děsivou časovku, aby zpečetil vítězství na Tour. Bylo skvělé sledovat G, jak drží nervy, dokazuje své kvality a konečně vystupuje ze stínu Wigginse a Frooma.

Dámské: Anna van der Breggen ničí pole na mistrovství světa v silničních závodech. Začínalo to vypadat, že ji zcela zastíní Annemiek van Vleuten (která vyhrála La Course, Giro Rosa a Worlds Time-Trial).

Výhra 3,42 v Innsbrucku byla důrazným způsobem, jak nám všem připomenout její dominanci.

Jack Elton-W alters, editor webu

Pánské: Nejsem jediný, kdo si vybral tuto možnost, ale musí to být vítězství Petera Sagana v Paříži-Roubaix. Sagan v dresu mistra světa – bude chvíli trvat, než si zvykne, že ho v roce 2019 neuvidíme nosit – odjel svým soupeřům, vytvořil velmi výhodné spojenectví se Silvanem Dillierem a získal vítězství, které mu dosud unikalo.

Nejlepší závod v kalendáři a více než hodný vítěz. Přineste dlažební kostky roku 2019.

Ženské: Opět Paříž-Roubaix, nebyl ženský závod skvělý? Ne, protože stále neexistuje žádný…

Joe Robinson, autor webu

Pánské: Způsob, jakým byl v cíli obtěžován italskými médii, způsob, jakým oslavoval přes čáru, přestože ho málem chytil Caleb Ewan, výkřiky 'grandissima “od jeho soigneur v cíli.

Závodním momentem roku byl Vincenzo Nibali, který vyhrál Milán-San Remo a stal se nesporným jezdcem své generace. Forza lo squalo !

Dámské: Annemiek van Vleuten je docela dobrá, že? Zatímco La Course je nejpamátnější, více na mě udělalo dojem, jak vyhrála na Zoncolan na ženském Giru. Pokud jde o ježdění v horách, je v absolutní třídě.

Stu Bowers, zástupce redaktora

Pánské: Útok Chrise Frooma na 19. etapě Gira. Ano, bylo smutné vidět, jak byl Simon Yates sesazen z trůnu, ale od Frooma to byl hloupý krok. Musel do toho jít naplno. Udělej nebo zemři. A to způsobilo skvělé sledování televize. Byl jsem přilepený.

Dámské: Rachael Atherton získává svůj 5. titul mistryně světa ve sjezdu – což z ní činí nepopiratelně jednu z nejdominantnějších MTB sjezdařů všech dob (v mužském i ženském poli) a je oficiálně nejvíce dekorovaná britská MTBerka všech dob – s 10 britskými národními tituly; pětkrát mistr světa ve sjezdu, pětkrát celkový vítěz Světového poháru ve sjezdu, dvakrát mistr Evropy a vítěz 34 světových pohárů.

Ne že by někdo věděl, že britská cyklistika o tom zřejmě nekřičí/nepropaguje.

Martin James, produkční redaktor

Pánské: John Degenkolb vyhrál 9. etapu Tour de France po dvou dlouhých, těžkých letech zotavování z toho hororového tréninkového neštěstí na začátku roku 2016. Jeho syrový výlev emocí po překročení fronty ukázal, co to pro něj znamenalo.

Dámské: Kolegyně Pretorian Ashleigh Moolman-Pasio skončila druhá na Giro Rosa a stala se vůbec prvním africkým cyklistou, který kdy stál na pódiu Grand Tour (nejen narozený v Africe… promiň, Chrisi).

Doufám, že v roce 2019 bude ještě lepší.

James Spender, editor funkcí

Pánské: Trochu podvod, ale nejlepší moment z této sezóny byl letošní. Od jarních klasik, kde byly potvrzeny italské legendy a duhové pruhy vzaly Roubaix poprvé po generaci, až po Grand Tours, kde se téměř svatý triumvirát britských jezdců dostal třikrát za sebou, světová média vybuchla, slova (a značné množství moči a slin) bylo házeno, slzy plakaly a mikrofony byly upuštěny.

Ale kdybych měl zavolat na okamžik, je to Froome na Finestre. Nejen, že to byl ohromující kousek jezdectví a taktické lsti (nebo možná jejich téměř dětinský nedostatek), ale shodoval se s Yatesovou tragickou kapitulací a zapouzdřil tak něco, co cyklistice v posledních letech chybělo – čisté, hrdinské drama.

Ir Sam Bennett projíždění Zoncolanem na Giru (průměr 11,5 %, vrchol na 24 %) bylo také docela dobré.

Ženský: Byl to hvězdný rok i pro ženy, kterému se pro jednou dostalo (relativně, vzhledem k nedostatku předchozích let) slušné množství vysílacího času a pozornosti médií.

Stále je před námi OBROVSKÁ cesta, ale to by nemělo odvádět pozornost od skvělých výkonů Anny van der Breggan na Worlds a neuvěřitelného talentu a odolnosti Annemiek van Vleuten, která ji před dvěma lety zlomila zpátky v hororové havárii na olympijských hrách a letos smetla pódia na La Course, Worlds TT a Giro Rosa.

