Tour de France 2018 Fáze 3: BMC vyhrál tým TT a dostal Van Avermaeta do žlutého

Čas BMC se ukázal jako nepřekonatelný, protože Sagan připustil vedení závodu, Team Sky druhý

BMC Racing vyhrál 3. etapu Tour de France 2018, 35,5 km dlouhou týmovou časovku se startem a cílem v Choletu.

Vítězný čas BMC 38'46” byl o čtyři sekundy lepší než Team Sky, sedm sekund na Quick-Step Floors a devět sekund na Mitchelton-Scott. Zopakoval úspěch týmu v roce 2015, kdy se na Tour naposledy konala týmová časovka.

Tým Bora-Hansgrohe Petra Sagana nikdy nevypadal na to, že bude Sagana udržovat ve žlutém, Slováka nakonec jeho týmoví kolegové vyřadili, aby omezili ztráty s nadějí GC Rafalem Majkou.

s vedením závodu nyní přechází na Grega Van Avermaeta z BMC, nejlépe umístěného jezdce ze čtyř, který společně překročil čáru.

Nairo Quintana (Movistar) ztratil na své hlavní soupeře téměř minutu, zatímco Vincenzo Nibali, Romain Bardet a Ilnur Zakarin také ztratili slušné kusy času.

Jak to probíhalo

Týmová časovka možná nebyla v úvodním týdnu na Tour stálicí, kterou kdysi bývala, ale po pohmožděné akci s vysokým oktanovým číslem úvodního víkendu představovala velkou šanci pro uchazeče o GC dosáhnout nějakých velkých časových zisků – nebo získat zpět ztracený čas – nad svými soupeři.

Vskutku, stačilo se podívat na plánované časy zahájení, abyste viděli, kdo z oblíbených potřeboval získat nějaký čas zpět.

První z rampy byl tým Mitchelton-Scott Adam Yates, poté Froomeův Team Sky, následovaný Quintanovým Movistarem a poté BMC Richieho Porteho – odraz času, který ztratilo kvarteto stíhacích GC na úvodní etapě.

Trasa určitě poskytla spoustu příležitostí udělat nějaké skutečné rozdíly v celkovém pořadí klování. S délkou 35,5 km se startem a cílem v Choletu byla trasa spíše zvlněná než kopcovitá, ale i tak byla opravdovým testerem nohou, zvláště po trestuhodném úvodním víkendu.

Mitchelton-Scott stanovil čas 38'55” pro ostatní, na který měli zamířit, a tým Sky náležitě zamířil.

Zpočátku to nevypadalo, že to půjde podle plánu, ale Sky překonalo několik sekund při první časové kontrole ve 13 km.

Při druhé kontrole na 26,5 km však deficit překonali a na cílové čáře byli o téměř 5 sekund výš.

Movistar nikdy nebyli oblíbenci pro TTT, takže bylo těžké odhadnout, jak byli spokojeni s překročením čáry s časem o 50 sekund pomalejším.

Nejrychlejší čas

Pak přišli BMC, kteří byli rozhodně jedním z týmů, kteří toužili po vítězství. Po celou dobu vypadali silní a za své úsilí byli odměněni nejrychlejším časem. Jejich čas 38'46“ubral čtyři vzácné sekundy z nebe s průměrnou jízdou 54,9 km/h.

Získané a ztracené sekundy pro jezdce GC, kteří začali brzy, ale zůstaly velké otázky: bude čas BMC na konci stále nejrychlejší a kdo by byl na pódiu ve žlutém?

Sagan by se rád udržel, ale žlutý trikot není jeho prioritou na Tour, a protože 59 nejlepších jezdců celkově dělilo pouhých 16 sekund, chtělo to něco zvláštního. Bora-Hansgrohe, aby ho udržela na špici.

Mezitím tým Sunweb udržel Toma Dumoulina na obchodním konci celkového pořadí s jízdou 38'58“, přičemž BMC udělil pouhých 11 sekund.

Bardet však bude méně šťastný, když uvidí jeho tým AG2R ztrácet více než minutu, zatímco Bahrain-Merida se po slušném začátku trápila a nakonec skutečnost, že Nibali ztratil podobné množství času, představovala slušné cvičení v omezení poškození.

Quick-Step Floors, předposlední startující tým, byly jedinou zbývající vážnou hrozbou, která mohla BMC upřít etapové vítězství, a začali jako dům v plamenech – natolik, že se jejich řady rozdělily na druhé místo. celkově se umístil Fernando Gaviria mezi uvolněnými.

Tým se přeskupil, ale Gaviria mezi nimi nebyl. Dokonce i poté vypadali otrhaně, i když jim zbývalo 10 km jízdy, stále jim chybělo pouhých 6 sekund.

A ve finále ztratili jen jednu sekundu, takže Phillipe Gilbert zůstal jen 4 sekundy na žlutého, ale BMC – a Van Avermaet – s vítězstvím v etapě a náskokem v závodě předvedli po vynikajícím výkonu.