Dowsett si zajistil GB extra místo na olympiádě v Tokiu jízdou na mistrovství světa v časovce

Navzdory nejlepším výkonům v kariéře může Dowsett stále chybět na příštích olympijských hrách

Navzdory tomu, že zajistil Velké Británii extra místo na příští rok na časovce olympijských her s nejlepším pátým místem kariéry na mistrovství světa v časovce, Alex Dowsett nemusí mít zaručené místo na Tokiu 2020.

Jezdec Katusha-Alpecin dojel o 2:02 méně než pozdější vítěz Rohan Dennis, který vyřadil konkurenci Belgičana Remca Evenepoela a Itala Filippa Gannu, kteří dokončili pódium.

Dowsettova jízda byla dost dobrá na to, aby Velká Británie získala druhé místo v časovce na olympijských hrách příštího léta v Japonsku.

Výkon 30letého mladíka v Harrogate by naznačoval, že bude jedním z favoritů reprezentovat Velkou Británii v Tokiu, ale přísná pravidla týkající se účasti by mu mohla uniknout.

'Ten výkon nabízí možnost olympiády, ale mají toto směšné pravidlo, že musíte být součástí týmu silničních závodů, abyste mohli jet časovku,' řekl Dowsett.

'Je to směšné, protože je to jako říkat Usainu Boltovi, když chceš jít na 100 m, musíš na 800 a 1500 m, to jsou různé sporty.'

Dowsett vynechal pódium o pouhých sedm sekund, ale překonal svá předzávodní očekávání tím, že prolomil první pětku. Dobrý výkon přišel také jako úleva pro Dowsetta, který pocítil tlak domácího mistrovství světa.

'Před časovkou jsem byl posledních pár dní opravdu nervózní. Když jsem nervózní, začnu se pohybovat a [budu] neproduktivní a neodpočívám,“řekl Dowsett po závodě.

'Nelíbí se mi cíl, kde chci skončit, protože chci vyhrát. Když se podívám na to, co je reálné, myslel bych si top 10, takže jsem spokojený s pátým. Bylo hezké, že se to všechno spojilo.'

Jedním z jezdců, kteří svrhli Dowsetta, byl 19letý Evenepoel. Zatímco Belgičan připustil na vítěze dne téměř 70 sekund, byl to vynikající výkon, vezmeme-li v úvahu, že závodil jako junior teprve před 12 měsíci.

Dowsett zaznamenal výkon Evenepoela a označil ho jako skutečného uchazeče o zlato v Tokiu příští rok.

'Je fenomenální. Vypusťte z rovnice jeho věk, za dva měsíce vyhrál Classica San Sebastian, Tour of Belgium i evropskou časovku. To jsou tři naprosto odlišné závody, které by měli vyhrát tři různí jezdci, což je zvláštní,' řekl Dowsett.

'Určitě se na něj Rohan bude muset podívat pořádně jako na konkurenci pro olympiádu příští rok.'