Nejlepším okamžikem sezóny však bylo, když organizátoři oznámili, že ženské prize-poty na Tour of Britain a Tour de Yorkshire se poprvé vyrovnají mužským a že totéž se stane na Tour Down Under v roce 2019.

Peter Stuart, televizní redaktor

Pánské: Simon Yates, malý motor, který to dokázal, vítězství na Vueltě byl bezpochyby nejlepší okamžik roku. Jeho útok na hlavní soupeře na strmých svazích Alto Les Praeres, aby vyhrál ve 14. etapě a začal upevňovat svůj náskok, poskytl hranu momentu sezení, který u vítězů Grand Tour často nevidíme.

Dámské: Annemiek van Vleuten letos na hřišti La Course vyhrála úžasné, ale ještě nápadnější byl její neuvěřitelný výstup na Col d’Izoard. Na závěrečných 5 km zajela na Stravě QOM a třetí nejrychlejší čas v historii mužů i žen.

Rob Milton, umělecký ředitel

Pánské: Strade Bianche v dešti a špíně, Romain Bardet dělá přestávku, útočí a ukazuje svou třídu, Wout van Aert ukazuje, že je ten chlap, na kterého se dívat do budoucna a Tiesj Benoot rozdrtil pole a vyhrál, pokud bude plný styl.

Dámské: Jsem si jistý, že to řeknou ostatní, ale ne La Course od Le Tour de France. Pronásledování Annemiek van Vleuten a chycení Anny van der Breggenové sjíždějící na posledních 20 metrů. Jeden z nejlepších finišů vůbec, tečka.

obraz
obraz

Sam Challis, zaměstnanecký spisovatel

Pánské: Saganova 50kilometrová pauza na Roubaix, která zahrnovala to, že se za jízdy snažil narovnat představec tím, že narazil předním kolem do zadní části kola Jelle Wallayse.

Stejně tak Wallaysova ochota podělit se o práci se Saganem, aby se zajistilo, že tento krok uvízl navzdory vědomí, že práce navíc by mu zaručila porážku se Saganem ve sprintu.

Dámské: Marianne Vos vyhrála všechny tři etapy na Ladies Tour of Norway. Je zpět.

Hannah Troop, recenzentka produktů a autorka funkcí

Pánské: Vincenzo Nibali vyhrál Milán San Remo. Víte, když se podíváte na konec závodu a naskočí vám husí kůže, byl to jeden z nejlepších momentů roku.

V posledních 40 km, když závod začal zrychlovat tempo, došlo k přívalu nehod, nejbolestivější bylo sledovat, jak se Mark Cavendish katapultoval do vzduchu přes centrální rezervační patník.

Ale když závod začal stoupat na Poggio, tým Bahrain-Merida měl své kachny srovnané a připravené odpálit svou střelu ve tvaru Vincenza.

Klasický Nibaliho výbušný útok na Poggio s 9 km do cíle spojený s jeho nebojácným klesáním ho přiměl jít sólo pouze s ohledem na Via Roma.

S cílovou páskou na dohled, ale dupajícím pelotonem jen pár set metrů za ní byl hřebík zakončený závod, za který se modlí každý fanoušek cyklistiky. V Miláně-San Remu 2018 byly modlitby dobře a pravdivě vyslyšeny.

Ženský: Giorgia Bronzini vyhrála La Madrid Challenge. Za posledních 16 let byla stálicí v pelotonu a nashromáždila přes 80 vítězství, včetně dvou titulů mistryně světa UCI Road World Championship v letech 2010 a 2011.

Vidět ji v posledním závodě její kariéry na La Madrid Challenge a získat pro ni vítězství byl pohádkový konec mnoha honiček, které se ale nikdy nepodařilo splnit.

Měl jsem to štěstí, že jsem s ní mohl po závodě udělat rozhovor, bylo neuvěřitelné vidět, jak její emoce vyplouvají na povrch a všichni v pelotonu jí blahopřejí.

Jako okruhový závod na rovné trati je pro jakýkoli peloton těžké oživit tento typ závodu, ale když se Bronzinimu brejku podařilo dovést ho do cíle, aniž by ho chytili, Bronzini měl dobrou pozici podniknout hromadný sprint.

Po závodě v mix zóně netrvalo dlouho a měla v ruce půllitr piva a podávala svůj poslední přípitek davu.

Joseph Delves, recenzent produktů a webový autor

Muži: Valverde konečně vyhrál mistrovství světa. Od doby, kdy David Millar naposledy vyhrál etapu, jsem na televizi tolik nekřičel.

Dámské: Další vítězka na Mistrovství světa, na kterou se čekalo dlouho. Anna van der Breggen jedoucí 40 km sama k čáře.

Niche one: Strašně rychlá Cecile Ravanel vyhrála Světovou sérii Enduro.