Uvnitř Tour de France: Laura Meseguer se ptá, co to mohlo být

Laura Meseguerová z Eurosportu se zmiňuje o mnoha promarněných příležitostech v brutálním, ale vzrušujícím Tour a o tom, co má budoucnost v zásobě

Tour de France je vždy obklopena kdyby. Pokud by například Richie Porte neodešel ze závodu, mohla být poslední časovka v Marseille emocionální a dramatická.

Kdyby Alejandro Valverde v úvodní den nehavaroval, užil by si trochu svobody, když se pokus Nairo Quintany o double Giro-Tour ukázal jako odsouzený k záhubě a vyzval Frooma na cestě, která se zdála být pro Španěla jako stvořená?

Kdyby se Peter Sagan dostal do Paříže, oživilo by to bitvu o zelený trikot?

Kdyby tam byli také Marcel Kittel a Mark Cavendish, viděli bychom na Champs Elysèes dramatický souboj dvou nejrychlejších sprinterů v nedávné historii Tour?

Otevřený závod

Tour de France 2017 byla pro jezdce brutální a mnoha fanouškům umožnila fantastické sledování, ale ostatní nebyli letošním závodem tak přesvědčeni.

Silnice Tour byly lemovány fanoušky, kteří milovali letošní závod, a stejně tak divokými kritiky. Relativní absence vysokých hor a časovek způsobila otevřenější závod plný otázek až do poslední chvíle, ale bylo mi líto, že jsem v horách neviděl ještě jednu etapu.

Ještě jeden závěr na vrcholu, zvláště, mohl umožnit dramatické útoky a rafinovanější strategie od vůdců a jejich týmů.

Pro jezdce a komentátory byla také hodně diskutována otázka zkrácení etap Tour.

13. etapa na Dni dobytí Bastily byla dlouhá pouhých 101 km, ale díky tomu jsme od prvního kilometru viděli den nabitého závoděním s útoky Alberta Contadora a Mikela Landy, které oživovaly čelo závodu více než kterákoli jiná fáze.

Proč nezahrnout jednu takovou etapu do každého týdne Grand Tour?

Stejně tak byly některé sprintové etapy trochu nudné, a to jak pro veřejnost obecně, tak pro komentátory, kteří o tom museli informovat, kteří byli na konci dne často viděni odcházet z boxu s unavenýma očima a skleslým úsměvem.

Mnoho z nich, nezapomeňme, mělo za úkol komentovat každou etapu od kilometru 0, na etapách, kde se stalo jen velmi málo následků.

V takové dny byla kritika ze všech stran. Závod byl často blokován velkými týmy – peloton například nedovolil jezdci BMC Stefanu Kungovi připojit se k úniku, jednoduše proto, že tvrdili, že je ‚velmi silný‘.

Ať je to platné nebo ne, vždy, když závod pokračuje jakoby podle předem napsaného scénáře, emoce se z něj vyčerpají.

Froome čtvrtý

Čtvrté vítězství Chrise Frooma na Tour de France mezitím ukázalo tichému jezdci novou stránku, možná lidštější.

Letos nebyl tak dominantní jako v žádném ze svých předchozích vítězství, místo toho se jeho cesta k vítězství fakticky scvrkla do obhajoby času, který získal nad svými soupeři během úvodní časovky v Dusseldörfu.

To by ale nemělo snižovat hodnotu jeho úspěchu. Koneckonců, Tour de France je v mnoha ohledech závěrečnou zkouškou, která přichází po roce příprav, úsilí a obětí.

Vzhledem k tomu si myslím, že převládající veřejné mínění je vůči Froomovi často nespravedlivé.

Je fér říci, že jeho čtvrté vítězství na Tour neuchvátilo lidovou představivost stejným způsobem, jako kdyby se jednomu z jeho soupeřů podařilo vyhrát první.

Výhra v první fázi

Vzpomínám si na jeho vůbec první etapové vítězství na Grand Tour, během časovky na Vueltě a España v roce 2011. Byl to náš první náznak toho, co mělo přijít od velmi talentovaného mladého muže.

Na tiskové konferenci po pódiu upoutal naši pozornost svým odměřeným způsobem mluvy a svou inteligencí.

Konverzace se brzy stočila k jeho výchově v Keni a Jižní Africe, jeho cyklistické kariéře a působení v týmu Sky.

Během příštích tří let nám vypráví skvělý příběh. Ten rok skončil druhý na Vueltě, poté se postavil na stupně vítězů v roce 2012 na Tour de France jako superdomácí pro Bradleyho Wigginse, než o rok později sám poprvé vyhrál závod.

V roce 2014 vypadl z Tour, ale v roce 2015 se vrátil, aby vyhrál jak samotnou Tour, tak dres hor, čímž si upevnil místo jako jednička GC jezdce své generace.

Od té doby ho monopol týmu Sky ve francouzském závodě dohnal k dalším dvěma vítězstvím, ale žádné nebylo tak emotivní a inspirativní jako tyto počáteční úspěchy.

Možná uvidíme podobný příběh s Mikelem Landou, který byl letos jen jedinou sekundu od pódia, přestože věnoval velkou část svého úsilí tomu, aby pomohl Froomovu žlutému trikotu překonat jeho vlastní.

Vskutku, Landova konečná pozice v GC otevřela zajímavou debatu kolem poslední etapy v Paříži. Zatímco procesní povaha závěrečné etapy znamenala, že neexistuje žádný jednoduchý způsob, jak vzít Romainu Bardetovi tu jedinou sekundu zpět a získat místo na stupních vítězů, souhlasím také s tím, co řekl Landa po dokončení své časovky v Marseille den předtím: 'Soutěž je soutěž až do posledního dne'.

Připomíná mi to, jak Alejandro Valverde převzal zelený dres od Joaquíma 'Purito' Rodrígueze v poslední etapě Vuelta a España 2015, a hněv, který následoval vůči týmu Movistar.

Rodriguez rozzlobeně tvrdil, že poslední etapa je slavnostní a mnoho pozorovatelů považovalo dres za fakticky odcizený.

Na této prohlídce však bylo zrušeno mnoho nepsaných pravidel, takže pokud se naskytne příležitost, proč ji nevyužít?

Výměna stráží

Když jsme letěli z Paříže do Madridu, Contador seděl jen dvě řady přede mnou a když jsme nastupovali do letadla, mluvil o svém neštěstí na letošní Tour.

V tuto chvíli se ještě uvidí, zda to byla jeho poslední Tour de France. V závodě v roce 2017 uplynulo 10 let od chvíle, kdy poprvé stanul na stupních vítězů v Paříži, a je těžké necítit, že generační výměna láká.

Za rok můžeme očekávat, že Romain Bardet bude tam nahoře bojovat o první vítězství na Tour pro Francouze od roku 1985. V cestě mu bude stát kterýkoli nebo všichni Quintana, Fabio Aru, Daniel Martin, George Bennett, bratři Yatesové, Rigoberto Urán, Louis Meintjes a Landa.

A samozřejmě Froome, který bude usilovat o svůj pátý titul.

Jako Landa? „Nevím, jestli jsem schopen vést tým k vítězství na Tour de France,“řekl mi. ‚Ale určitě doufám, že povedu vítězství v další Grand Tour‘.

Tento rozdíl mezi Tour de France a ostatními Grand Tours zná každý jezdec poblíž vrcholu klasifikace až příliš dobře.

Jak řekl Dan Martin, není to jen o nohách, Tour je jiná než jakýkoli jiný závod – ‚je prostě brutální‘.