Pošesté je kouzlo: Zdeněk Štybar na smůle Paris-Roubaix

Obsah:

Zavřete, ale žádný doutník, Štybar se těší na kampaň Spring Classics 2018

Nemnoho jezdců bojovalo o vítězství na svém prvním Paris-Roubaix. Tom Boonen a Roger de Vlaeminck skončili třetí a pátí, ale pak znovu vyhráli závod rekordně čtyřikrát.

Fabian Cancellara odstoupil na svůj první pokus a Johann Museeuw skončil na slušném, ale i když podhodnoceném 12. místě.

Zdenek Štybar (Quick-Step Floors) mohl vyhrát svůj první Paris-Roubaix v roce 2013. Jezdit jako součást vedoucího tria s Cancellarou a Sep Vanmarckem (EF-Drapac) šlo dobře, dokud nenasedl do fanoušek na mýtickém Carrefour de l'Arbre, zpomalení až téměř zastavení, čímž končí jakákoli šance na vítězství.

obraz
obraz

Od smůly z roku 2013 skončil trojnásobný mistr světa v cyklokrosu pouze jednou mimo první pětku. To zahrnuje druhé místo v letech 2015 a 2017, oba se ztrátou času ve sprintech.

Vítězství slavné dlažební kostky bylo pro Štybara těsně mimo dosah od doby, kdy před šesti lety přešel na silnici a podle jezdce to není kvůli formě nebo schopnostem, ale něco, co je mimo jeho kontrolu.

'Na Roubaix jsem skončil druhý, dvakrát, oba jsem prohrál ve sprintu na velodromu. V roce 2014, kdybych to byl já, kdo zaútočil, a ne Niki Terpstra, mohl jsem vyhrát,“řekl Štybar Cyclist.

'Za pět let, co jsem to závodil, jsem mohl čtyřikrát vyhrát. Potřebuji jen více štěstí.'

Štěstí je něco, co je nutné k vítězství na 'Queen of the Classics', ale také dobrá forma. Greg Van Avermaet (BMC Racing) to loni dokázal velkolepým způsobem.

Roubaix bylo čtvrté vítězství Van Avermaeta na jaře s vítězstvími v Omloop Het Nieuwsblad, E3 Harelbeke a Gent-Wevelgam.

Od února do dubna si nesl formu a sebevědomí a to byl rozdíl.

obraz
obraz

Stybar si to uvědomuje víc než kdy jindy a dívá se na letošní jaro jinak.

'Myslím, že letošním cílem je být u toho od začátku v Omloop Het Nieuwsblad až do konce v Roubaix.

'Nevyhnutelně se zaměřím na Tour of Flanders a Roubaix, ale letos chci být jen v dobré formě od začátku do konce.'

Být v dobré kondici je důležité, zejména proto, že jízda na Quick-Step Floors na Classics je úkol sám o sobě. Žádný cyklokros letošní zimy nelze považovat za pokus vstoupit do silniční sezóny s čerstvějšíma nohama.

Stybar bude soutěžit nejen se zbytkem pelotonu, ale i s jezdci ve svém vlastním týmu. Terpstra, Fernando Gaviria a návrat Philippe Gilberta budou hrát roli v taktice týmu Roubaix.

Gilbert vyhrál všech pět monumentů a Roubaix je na prvním místě seznamu. V 35 letech se to musí stát raději dříve než později a zdá se, že s odchodem Toma Boonena do důchodu bude pro belgický tým volbou jedna.

Philippe Gilbert zpět na motorce a slaví vítězství na Tour of Flanders 2017

Cítíte, že si to Štybar v přítomnosti Gilberta uvědomuje a jednoduše řekl: 'Boonen odešel do důchodu, ale teď máme Gilberta, takže se nic nezměnilo.'

Stybar v tuto chvíli nepřemýšlí nad rámec klasiky. Po tomto hektickém měsíci závodění obvykle následuje odpočinek, než se vydá na Tour de Suisse nebo Tour of California, poté následuje Tour de France, ale zdá se pravděpodobné, že český jezdec bude debutovat na Giro d'Italia.

Netřeba dodávat, že je jasné, že Štybar se 24. února ještě nepodívá za Omloop Het Nieuwsblad.