Giro Rosa 2019: Dominantní Annemiek van Vleuten si zachovává titul

Nizozemka dosáhla dvou vítězství za dva roky v nejprestižnějším etapovém závodě žen

Po 10 vyčerpávajících etapách napříč severní Itálií se Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) stala první vítězkou závodu Giro Rosa od roku 2012, když si přidala dres hor do dlaně a zároveň si udržela celkové a celkové pořadí závodu. bodová klasifikace, kterou vyhrála v roce 2018.

Dvojnásobná vítězka Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) skončila druhá, zatímco Amanda Sprattová (Mitchelton-Scott) tvrdě bojovala o to, aby se přidala ke své týmové kolegyni na stupních vítězů jako třetí.

Juliette Labous (tým Sunweb) skončila na 11. místě, 9 minut a 51 sekund na vítěze a získala klasifikaci mladého jezdce. Bývalá vicemistryně Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo) získala pátý a poslední modrý trikot jako nejlepší italský jezdec.

Závod byl zahájen na severozápadě Itálie 18km týmovou časovkou, kterou pohodlně vyhrál Canyon-Sram před Biglou a CCC Liv, čímž se po prvním závodě Canyon-Sram dostala do růžova naděje GC Katarzyna Niewiadoma. den.

Polská jezdkyně si dokázala udržet svou Magliu Rosu poté, co druhá etapa viděla, jak jezdci zdolávali relativně krátkou, ale kopcovitou etapu, která skončila testovacím 7% stoupáním. Nizozemka Marianne Vosová (CCC-Liv) v ten den porazila Van Vleutena a Lucinda Brandová (Team Sunweb) skončila třetí, takže to byla čistě holandská záležitost.

Vos zdvojnásobila ve 3. etapě a získala své druhé vítězství v závodě, když po 104 km jízdy dotáhla Lucy Kennedyovou (Mitchelton-Scott) – která už zvedla ruce na oslavu – na čáru. Cecilie Uttrup Ludwig (Bigla Pro Cycling) se dostala na pódium dne, protože Niewiadoma si udržel celkové vedení závodu.

Pouhý den po Kennedyho bizarních útrapách na cílové čáře dvakrát udeřil blesk, když Nadia Quagliotto zvedla ruce na oslavu, jen aby ji minula konečná vítězka etapy a odtržená společnice Letizia Borghesi (Aromitalia-Basso-Vaiano). Bepinkova Chiara Periniová, která byla také v denním úniku, skončila třetí. Po etapě 4 nedošlo k žádným změnám na předních místech GC.

Etapa 5, změněná po sesuvech půdy, což znamenalo, že jezdci už na Passo di Gavia nedojedou, dominoval Van Vleuten, jehož útok v závěrečném stoupání dne označil soupeř Borghini za „mimozemský“. Zuřivý útok znamenal, že skončila téměř o tři minuty před svými soupeřkami a stačilo to k tomu, aby se dostala do vedení závodu, nyní o 2 minuty 16 před Niewiadomou, která toho dne skončila třetí a Brand těsně před ní na druhém místě.

Van Vleuten rozšířila svou kontrolu v celkové klasifikaci skvělým výkonem v individuální časovce 6. etapy a zajela o 53 sekund lepší čas než Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) za sekundu a o 1 minutu 48 lepší než Borghini na třetím místě.

Nizozemská dokonalost se nadále projevovala v plném rozsahu a Marianne Vosová získala další etapové vítězství, v němž její krajan Van der Breggen skončil druhý a Borghini třetí. Nizozemská vedoucí přes noc Van Vleutenová dokončila středně horskou etapu čtvrtá, aby si udržela náskok.

Etapa 8, nejdelší etapa 30. ročníku nejprestižnějšího etapového závodu ženské cyklistiky, vedla k vítězství britské Lizzy Banks (Bigla Pro Cycling) sólově poté, co zahájila útok ze své malé odtržené skupiny. Její týmová kolegyně Leah Thomasová sprintovala o 30 sekund později a obsadila druhé místo před Sorayou Paladinovou (Ale-Cipollini). Žádný z jezdců v úniku nebyl pro GC hrozbou a Van Vleuten si udržel celkové vedení závodu od Van der Breggena a Niewiadomy, jak tomu bylo od 6. etapy.

Předposlední etapa viděla jezdce před těžkým dnem v horách, kde dva nejlepší závodili, aby toužili po etapovém vítězství. Van der Breggenová vyhrála, ale soupeřce ze všeobecné klasifikace Van Vleutenové mohla ubrat pouhých 17 sekund, což nestačilo na to, aby její náskok vážně narušilo. Ashleigh Moolman-Pasio (CCC-Liv) obsadila třetí místo na pódiu, když Amanda Sprattová předskočila řadu soutěžících a zamířila do posledního dne na virtuálním pódiu.

Závod skončil rovinatou etapou do Udine a pozoruhodným čtvrtým vítězstvím pro Vos, která ukázala svou dominanci tím, že v cíli sprintu porazila Branda a Lotte Kopecky (Lotto-Soudal).

V posledním dni si Van Vleutenová získala náskok 4 minuty a 11 sekund a pohodlně uhájila svou výhodu před Van der Breggenem, protože první tři zůstaly stejné a Sprattová si zajistila své místo na stupních vítězů.

Ve skutečnosti, když se Van Vleuten ujala vedení závodu – a bodové a horské klasifikace – po svém pozoruhodném samostatném vítězství v 5. etapě nikdy nevypadala, že by ji někdo chytil, a její vítězství následující den v TT tuto skutečnost jen utvrdilo.; holandská jezdkyně byla ve své vlastní třídě.

Po úspěšné obhajobě titulu 36letá hráčka rychle shrnula chválu na své týmové kolegy z Mitchelton-Scott: „V jednodenním závodě možná můžete vyhrát sami, Giro d'Italia. nemohu.

'Nejde jen o jezdce, ale potřebujete i personál, brali jsme to velmi vážně a možná je to jedno z tajemství, přijeli jsme sem jako nejlépe připravený tým a to se vyplatilo.'