Zahájení Tour de France: Historie kontroverzních diskvalifikací

Poslání Petra Sagana domů je jen poslední v historii kontroverzních odmítnutí Tour

Tour de France 2017 Petra Sagana je u konce a končí jeho šance vyrovnat se šesti po sobě jdoucím vítězstvím Erika Zabela v zeleném trikotu.

Je fér říci, že ne všichni souhlasí s rozhodnutím diskvalifikovat Slováka, ale není to zdaleka poprvé, co funkcionáři Tour přijali kontroverzní rozhodnutí, která stála jezdce místo v pelotonu Tour. Ne že by se Sagan díky tomu cítil lépe, samozřejmě…

Skoro všichni, 1904 Tour de France

Kola, vlaky a automobily

Fanoušci cyklistiky z éry Lance Armstronga jsou zvyklí prohledávat původní výsledkovou listinu, aby našli konečného vítěze Tour de France.

Abyste však našli vítěze druhého ročníku závodu, musíte se podívat na působivých pět míst níže v předběžném pořadí. Závod v roce 1904 byl sužován podváděním, bitím a rozšířenou sabotáží.

Maskovaní muži zaútočili na vedoucí během první etapy. Na vozovce byly opakovaně rozházené hřebíky a sklo. A dav museli rozehnat ozbrojení úředníci. Žádná z těchto událostí však nevedla k vyloučení jakéhokoli jezdce.

Namísto toho bylo během závodu devět cyklistů obviněno z toho, že jeli vlakem nebo zapřáhli výtah do auta. Jelikož závod byl téměř zrušen, následující vyšetřování diskvalifikovalo všechny vítěze etapy spolu s prvními čtyřmi závodníky.

Vítězem zůstal pátý Henri Cornet, kterému bylo tehdy 19 let.

Michel Pollentier, 1978 Tour de France

Pytel pish

Belgický národní šampion Michel Pollentier vstoupil do Tour de France 1978 poté, co vyhrál celkovou klasifikaci na předchozím ročníku Giro d'Italia.

Věci vypadaly dobře pro podobný úspěch ve Francii, když ho vítězství na Alpe d'Huez dostalo do žlutého trikotu na konci 16. etapy.

Vítězství v etapě ho však také vybralo pro test na drogy. Naštěstí Pollentier přišel připravený a pod závodním dresem měl schovaný kondom naplněný cizími tekutinami.

Pro jezdce s amfetaminem bylo vše v pořádku, dokud jeden z testovaných nezačal mít problémy se svým vlastním aparátem (podobně se pokoušel oklamat úředníky používáním cizí moči).

Funkce způsobila odhalení jezdcovy lest a to přimělo podezřelé úředníky, aby přiměli Pollentiera, aby také zvedl dres, čímž odhalil podobný systém.

On i Pollentier byli vyhozeni, takže závod vyhrál Bernard Hinault.

Stephen Roche a Urs Zimmerman, 1991 Tour de France

Zmeškané starty a strach z létání

Když hodiny odbíjely stanovený čas startu na 2. etapě Tour 1991, týmové časovce, tým TonTon Tapis se posadil na startovní čáru, přičemž jeden z nich velmi nápadně chyběl – vedoucí týmu Stephen Roche.

Změna v načasování znamenala, že se Roche opozdil na start a v té době už byl zbytek týmu na cestě.

Roche jel 36,5 km dlouhou trať sám, ale jeho pozdní start ho posunul mimo časový limit, což vedlo k jeho vyřazení. Roche se proti rozhodnutí odvolal, ale závodní komisaři nic z toho neměli a vítěz Tour 1987 byl na cestě domů.

Ve stejném roce byl ze závodu vyhozen i bývalý pódiový umístění Urs Zimmermann, který odmítl nastoupit do letadla. Organizátoři závodu stanovili, že cirkus Tour provede přesun z Nantes do Pau mezi jednotlivými etapami letadlem, ale Zimmermann – známý svým dlouhodobým strachem z létání – odmítl nastoupit a dostal se tam alternativními prostředky.

Nesympatická závodní jury ho poté diskvalifikovala, ale hrozby bojkotu ze strany ostatních jezdců na podporu populárního Švýcara vyústily v jeho opětovné zařazení a Zimmermann dokončil Tour celkově na 116. místě.

Mark Renshaw, 2010 Tour de France

obraz
obraz

Zadek vážně

Normálně klidný a soustředěný Mark Renshaw přišel o hlavu, když pracoval jako vedoucí muž Marka Cavendishe během 11. etapy Tour 2010.

Renshaw si dal výjimku z toho, že do něj Julian Dean zbytečně narážel, když do něj na přiblížení k čáře zbytečně narážel.

Renshaw byl poslán domů za svou nerozvážnost, přičemž oficiální představitel závodu Jean-Francois Pescheux řekl: „Jeho činy jsou všem jasné. Tohle je cyklistický závod, ne gladiátorská aréna.‘

Aspoň Cavendish vyhrál etapu.

Eduardo Sepulveda, 2015 Tour de France

Drahá jízda taxíkem

Ze všech zde uvedených jezdců je Eduardo Sepulveda možná nejvíce bez viny za jeho vyřazení z Tour.

Po 13 etapách Tour 2015 se nešťastný Argentinec umístil na 19. místě v celkové klasifikaci a při stoupání během 14. etapy si zlomil řetěz. Navzdory tomu, že Sepulveda jezdí za málo známý tým Bretagne-Séché Environnement, týmový vůz další francouzský tým Ag2r-La Mondiale mu laskavě přišel na pomoc.

S Sepulvedou bez bicyklu, sedící opuštěně vzadu v autě AG2R-La Mondiale, na místo dorazilo vozidlo jeho vlastní jednotky a zaparkovalo 100 metrů nad silnicí.

Vozidlo AG2R laskavě odvezlo Sepulvedu k autu jeho vlastního týmu, kde dostal náhradní kolo a poslal ho na cestu.

Porota závodu však rozhodla, že část tratě dokončil mimo svou vlastní moc, a viděla, že ho ten večer ze závodu vykopla.