Zaměstnanci zůstali nezaplaceni po loňském mistrovství světa v Kataru

Budoucnost závodění v pouštním státě mizí v písku

V zemi s malou místní cyklistickou kulturou zvedl výběr Kataru pro pořádání nejprestižnějšího jednodenního závodu světa několik obočí. Nyní šest měsíců po události zůstává více než 100 zaměstnanců nezaplaceno. Místní organizační výbor, který závod uspořádal jménem UCI, se omluvil, ale dosud neprovedl platbu podle Doha News.

Je to poslední ze série neúspěchů pro zemi, která vyvinula společné úsilí přivést cyklistické závody do regionu.

Loňské národní turné země, první sezóna Tour of Qatar se také zhroutila z důvodu nedostatku dostupného sponzorství.

Po podpoře Eddyho Merckxe, který spolupracoval s UCI a lobboval ve prospěch závodu, tato událost probíhala nepřetržitě od roku 2002 a zahrnovala 15 ročníků.

Navzdory velkému rozpočtu na přilákání nabitého pole sprinterů vyvolala plochá pouštní hřiště a časté písečné bouře jen malou náklonnost mezi fanoušky.

Pravděpodobnost návratu špičkových profesionálních závodů do země v blízké budoucnosti se nyní zdá malá.

Ne že by profesionální závodění někdy vypadalo jinak než trochu zvláštně pro pouštní stát, kde letní teploty pravidelně přesahují 40 °C.

V posledních letech získal Katar práva pořádat řadu významných sportovních akcí, někdy s kontroverzními výsledky.

Když bylo zemi uděleno mistrovství světa ve fotbale 2022, vyvolalo to vyšetřování FBI ohledně nabídkového řízení, které nakonec vedlo k tomu, že prezident FIFA Sepp Blatter byl vyloučen z fotbalu na osm let.

Podobně mnoho komentátorů zpochybňovalo proces, kterým byl Katar vybrán UCI jako místo konání mistrovství světa.

Rozhodnuto pod vedením Pata McQuaida, který byl opakovaně vyšetřován pro obvinění z korupce související s jeho působením v organizaci, výběr země s malým počtem fanoušků cyklistiky a špatnými výsledky v oblasti lidských práv získal mimo UCI malou podporu.

Díky tomu, že silniční závody mužů a žen vyhráli Peter Sagan a Amalie Dideriksen, proběhl závod relativně úspěšně.

Jezdci si však stěžovali na nedostatek fanoušků u silnice spolu s povahou poskytované trati.

Letos bude mistrovství světa hostit norský Bergen a ročník 2019 bude hostit Yorkshire.