Kdo jsou favority na elitním silničním mistrovství světa žen 2021?

Nizozemský tým se snaží vyhnout opakování olympijských her

Elite Women’s Road Race Mistrovství světa UCI 2021 se má konat v sobotu 25. září a pole je naprosto nabité. Je těžké se znovu podívat přes nizozemský tým, ale jak jsme viděli na olympijských hrách, stát se může cokoliv. Zde jsou některá z klíčových jmen, která je třeba sledovat…

Annemiek van Vleuten, Nizozemsko

Věk: 38

Obchodní tým: Movistar Team

Nejlepší výsledek na silnici elitních žen: 1. (2019)

Bude zajímavé sledovat, jak nizozemský tým zareaguje na Worlds po jejich méně než očekávaném výkonu na olympijských hrách. V tužce, aby vyhráli alespoň jednu medaili – hodně zlato na kartách – si uvědomili, že Anna Kiesenhofer je vepředu, až po lajně. Van Vleuten přesto získal působivé stříbro a poté dosáhl na zlato v časovce, s duhovým dresem nyní na dohled. Letošní rok byl pro ni velmi úspěšný, 10 let po svém posledním závodě vyhrála Tour of Flanders a po čtyřech etapách vyhrála Ladies Tour of Norway. V Lutych-Bastogne-Lutych skončila druhá za Demi Volleringovou – její reprezentační kolegyní pro nadcházející mistrovství světa. Pokud jde o týmové kolegy, Anna van der Breggen je ve svém posledním roce jako profesionální jezdkyně. Pokud by vyhrála ve Flandrech, koncept bez duhového trikotu v pelotonu v příštím roce je vskutku zajímavý. Ale protože van Vleutenová již dříve vyhrála Mistrovství světa v silničním závodě elitních žen v roce 2019, určitě bude chtít přidat další ke svému stále rostoucímu palmarès.

Marianne Vos, Nizozemsko

Věk: 34

Obchodní tým: Jumbo-Visma

Nejlepší výsledek: 1. (2013)

Uvědomuji si, že jsem se dostal do stejné pasti, jakou jsme potkali před olympijskými hrami, a tou je příliš nafouknout nizozemský tým. Ale jaký je oblíbený kousek bez Marianne Vos? Jedna z cyklistických legend všech dob, která vyhrála téměř každý závod v kalendáři, už vyhrála v Gent-Wevelgem – první vítězství pro nový ženský tým Jumbo-Visma – a Amstel Gold Race v roce 2021. V červenci vyhrála své 30. etapové vítězství na Giro d'Italia Donne, přičemž její vítězství byla mnohostranná a rozšířila se do sprintů, stoupání a časovek. Trojnásobná mistryně světa v silničním provozu nedávno dosáhla na konci srpna tří vítězství na Simac Ladies Tour, když zvítězila v prologové časovce a v posledních dvou sprintech. Šampionka šampionů, vždy na ni dávejte pozor.

Lotte Kopecky, Belgie

Věk: 25

Obchodní tým: Liv Racing

Nejlepší výsledek: 75. (2016)

Lotte Kopecky si užila úspěšnou sezónu 2021, která ji bezpochyby staví do boje o duhový dres. Pětadvacetiletá hráčka vyhrála na začátku roku po počátečním zklamání v Omloopu dlážděný Le Samyn des Dames, poté si udržela národní tituly v silničním závodě i v časovce. Dále dominovala na červnovém Lotto Belgium Tour. Její třetí místo ve druhé etapě postoupilo na první místo ve třetí etapě, vyhrálo generálku i bodování a umístilo se na druhém místě v horách. Po 4. místě v olympijském silničním závodě se Kopecká zotavila ze zranění a vyhrála závěrečnou etapu Ceratizit Challenge na La Vueltě před Elisou Longo Borghini. V belgickém týmu je Jolien D'Hoore, Kopeckého partnerka na trati Madison, která oznámila své plány na konci sezóny skončit. Součástí budou také Shari Bossuyt, Kim de Baat, Valerie Demey a Jessie Vandenbulcke.

Lizzie Deignan, Velká Británie

Věk: 32

Obchodní tým: Trek-Segafredo

Nejlepší výsledek: 1. (2015)

Lizzie Deignanová bude vést tým Velké Británie na světových šampionátech a bude se snažit zopakovat svůj předchozí úspěch v této události. Na Tour de Suisse letos vyhrála druhou etapu do Frauenfeldu. Její vítězství vyústilo v celkové vítězství v celkové klasifikaci o jednu sekundu před Elise Chabbeyovou, přičemž Deignan si odnesl také body a klasifikaci do hor. Velká Británie posílá spolu s Deignanem vzrušující tým, včetně Anny Shackleyové – její partnerky v silničním závodě na olympijských hrách v Tokiu – a Josse Lowdena, který by měl brzy převzít hodinový rekord. Součástí jsou také bývalá národní šampionka Alice Barnes, Anna Henderson a vítěz La Choralise Fourmies Féminine Pfeiffer Georgi.

Jméno: Emma Norsgaard, Dánsko.

Věk: 22

Nejlepší výsledek: 61. místo (2020)

Emma Norsgaard byla označena Elisou Longo Borghini jako ta, která bude sledovat nadcházející silniční závod mistrovství světa, a je snadné pochopit proč. Dánská národní šampionka se na Giro d’Italia Donne utkala s rychle finišující Lorenou Wiebesovou a nakonec zvítězila v 6. etapě. Na nejdelší etapě porazila Coryn Riveru a Marianne Vosovou na čáru v Colico. Norsgaard také posbíral řadu druhých míst v Omloop, Le Samyn a Scheldeprijs. Ale právě na závodě Ceratizit Festival Elsy Jacobs skutečně zazářila, její vítězství v 1. a 2. etapě vyústilo v celkovou klasifikaci, bodovou klasifikaci a vítězství v klasifikaci mládeže. Možná nepřitahuje tolik pozornosti jako jména v holandském týmu, ale těším se, až uvidím, jak bude jezdit. Norsgaard bude na startu po boku Cecilie Uttrup Ludwig, Amalie Dideriksen, Marity Jensen, Rebeccy Koerner a Julie Leth.

Mistrovství světa Elite Women’s Road Race se bude konat v sobotu 25. září. Přejděte do našeho průvodce, kde najdete úplné podrobnosti o tom, jak sledovat mistrovství světa UCI 2021.