Hasta Siempre, Pistolero! Laura Meseguer o Contadorově epické kariéře

Laura Meseguer si povídala s Albertem Contadorem o jeho kariéře a odchodu do důchodu

Jak Alberto Contador soutěžil ve svém posledním profesionálním cyklistickém závodě, silnice a okraje Vuelty a España se staly prázdným plátnem pro vděčné a obdivné vzkazy od fanoušků, kteří lemovali trasu. Nikdy předtím žádný z novinářů, kteří se zabývali závodem, neviděl takovou podporu od fanoušků pro jednoho ze závodníků závodu.

„Ani pro Miguela Induraina!“, zvolal na mě jeden kolega na Vueltě – cyklistice se věnoval od začátku 80. let.

Hourdy lidí na startech a cílech etap, které čekaly na Alberta Contadora, nás nechaly beze slov.

obraz
obraz

Vůle a cesta

Jedinečný cyklista odchází do důchodu. S ním jde i zuřivě soutěživý a agresivní instinkt, který pravděpodobně v budoucích závodech uvidíme mnohem méně. Řekl mi, že to byla jeho matka, kdo ho naučil heslo: 'Pokud je vůle, existuje cesta'.

Bylo mu pouhých 20 let a ležel na posteli v nemocnici poté, co utrpěl nehodu na Vueltě v Asturii v roce 2004 kvůli kavernomu mozku.

Po dlouhé rehabilitaci se vrátil o sedm měsíců později, aby vyhrál své průlomové vítězství na Tour Down Under.

Pro svou profesionální kariéru měl tři sny: stát se profesionálním cyklistou, jet Tour de France a vyhrát Tour de France.

'Řeknu ti něco, co jsem nikdy předtím neřekl,' říká mi s úsměvem. 'V roce 2006 jsem byl v kontaktu s různými týmy pro příští sezónu.

'Jeden z nich měl lídra na Tour de France 2007 a chtěli, abych byl jejich domácí. "Možná si myslíte, že jsem hlava v oblacích, protože jsem závodil pouze na jedné Tour," řekl jsem manažerovi, "ale myslím, že jsem ve stavu vyhrát příští rok Tour de France." A přesně tak to dopadlo.'

V roce 2008 už vyhrál trojitou korunu svými vítězstvími na Tour de France v roce 2007 a Giro d'Italia a Vuelta a España v roce 2008. Je jedním z pouhých šesti cyklistů, kterým se to kdy podařilo.

Na rozdíl od jiných velkých jezdců ho jeho ambice po vítězství přiměly rozšířit obzory za hranice francouzského turné, vyhrál sedm Grand Tour: dva Giros d'Italia, dva Tours de France a tři Vuelty a España.

'Prohlídka změní váš život. To se mění. Vaše. Život,“trvá na svém. "Než jsem vyhrál svou první Tour, měl jsem již několik důležitých vítězství ve svých palmares a lidé z mé vesnice se mě neustále ptali, co dělám, že žiju odděleně od jízdy na kole."

Vzpomíná si, že na svůj debut na Tour de France v roce 2005 dorazil vyčerpaný po velmi intenzivní první části sezóny a dvaceti dnech přípravy v Sierra Nevada.

'V předběžném výběru na Tour jsme byli 11 jezdci. Několik dní předtím nám náš ředitel řekl, že pokud si někdo myslel, že není v podmínkách, aby mohl jet Tour, je ten správný okamžik to říct. Byl jsem mrtvý, ale jak bych mohl zvednout ruku?!' vysvětluje se smíchem.

V tomto závodě byl 31. a v roce 2007 se vrátí na Tour, aby ji vyhrál. Tour de France 2009 pro něj byla psychologickým testem, říká.

Provokace jeho týmového kolegu a rivala číslo jedna Lance Armstronga byla jeho hlavním podnětem.

'Lance a Johan Bruyneel měli velmi dobrý vztah, ale vyhrál jsem poslední tři Grand Tours, takže si myslím, že jsem si zasloužil být vůdcem týmu […]

'Na té prohlídce bylo mnoho věcí, které se mi vůbec nelíbily.'

Navzdory tomu raději nevstupoval do konfliktu s týmem. O té Tour de France by se dala napsat kniha a po tomto vítězství se stal ještě silnějším jezdcem.

Perfektní obrázek

Jediná fotka, kterou má zarámovanou ve svém obývacím pokoji, je ta z jeho vítězství na 17. etapě 2012 Vuelta a España po jeho výkonu ve Fuente Dé, kde se ujal vedení závodu od Joaquíma 'Purito' Rodrígueze od útočí 50 kilometrů od cíle. Toto vítězství se stalo jeho poznávacím znamením.

'Musíte v životě zkoušet různé věci, najít nové motivace…' řekl mi před startem letošní Vuelty a España.

Je to přesně jeho styl závodění. V pelotonu je považován za nejlepšího stratéga a jeho způsob přeměny tvrdého úsilí na snadné tempo pomáhá vysvětlit, proč ho i přes jeho sankci po pozitivním testu clenbuterolu na Tour de France 2010 fanoušci i peloton stále obdivují a skutečně ho považovat za legendu.

Jeho poslední závod byl trvalým znamením náklonnosti. Jeho týmoví kolegové si užili každý kilometr závodů; zbytek jezdců mu tleskal na startu poslední etapy v Arroyomolinos, a tak mu vzdali hold i v cíli v Madridu.

Není divu, proč. Na letošní Vueltě a España zaútočil v 11 z 21 etap jen pro radost fanoušků, ve sportu, kterému stále více dominuje měřič výkonu a ztrácí svou spontánnost.

Jeho největší předností je jeho schopnost pohybovat se, překvapovat, proměňovat nudné fáze ve vzrušující – v konečném důsledku schopnost nás dostat z gauče při sledování.

obraz
obraz

To se mu povedlo ve 20. etapě, se svým posledním výstřelem jako „El Pistolero“– vítězstvím v mýtickém stoupání na L'Angliru.

'Dokonalý konec filmu natočeného v Hollywoodu,' jak mi řekl jeho spoluhráč Markel Irizar.

'Jedině on je schopen ukončit svou kariéru vítězstvím den předtím, než odejde do nejtěžšího stoupání v cyklistice.'

Alberto Contador říká, že jeho rozloučení na Vueltě a España bylo jeho největším darem. Odejde do důchodu, aby mohl dál pracovat na své nadaci a na svém novém kontinentálním týmu, který bude sloužit jako vývojový tým Treku.

Ale všechno to bude ‚bez jakékoli zodpovědnosti, tlaku nebo stresu,‘směje se.

Nejvíc mu bude chybět, aby si stanovil nové výzvy a divoce o ně soupeřil.