Tom Pidcock: „Yorkshire Worlds bude jednou za život příležitost“

Před svým bezkonkurenčním výkonem na národním mistrovství v cyklokrosu se Pidcock už díval dopředu na zbytek sezóny

V rozhovoru s cyklistou před národním mistrovstvím v cyklokrosu Tom Pidcock už sledoval zbytek svého roku, kde bude závodit na silnici, jakmile se cyklokrosová sezóna chýlí ke konci.

Zvítězil na Cyclocross Nationals, když se dostal z pole a skončil o více než minutu na druhém místě, a díky tomuto vítězství se stal jak mistrem republiky do 23 let, tak elitním národním šampionem. Ve skutečnosti se konalo pouze jedno umístění na stupních vítězů pro obě klasifikace, protože všichni tři nejlepší pocházeli z řad U23.

Kromě diskuse o svých nadějích před tímto závodem a svých „křížových rivalech na kontinentu“mluvil 19letý mladík také o tom, co by se mohlo ukázat jako velký rok na silnici – a v některých ohledech možná největší v jeho kariéře.

'Bude to příležitost, která se naskytne jednou za život, takže je to něco, co si nesmíte nechat ujít a musím tomu dát maximum,“řekl o mistrovství světa UCI, které se bude konat v jeho domě. hrabství Yorkshire.

'Jsem si jistý, že to bude jeden z nejlepších, ne-li nejlepší, světů mé kariéry, včetně všeho, co budu v budoucnu dělat. Myslím, že jen jet ten závod bude docela speciální.'

Ale Pidcock nikdy „nejede“závod, jak dokázal v roce 2018 na Tour of Britain, když skončil šestý na vrcholu do Whinlatter Pass, pouhých 21 sekund za vítězem etapy Woutem Poelsem a před Chrisem Froomem a Geraint Thomas.

Navzdory své formě se mladý jezdec nespokojí se svým výběrem reprezentovat Velkou Británii na silnicích Yorkshire a ví, že konkurence o umístění bude silná, ale to je něco, co ho těší.

'Mým plánem je udělat silniční závod [U23] a časovku,“řekl. 'Samozřejmě musím být nejprve vybrán a myslím, že to samo o sobě bude obtížné.

'Bude hodně jezdců, kteří chtějí jít do závodu. Je to téměř domácí závod pro všechny. I když lidé v Yorkshiru nejsou místní, stále je to v Anglii. Všichni se budou navzájem tlačit, aby byli lepší.'

Navzdory tomu, že Pidcock dobře zná silnice a stoupání, které určují, kdo bude korunován mistrem světa, uznává, že místní znalost není bez nevýhod.

'Do určité míry vám místní znalosti pomohou, ale zase si myslím, že to můžete snadno přehodnotit a stačí, abyste se v den objevili jako na jakémkoli jiném hřišti a závodili.

'Trénink na hřišti je úplně jiný než závodění na něm a závodit na něm budu jen jednou.'

Před mistrovstvím světa se Pidcock vrátí na místo jednoho ze svých dosud největších vítězství: Paříž-Roubaix.

V roce 2017 vyhrál Junior Paris-Roubaix ve stejný den, kdy Greg Van Avermaet vyhrál elitní závod. Nyní v řadách U23 bude Pidcock muset počkat do června, aby zjistil, zda může vyhrát další pamětní dlažební kostku.

'Závodím na Roubaix a je to můj poslední závod, než budu mít uprostřed sezóny pauzu. Plán je dát si po Roubaix pauzu a znovu se vybudovat, abychom byli na Worlds dobří.'

Přestože se Pidcock etabloval v popředí budoucích talentů britské cyklistiky, stále oceňuje svou situaci. Na otázku, zda jet po boku – a porážet – dva vítěze Tour de France, se Pidcock vyhýbá druhu nonšalance, kterou by se jiní mohli v takové situaci pokusit ovlivnit.

'Bylo docela fajn být spravedlivý. Je mi stále 19 let a závodím proti dvěma největším jménům britské cyklistiky – někdy to může působit dost surrealisticky.“