Rozhovor s Alejandrem Valverdem: Zpět k tomu nejlepšímu

Čerstvý po svém vítězství na Tour of Abu Dhabi, Alejandro Valverde diskutuje o svém návratu do formy s Laurou Meseguer

Svým vítězstvím v etapě Queen a celkovou klasifikací Tour of Abu Dhabi dosáhl španělský jezdec Alejandro Valverde již osmi vítězství za pouhých 14 dní soutěže v roce 2018.

Sedm měsíců po těžké havárii na Tour de France, která ho mohla stát kariéru, je Valverde zpět a silnější než kdy předtím.

Poprvé jsem mluvil s Valverdem během la Vuelta a la Comunidad Valenciana, když byl v téměř extatickém stavu. Své první vítězství v sezóně získal během druhé etapy závodu a pro něj to bylo jedno z nejdůležitějších v jeho kariéře.

Dokázalo se, že při nehodě před sedmi měsíci na Tour de France, kdy si zlomil čéšku a kotník, nebylo nic ztraceno. Na la Vuelta a la Comunidad Valenciana byl zpátky ve své nejlepší formě.

'Bylo by hezké vyhrát pozítří,' řekl a skoro se nechal unést sám sebou. 'Pokud bude všechno pokryto sněhem, bude fotka v cíli krásná.' Má na mysli sobotní etapu Queen na Vuelta a la Comunidad Valenciana s cílem v Puerto de las Canteras.

Vyhrál, ačkoli nebylo moc sněhu…

„Upřímně řečeno, nebylo mým záměrem vyhrát etapu, ale jen udržet si vedení,“řekl poté. 'Šel jsem do čela závodu, a když jsem se ohlédl, nikdo nebyl pozadu.'

Silný začátek

Jeho čtvrté místo ve svém debutu na Challenge Mallorca už dávalo tušit, že se vrátil do dobré formy. V průběhu závodu řekl: ‚Zprostil jsem se všeho břemene předchozích měsíců.‘

Překvapivě je to 14 let po jeho prvním vítězství na Vueltě a la Comunidad Valenciana a letos ho vyhrál potřetí. ‚Jediný rozdíl je v tom, že jsem teď mnohem starší, ale mám stejné nebo dokonce větší nadšení a motivaci než v roce 2004.‘

Vzchází to na pozadí fantastické loňské sezóny, až do jeho havárie. V roce 2017 dosáhl 11 vítězství za 35 dní soutěže, což mu i přes jeho krátkou sezónu stačilo na sedmé místo ve světovém žebříčku jednotlivců UCI.

Uvědomuje si, že klíčem k jeho úspěchu v posledních letech je svoboda, kterou cítí poté, co v roce 2015 dosáhl na stupně vítězů na Tour de France. Tour začala jako sen a pro Valverdeho se změnila v posedlost.

Po tom, co toho roku skončil na třetím místě za Nairo Quintanou a vítězem Chrisem Froomem, si nyní soutěž mnohem více užívá a může jezdit bez tlaku, což mu umožňuje více riskovat bez úzkosti z porážky.

obraz
obraz

Valverde na cestě k vítězství na Tour of Abu Dhabi, Credit: LaPresse - Ferrari / Paolone

Výhled do budoucna

Jeho bezprostřední krátkodobé cíle pro tuto sezónu jsou Strade Bianche, Volta a Catalunya a Classics, kde má 11 vítězství, včetně čtyř Liège-Bastogne-Liège a pěti ve Flèche-Wallone.

Chtěl by letos znovu jet Giro de Italia. Po třetím místě při svém debutu v závodě v roce 2016 však obětuje své osobní ambice, aby šetřil síly na Tour de France, kde bude po boku Mikela Landy působit ve službách Nairo Quintany.

Valverdeho vlastní trefa na slávu Grand Tour přijde na Vueltě a España, která poslouží také jako rozcvička na silniční mistrovství světa v Innsbrucku, jeho největší cíl pro rok 2018 a jeho nedokončená záležitost, na kterou odkazuje jako jeho 'poslední velká příležitost'.

Zdá se úžasné slyšet, že se ve 37 letech cítí ‚silnější než v roce 2017‘. Teprve před sedmi měsíci podstoupil operaci v nemocnici v Düsseldorfu po své hrozné havárii během úvodní etapy Tour de France.

První diagnóza naznačovala, že zranění by mohlo ukončit jeho cyklistickou kariéru. O měsíc a půl později, během prvních dnů la Vuelta a España, však členové jeho týmu Movistar překvapeně rozhodili rukama, když se doslechli, že chce v říjnu soutěžit na Tour of Guangxi. Španěl neztratil svou schopnost překvapit i své nejbližší.

Když loni Vuelta a España dorazila do Murcie, jel se svou rodinou navštívit peloton. Jeho žena Natalia poznamenala, že od první minuty po operaci byl 100% oddán svému uzdravení.

‘Pokud lékař řekl, že musí absolvovat čtyři hodiny rehabilitace, dělal osm. Bylo to tak každý den. Aniž bych si stěžovala, řekla. Dva dny po operaci byl schopen vstát ao měsíc a půl později byl zpět na svém milovaném kole.

Zdá se pozoruhodné, že uplynulo celých 15 let od doby, kdy Valverde obsadil v roce 2003 druhé místo v silničním mistrovství světa v kanadském Hamiltonu. Španělovi bude brzy 38 let a přestože má na svém kontě již 113 vítězství, zjevně nemá náladu v dohledné době zpomalit.