Q&A: Joaquim Rodriguez

Španělský bývalý profesionál mluví s Cyclistem o odchodu do důchodu, obchodování s tajemstvím závodu a dominanci týmu Sky

Cyklista: Byl jsi profesionálem 16 let. Jak si užíváš důchod?

Joaquim Rodriguez: Život se po odchodu do důchodu úplně změní. Mám to štěstí, že mohu zůstat v kontaktu se sportem, pracuji jako ambasador pro Bahrain Merida a radím jezdcům ohledně závodění.

Stále mám chuť soutěžit, a pokud se Sonny Colbrelli těsně zařadí na druhé místo, je to stejný pocit, jako bych právě ztratil sám sebe.

Teď je pro mě cyklistika víc o dobrodružství než soutěži.

Zítra jedu 312 km po Mallorce s 8 000 lidmi; minulý měsíc jsem soutěžil v závodě horských kol Cape Epic v Jižní Africe uprostřed pouště.

Vždy jsem chtěl dělat tyhle věci. Když jste profík, zvednete ruku a někdo vám vymění kolo.

Po 16 letech jsem potřeboval změnit prostředí.

Cyc: Vy a Vincenzo Nibali z Bahrajnu Merida jste byli léta nelítostní rivalové. Je divné být teď na stejné straně?

JR: Vincenzo byl můj soupeř i opak. Alejandro Valverde a já jsme byli velmi podobní jezdci – oba puncheurs – ale pro Nibaliho je perfektní závodní situace taková, kdy může úplně rozložit konkurenci.

Protože jsme byli jako jezdci tak rozdílní, nemohu mu poradit, co by měl v závodě dělat. Ale můžu mu říct věci, které o ostatních jezdcích nevidí.

Mohu mu říct o Valverdeho přesunech v Liège-Bastogne-Lutych nebo když se Philippe Gilbert nebo Nairo Quintana připravují na útok nebo skrývají únavu.

Například v etapě, kterou Vincenzo vyhrál na loňském Giru v Bormiu, jsem okamžitě viděl, že se Quintana necítí dobře.

Nairo nemá rád společnost – raději jezdí sám. Takže když jsem ho viděl žádat o jídlo na Umbrail Pass, řekl jsem Nibalimu, aby zaútočil, protože jsem věděl, že Quintana je prázdná.

Cyc: Kteří jezdci budou velkými hráči v nadcházejících Grand Tours?

JR: Jeden jezdec, který se mi hodně líbí, je Primoz Roglic. Ukazuje úžasnou hladkost v časovkách a v horách.

Myslím, že Froome bude na stejné úrovni jako vždycky. Totéž platí pro Valverdeho, Quintanu a Nibaliho – nikdy nezklamou.

Myslím, že Dumoulin udělá krok vpřed na Giro a Tour a jsem velmi zvědavý, až ho uvidím bojovat s Froomem na Tour.

Kombinace Quintany, Valverdeho a Landy v Movistaru je také velmi zajímavá. Nakonec závod postaví každého na své místo.

Nebudou v Paříži skončit na prvním, druhém a třetím místě, takže si budou muset stanovit pořadí hned na začátku závodu a dát jasně najevo sportovním ředitelům, kdo by pro koho měl během závodu pracovat.

obraz
obraz

Cyc: Chtěli byste, aby Team Sky v této sezóně dominoval méně?

JR: Samozřejmě. Byl jsem jejich úplným opakem ve způsobu, jakým jsem závodil, a hodně jsem trpěl, když Sky vnucoval jejich neustálý rytmus.

Myslím, že díky nim jsou závody trochu nudné, takže doufám, že se najde tým, který dokáže závod zlomit, jako se to stalo s Movistarem v roce 2014 nebo v roce 2013, kde jsme Frooma viděli několikrát jezdit sólo.

Ale není mnoho jezdců, kteří by Frooma porazili na hlavu.

Cyc: Co si myslíte o jízdě Frooma se zavěšeným závěsem?

JR: Pro UCI je to skutečný problém. Je smutné, že je jezdci dovoleno soutěžit, než se jeho situace vyjasní.

Když se něco takového stane, je to vždy vnímáno stejně – podle veřejného mínění je jezdec vinen bez ohledu na to, co se děje. A to je velmi smutné.

Cyc: Kterou Grand Tour si opravdu přejete vyhrát?

JR: Giro d’Italia 2012, bezpochyby. Bylo to poprvé, co jsem se ucházel o dres lídra.

Prohrát závod posledního dne o pouhých 16 sekund s jezdcem, který, při vší úctě k Ryderu Hesjedalovi, nikdy nebyl favoritem na Giro… bylo to těžké.

Byl ve formě svého života. Pro nás to bylo frustrující.

Cyc: Dali jste přednost závodům o GC nebo honbě za etapovými vítězstvími?

JR: Byl jsem velmi ambiciózní, takže mě bavilo bojovat za obojí. Kdybych měl špatný den, další den bych už hledal nové cíle.

Na Tour de France v roce 2015 jsem měl v La Pierre Saint-Martin opravdu špatný čas, ztratil jsem šest minut, ale o dva dny později jsem vyhrál etapu z úniku.

Nemnoho lídrů je schopno udělat v závodě něco zajímavého poté, co vidí své šance v GC pryč.

Cyc: Rui Costa vás na mistrovství světa v roce 2013 napálil. Udělal bys něco jinak, kdyby ses mohl vrátit?

JR: Neměnil bych nic na svém vlastním výkonu, ale změnil bych to, co se stalo za mnou, aby mohl Valverde ovládat Rui Costu o něco lépe.

Každý jezdec by to chtěl změnit. Kdyby Valverde chytil Costu, vyhrál by závod nebo by možná zastavil Ruiho a já bych vyhrál.

Spousta lidí, zejména zahraniční média, neví, že 3 km do cíle mi Alejandro řekl, abych zaútočil, protože byl prázdný.

Můj útok byl chápán jako bitva mezi námi dvěma, nebo proto, že pro mě nechtěl pracovat. Ale ne, Španělsko odvedlo skvělou práci.

Cyc: Máte nějaké myšlenky na to, co lze udělat pro to, aby se cyklistika stala pro jezdce lepším sportem a snížila se dominance větších týmů?

JR: Nevidím problém, pokud má tým velký rozpočet nebo jezdci mají vysoké platy. Real Madrid vyhrál Ligu mistrů 13krát a nikdo si na to nestěžuje.

Pokud se sponzor chce dostat do cyklistiky s rozpočtem 40 milionů EUR a začne vyhrávat každý závod, ostatní sponzoři mohou udělat totéž, aby zvýšili konkurenci.

Pro mě je absurdní mluvit o změně. Ostatní sporty platí 200 milionů EUR jen za ukončení smlouvy.

V našem sportu, kam naštěstí přichází stále více velkých sponzorů, je pro závodníky velká scéna a spousta podívané.

Přesto to měníme a posíláme 100 jezdců domů kvůli nové myšlence snížit počet týmů pro závody.

Udělal bych úplný opak toho, co se teď dělá.