Alice Barnes a Alex Dowsett vyhráli na britském národním šampionátu v časovce

Triumf dvojice na technické trati Norfolk. Foto: TDW Sport

Alice Barnes a Alex Dowsett byli v Sandringhamu korunováni jako národní šampioni v časovce, oba porazili silné soupeře – včetně v případě Alice její vlastní sestry – a sebrali jim dresy.

Mužský závod: Šesté vítězství pro Dowsett

Začátek a cíl na Royal Estate v Sandringhamu, 25,9 mil dlouhá trať mužů zamířila k moři poblíž Dockingu. Nehodí se nijak zvlášť na rychlé časy, vyznačovalo se několika malými kopy a spoustou technických zatáček, přesto bylo bez větru, který někteří očekávali.

Navzdory nedostatku televizního pokrytí se startovní listina mužů pyšnila řadou vysoce profilovaných profesionálů. Mezi ně patřili Ian Stannard a Owain Doull (Team Ineos), Jonathan Dibben (Madison Genesis), Steve Cummings (Dimension Data) a John Archibald (Ribble Pro Cycling).

Vzhledem k tomu, že obhájce titulu Geraint Thomas se připravoval na Tour de France, zůstali Alex Dowsett a Harry Tanfield (Katusha-Alpecin) nejvýše umístěnými jezdci.

Vzhledem k tomu, že se zveřejněné časy celé odpoledne přiblížily hranici pod 50 minut, Cummings byl první, kdo klesl. Dvojnásobného šampiona z roku 2017 však okamžitě vytlačil Archibald, který si přitom zaručil alespoň umístění na stupních vítězů.

Zbývalo dokončit pouze spoluhráče Dowsetta a poté Tanfielda. První Dowsett se plížil o 6,8 sekundy před Archibaldem. Vzhledem k tomu, že v kurzu je nyní pouze Tanfield, Dowsettův čas 49:25 přišel a odešel, což muži z Essexu zajistilo úžasné šesté vítězství v národním šampionátu.

Tanfield nakonec skončil těsně mimo top 10, takže stříbro zůstalo Archibaldovi a bronz Cummingsovi.

Závod žen: Barnesovy sestry si vymění dres

Závod žen na kratší 17mílové trati přilákal jezdce včetně Sarah Storey (Storey Racing), Elizabeth Banks (Bigla), Katie Archibald a Neah Evans (Team Huub), Hayley Simmonds (BTC City Ljubljana), spolu se sestrami Hannah a Alice Barnes (Canyon-Sram) se postavili na startovní čáru.

Stejně jako v závodě mužů to byli dva týmoví kolegové, kteří vyrazili jako poslední. V tomto případě sourozenci a podobní oblíbenci, Hannah a Alice Barnesovi.

Když závod dosáhl svého vyvrcholení, na horkém křesle seděl Simmonds a do cíle zbývaly jen sestry Barnesovy. To znamená, že jezdkyně BTC City Ljubljana měla zaručenou medaili, klesla o jedno místo zpět, protože Alice Barnesová jela domů o 14,909 sekundy před svým časem.

Zbývalo dokončit pouze Hannah. Když hledala cestu k dresu šampiona, tentokrát dokázala zajet pouze třetí nejrychlejší čas. Nakonec skončila 32 sekund za svou sestrou a 15 sekund za Simmondsovou.

Alice vysvětlila svou jízdu po zipu na dresu šampiona, který uvolnila její sestra, takto: „Byla jsem z toho, že jsem tento týden získala dvě čtvrtá místa na Evropských hrách. Chtěl jsem si to tady vynahradit.

'Do dnešního rána jsem ten kurz neviděl. Sledoval jsem jednoho z kluků z U23 a získal jsem o tom představu v závodním tempu. Jsem opravdu šťastný… nemůžu se dočkat, až si pořídím svůj skinsuit.‘