Giro d'Italia 2018: Bennett předčil Vivianiho a vyhrál neutralizovanou závěrečnou etapu v Římě

Chris Froome zpečetil historické vítězství, protože výsledek závodu byl brzy převzat kvůli obavám o bezpečnost

Fotokredit: Eurosport

Sam Bennett (Bora-Hansgrohe) vyhrál závěrečnou etapu 101. ročníku Giro d'Italia a předvedl vynikající sprint k čáře, aby přepracoval oblíbeného Eliu Vivianiho (Quick-Step Floors).

Bennett dodal zboží poté, co Quick-Step Floors udával tempo po většinu etapy, která zahrnovala 10 okruhů o délce 11,5 km kolem The Eternal City. Ale poté, co byl Viviani dokonale vyveden dvěma spoluhráči, kteří šli do posledního úprku za čárou, neměl rychlost, aby Bennetta držel na uzdě.

Chris Froome skončil společně se všemi svými soupeři z GC ve skupině o více než 10 minut dolů poté, co se závodníci dohodli na neutralizaci časování etapy na konci tří kol kvůli obavám o bezpečnost jezdců na hrbolatých a dlážděných cestách.

Po bezdechém Giro d’Italia, které začalo na úplně jiném kontinentu, by se jeho závěrečná fáze odehrávala výhradně v hlavním městě země. Organizátoři naplánovali 11,5 km dlouhý okruh kolem centra Říma – jakýsi vyhlídkový okruh pro profesionální cyklisty – který se bude závodit celkem 10krát.

S průběžnými sprinty zapsanými na konec 4th a 6th kol, to by udrželo úroveň zájmu jako stavěli jsme se směrem k tomu, co by pravděpodobně bylo jedním závěrečným zúčtováním ve sprintu – podobně jako tradiční závěrečná etapa Tour de France.

Nebo to byl plán.

Rozdíl byl v tom, že na rozdíl od Tour, kde jezdci přesně vědí, co obsahuje tradiční závěrečný okruh, a musí jet přes 50 kilometrů, než ho dojedou, zde se celá etapa jela na okruh.

To znamenalo, že od prvního šlápnutí do pedálu jezdci na vlastní kůži zažili, že povrch vozovky prostě nevyhovuje. Celý hrbolatý, s rozsáhlými dlážděnými úseky a spoustou prudkých změn směru, sklonu a převýšení, to byl okruh určený pro turisty, nikoli pro cyklisty.

Nikdo nevypadal šťastně a peloton vypadal připravený ke vzpouře. Nastoupil dobyvatel Grand Tour Froome, který se nyní tváří jako samozvaný patron, který spolu s bodovacím lídrem Vivianim vzal kufr jezdců k komisařům, zatímco zbytek závodu šlapal na pedálech.

Konečně bylo dosaženo dohody: jezdci začnou závodit tak dlouho, dokud se celkové klasifikační časy budou měřit na konci třetího kola, bez časových bonusů za sprinty poté.

Ve skutečnosti to znamenalo, že neutralizovaná zóna na začátku etapy byla téměř 35 km dlouhá, v tomto okamžiku byl celý závod neutralizován, ale samotná etapa oficiálně začala.

Celé to bylo trochu absurdní, ale alespoň to znamenalo, že jezdci a týmy GC se mohli pohodlně usadit a nechat ty, kteří mají zájem bojovat o jevištní pocty, aby v tom pokračovali.

A tak to udělali, se skupinou 18 nadějí rychle vystřelili zepředu, aby vyzkoušeli své štěstí proti pelotonu, živlům a povrchu vozovky.

Byl mezi nimi Davide Ballerini z Androniho Giocattoliho, který řádně absolvoval první střední sprint, aby si upevnil třetí místo v bodovací klasifikaci a celkové vítězství v soutěži menších středních sprintů.

V polovině etapy – i když na konci teprve druhého kola opravdového závodění – Krists Neilands (Izraelská cyklistická akademie) sám zaútočil na zbytek skupiny v úniku a vedl asi o 10 sekund. Peloton však řídil Quick-Step Floors ‚Wolfpack‘jen 30 sekund zpět.

V tomto okamžiku Froome, zbytek týmu Sky a skutečně několik dalších jezdců a týmů GC zůstali pozadu a jejich práce na tomto Giru je nyní hotová.

Odtržení nefungovalo žádným smysluplným způsobem, a tak Christopher Juul Jensen (Mitchelton-Scott) a Viatcheslav Kuzněcov (Katusha-Alpecin) pokračovali bez nich a tři kola před sebou vedli své bývalé společníky o 21 sekund a rychle se pohybující rychlík Quick-Step jen o 10 sekund dále.

O kolo později a pouze dva jezdci zůstali volní, a to o pouhých 8 sekund. Skupina GC byla nyní o 7 minut zpět a zjevně jen procházela pohyby po 3 500 km tvrdého závodění za poslední tři týdny.

Quick-Step oddálil konečný úlovek téměř o další celé kolo a Jensen a Kuzněcov skutečně slyšeli zvonění na jedno kolo do konce, když je konečně pohltili.

Právě v posledním kole se Viviani vyděsil spadlým řetězem a najednou se otevřely dveře pro příležitostný přesun zepředu. A kvarteto se postavilo, aby hodilo kostkami, včetně sprintera Dannyho Van Poppela (LottoNL-Jumbo) a specialisty na časovky Tonyho Martina (Katusha-Alpecin).

S tím, jak Bora-Hansgrohe zpočátku tlačila na tempo a Quick-Step Floors stále více dostávala Vivianiho zpět do pozice, byl překvapivý únik vrácen včas a sprintové vlaky se dostaly do konečné pozice.