5 nezapomenutelných momentů z mistrovství světa UCI 2021

Pozoruhodný týden závodění napříč Flandry zůstane dlouho v paměti fanoušků cyklistiky po celém světě

Sté výročí mistrovství světa silničních závodů UCI ve Flandrech v Belgii rozhodně dostálo svému vyúčtování. Byl to naprosto divoký týden závodů v pravém srdci cyklistiky v 11 závodech, které vyvrcholily nezapomenutelnou obhajobou elitního mužského titulu Francouzem Julianem Alaphilippe.

Během týdne bylo v každém závodě vyprávěno tisíc příběhů a mnohem víc než jen ti, kteří odjeli domů v duhovém dresu, a to ani nemluvím o neuvěřitelných davech, které lemovaly trasu každého závodu.

Cyklista níže vzpomíná na pět svých nejpamátnějších okamžiků z letošního mistrovství světa.

1. Zoe Backstedt a Magnus Backstedt

Ne, já nepláču, ty pláčeš. Ne, ty nepláčeš, pláče Magnus Backstedt. Samozřejmě, že je, právě sledoval, jak se jeho nejmladší dcera Zoe stala juniorskou mistryní světa v silničním závodě. A ještě lépe, komentoval závod!

Pro cyklistu to byl bezpochyby okamžik mistrovství světa. Vzpomeňte si, jak Pat Cash lezl na tribuny Wimbledonu nebo Darren Clarke na akci Ryder Cup v roce 2006 – okamžiky, které nás nechaly dusit tím, co se dělo před námi živě v televizi. Sledovali jsme otce, který komentoval, jak se jeho dcera stala mistryní světa, a syrové emoce z toho byly ohromující.

Díky kameře umístěné v komentátorském stánku GCN/Eurosport jsme mohli sdílet tento zvláštní okamžik s Backstedtovými, když Magnus sledoval, jak se jeho dcera stala šampionkou. Na to nezapomeneme.

2. Binaim Ghirmay, zapamatujte si jméno

Historie se psala na silnicích v Lovani minulý týden. Eritrejec Binaim Ghirmay se stal prvním černým africkým atletem, který získal medaili na mistrovství světa v silničním závodě, když v pátek vybojoval stříbro v silničním závodě mužů do 23 let.

Po závodě byl jezdec Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux objat zdí eritrejských příznivců, kteří podnikli cestu do Flander, a radovali se z toho, jak Ghirmay oplatil jejich neochvějnou podporu.

â?Jsem velmi hrdý na to, čeho jsem právě dosáhl, tato stříbrná medaile znamená hodně pro Eritreu a také pro Afriku, â? řekl Ghrimay po závodě.

â?Jsem přesvědčen, že budoucnost mé země je jasná, protože máme velký potenciál. Již několik let usilovně pracujeme na jeho vývoji a s dalšími zkušenostmi budou následovat další podobné výsledky.'

To by mohl být určující okamžik pro svět silniční cyklistiky pro Afriku. Předělový výsledek. Vzhledem k tomu, že světy míří do Afriky v roce 2025, Rwanda vystupuje jako hostitelská země, doufáte, že Ghirmayův výsledek je začátkem něčeho velkého pro kontinent.

3. Flandry, cyklistický domov

Pokud jste někdy potřebovali přesvědčit, že Flandry jsou domovem silniční cyklistiky, minulý týden poskytl důkaz. Na 100. výročí UCI silničního mistrovství světa jsme byli pohoštěni s davy, jaké jsme v cyklistice po strašně dlouhou dobu neviděli. Jak řekl Tom Pidcock, „Bylo to jako závodit na stadionu, ne na silnicích.“

Tohle byla jízda na kole ekvivalentem evropské noci na Anfieldu. Každý centimetr Leuvenského a vlámského okruhu byl nabitý zuřivými cyklistickými fanoušky, místy až 10 hlubokými, chraplavými písněmi nabádajícími na své domácí favority. Stoupání Wijnpers na okruhu v Leuvenu bylo podobné jako The Kop. Pokaždé, když peloton míjel, dav řval ohlušujícím povzbuzováním. Bylo to vidět ve tvářích těch závodů, tohle se nepodobalo ničemu, co kdokoli z nich předtím zažil.

Odhaduje se, že během týdne přišlo přes 1,5 milionu fanoušků. Na zemi s pouhými 11 miliony obyvatel to není špatné.

4. Zlaté sbohem Tonyho Martina

â?Der Panzerwagenâ? Tony Martin se poklonil své pozoruhodné 14leté profesionální kariéře přesně tak, jak ji většinu strávil v duhovém dresu.

Smutné je, že 36letý muž nazval svou kariéru načas poté, co uvedl, že se „jen už necítí v cyklistice bezpečně“a Němec tvrdí, že tento sport je stejně nebezpečný jako kdykoli předtím v posledním desetiletí.

Čtyřnásobný mistr světa v individuální časovce naštěstí opustil sport, když ke svým slavným palmares přidal pátý titul, tentokrát reprezentující Německo v časovce smíšených štafet.

Byl to příhodný konec Martinovy kariéry, na který se bude dlouho vzpomínat kvůli bolesti a utrpení, které způsobil těm, kteří se snažili zůstat na jeho volantu.

5. Největší showman

Merci Julian Alaphilippe. Francouz je špičkovým showmanem na kole, mužem, který ztělesňuje švih, vyzařuje třídu a ztělesňuje touhu. Je to jezdec, který chápe, že vyhrát cyklistický závod nestačí â? s tím musíte také předvést show.

Nedělní silniční závod mužů byl jednou z největších bitev mistrovství světa v nedávné paměti. Od hrdinských výkonů Remca Evenpoela pro Wouta van Aerta až po taktiku francouzského týmu, celých 268 km závodů, jsme na sedadlech.

A zdálo se opravdu příhodné, že vítězem po tak úchvatném dni plném nehtů byl ten jezdec, který skutečně závodí se srdcem na rukávu.

Alaphilippe to včera zkoušel, zkoušel a zkoušel znovu, až to nakonec fungovalo. Jeho výbušné zrychlení na Sint-Antoniusberg bylo příliš velké na to, aby ho Van Aert, Mathieu van der Poel a Sonny Colbrelli mohli následovat. Následovalo asi 20 kilometrů známého Alaphilippa, mlátil a mlátil svou motorkou až do cíle, to vše s výrazem přehnaně vzrušeného štěněte.

Všechna flanderská srdce zlomená Alaphilippe při obraně duhového trikotu byla rychle opravena, když se nový mistr světa postavil na pódium a znovu dokázal, že byl zrozen pro zábavu.