Amstel Gold 2017: Philippe Gilbert to dělá znovu

Gilbert předčil Michala Kwiatkowského ze Sky a získal čtvrtý úspěch Amstel Gold

Belgický šampion Philippe Gilbert pokračoval ve svém senzačním začátku roku 2017 vítězstvím v 52. ročníku Amstel Gold, což je jeho čtvrté vítězství na této akci.

Gilbert, jedoucí za Quick-Step Floors, předběhl Michala Kwiatkowského z týmu Sky na čáru poté, co se dvojice vyhnula malé skupině jezdců v posledním stoupání dne, Bemelerberg.

Švýcar Michael Albasini z Orica-Scott skončil třetí o 10 sekund později, když předčil Nathana Haase z Dimension Data z Austrálie a španělského šampiona Jose Rojase z Movistaru.

Pokračuje v Gilbertově bohaté formě v roce 2017, kdy už vyhrál Tour of Flanders a Three Days of De Panne a skončil druhý na E3 Harelbeke a Omloop Het Nieuwsblad.

Greg van Avermaet z BMC, favorit před závodem a vítěz Paris-Roubaix, nezvládl klíčové pohyby závodu dříve na Kruisbergu a Keutenbergu a skončil v tom, co zbylo z hlavního závodu. pole jen něco málo přes minutu.

Pořadatelé závodu pro rok 2017 otřásli trasou Amstel Gold, přičemž cíl již nepřichází přímo po závěrečném stoupání na Cauberg.

Cílem bylo podpořit otevřenější závodění v poslední hodině závodu místo toho, aby hlavní hráči drželi vše ve svých rukou pro finále.

Určitě to fungovalo.

přestávka na 12 mužů

Počáteční akci dominovala přestávka pro 12 mužů, která se sešla během první půlhodiny a zůstala volná až do ujetí 200 km.

Ve skupině byli Lars Boom (LottoNL-Jumbo), Stijn Vandenbergh (AG2R-La Mondiale), Mads Wurtz Schmidt (Katusha-Alpecin), Tim Ariesen (Roompot), Nikita Stalnov (Astana), Michal Paluta (CCC Sprandi Polkowice), Brendan Canty (Cannondale-Drapac), Johann Van Zyl (Dimension Data), Kenneth Van Rooy (Sport Vlaanderen-Baloise), Pieter Van Speybrouck (Wanty-Groupe Gobert), Vincenzo Albanese (Bardiani-CSF), Fabien Grellier (Direct Energie).

Propast narostla na přibližně osm minut, než tým Van Avermaeta BMC vzal věci do rukou a začal znovu natáčet přestávku.

Protože se mezera zmenšila pod minutu, Grellier podal sólo nabídku na slávu a přežil na vlastní pěst přes vrchol Gulperbergu, zbývalo mu 44 km, než byl namotaný.

To svedlo pole znovu dohromady před kvartetem těžkých stoupání, která vypadala, že oddělí soutěžící od také-ranů: Kruisberg, Eyserbosweg, Fromberg a Keutenberg.

Tiesj Benoot byl první, kdo otestoval své štěstí, jezdec Lotto Soudal jel jasně, když se strmější stoupání Kruisbergu zmocnilo.

Podle všeho to byl Gilbert, kdo seděl jako první, následovaný Sergio Henaem ze Sky, ale Van Avermaet ten pohyb minul.

Vzhledem k tomu, že v rychlém sledu následovaly výstupy na Eyserbosweg a Fromberg, bylo těžké zařídit jakýkoli druh organizovaného pronásledování.

Gilbert a spol dorazili na brutálně strmý Keutenberg stále s náskokem asi 15 sekund, což bylo dost blízko na to, aby se Van Avermaet, Michal Kwiatkowski ze Sky a Alejandro Valverde z Movistaru pokusili dostat přes něj.

Team Sky double

obraz
obraz

Ale Kwiatkowski byl jediný, kdo dokázal navázat kontakt, připojil se k týmovému kolegovi Henaovi a dal týmu Sky dva jezdce ve vedoucí skupině.

Zbytek skupiny tvořili Gilbert, Michael Albasini (Orica-Scott), Nathan Haas (Dimension Data), Jose Rojas (Movistar) a Jon Izaguerre (Bahrain Merida).

Když se před poslední jízdou na Cauberg, která zbývalo 17 km, usadil prach, vedoucí sedmičlenná skupina bránila 20sekundovou ztrátu na podobně velkou stíhací skupinu obsahující Van Avermaet a Valverde.

Ale vzhledem k tomu, že několik cestujících také ve skupině nebylo ochotno pracovat proti týmovým kolegům v přední skupině, propast se prohloubila na 30 sekund u spodku Caubergu a 40 sekund u horního.

Poslední stoupání dne, Bemelerberg, okamžitě viděl ohňostroj od Kwiatkowského, který udělal velký tlak, který rychle překryl Gilbert.

Pak to byl Gilbert sám, kdo se pustil do pohybu, kdy se mezi dvojicí a jejich bývalými společníky otevřelo jasné denní světlo.

Odtud bylo jednoduše otázkou, kdo z těchto bývalých vítězů, bývalých mistrů světa a vítězů Monumentu 2017 zvítězí.

Kwiatkowski byl první, kdo vyrazil ve sprintu na čáru, obešel Gilberta a otevřel něco, co vypadalo jako výhoda pro vítězství v závodě.

Ale vzhledem k tomu, že dojezd do kopce byl také v blokovém protivětru, Gilbert byl schopen jet znovu a nakonec byl pohodlným vítězem.