Klasické dresy: Peugeot č.3

Francouzský tým byl dominantní silou v prvních dnech tohoto sportu a byl svědkem více než svého podílu na úspěchu i skandálu

Tento článek byl poprvé publikován v čísle 76 časopisu Cyclist

Hippolyte Aucouturier s nádherným knírem a hustě pruhovaným dresem byl francouzský závodní cyklista na počátku 20. století, který se více než jen letmo podobal archetypálnímu cirkusovému silákovi.

Vynikal impozantní postavou a měl odpovídající přezdívku, přičemž noviny L’Auto Henriho Desgrange ho nazvaly „Le Terrible“.

Aucouturier byl impozantní cyklista. V roce 1903 vyhrál Paris-Roubaix, Bordeaux-Paris a dvě etapy na úvodní Tour de France.

O 12 měsíců vpřed a Aucouturier, nyní jezdící pro Peugeot, si vedl ještě lépe. Ze šesti etap, které tvořily závod v roce 1904, vyhrál Aucouturier čtyři z nich – první jezdec sponzorovaný Peugeotem, který vyhrál etapu Tour.

Na oslavu zveřejnil Peugeot v L’Auto velkou reklamu, ve které oslavoval jejich čtyřnásobného vítěze etapy.

Výhry by bohužel ve zkoušce času neobstály. Tour 1904 byla katastrofa. Podvádění bylo běžné, jezdci byli obviňováni z jízdy vlakem, zatímco příznivci partyzánů blokovali silnice, což umožňovalo předjet pouze favorizovaným jezdcům a ohrožovali ostatní kameny.

O čtyři měsíce později Francouzská cyklistická unie diskvalifikovala řadu jezdců, včetně Aucouturier.

S těmito vítězstvími vymazanými z účetních knih by Peugeot musel čekat dalších 12 měsíců na své ‚první‘vítězství na Tour, když Louis Trousselier nastoupil do úvodní etapy závodu v roce 1905.

Celkem Peugeot toho roku vyhrál osm z 11 etap, přičemž Trousselier jich na cestě k celkovému vítězství získal pět.

Dříve v sezóně Trousselier, přezdívaný 'Květinář' kvůli podnikání své rodiny a který údajně později přišel o všechny své výhry na Tour v noci hazardu na velodromu Buffalo, vyhrál Paris-Roubaix, zatímco Aucouturier tvrdil Bordeaux-Paris.

Byla to teprve druhá kompletní silniční sezóna Peugeotu, ale díky svým dvěma superhvězdným jezdcům už vymetali největší závody ve Francii.

obraz
obraz

Od mlýnků na pepř po jízdní kola

Příběh Peugeotu začíná v roce 1700, kdy Jean-Pierre Peugeot otevřel mlýn na obilí v Montbéliard ve východní Francii.

Když mlýn přešel do rukou jeho synů, Jeana-Pierra II. a Jeana-Frédérica, přeměnili jej na slévárnu vyrábějící rozmanitou škálu produktů včetně pil, pružin a mlýnků na pepř.

V roce 1882 vizionářský vnuk Jeana-Pierra II Armand – muž, který později vedl Peugeot do výroby automobilů – uvedl na trh Grand Bi s vysokými koly a v 90. letech 19. století společnost začala sériově vyrábět jízdní kola.

Téměř jakmile Peugeot začal vyrábět kola, jezdci na nich začali vyhrávat závody na dlouhé vzdálenosti.

V roce 1891 tři z 10 nejlepších jezdců prvního ročníku Paříž-Brest-Paříž jeli na Peugeotech a následující rok motocykly společnosti obsadily prvních pět míst v závodě na 1 000 km Paříž-Nantes-Paříž – „bezprecedentní úspěch“, podle reklamních plakátů, které následovaly.

Značka však teprve začínala a v roce 1904 byl založen silniční tým Peugeot. Po vítězství Trousselier’s Tour v roce 1905 si Peugeot připsal další tři edice.

V roce 1908 byl tým obzvláště dominantní, když se Lucien Petit-Breton stal prvním jezdcem, který vyhrál back-to-back Tours, protože jezdci Peugeotu vyhráli každou etapu a obsadili první čtyři místa celkově, což nabízí „nezvratný důkaz své ohromující síly“. nadřazenost nad všemi ostatními'.

Do vypuknutí první světové války si společnost připsala šest vítězství na Tour a ne méně než 13 velkých jednodenních závodů, včetně inauguračního Milána-San Rema a ročníku Paříž-Roubaix v roce 1907, který vyhrál Georges Passerieu navzdory příliš horlivému policistovi, který ho zastavil na cestě do slavného velodromu a požádal o kontrolu jeho kola.

Později ve stejném roce Peugeot vyhrál své první vítězství v Tour of Lombardy.

Zpočátku to bylo připsáno Giovanni Gerbimu z Maina, ale jezdec známý jako Red Devil měl své staré triky, když jeho příznivci nejprve zablokovali úrovňový přejezd, což mu umožnilo vybudovat si značný náskok, a pak rozhazuje cvočky po trase, aby dále bránil jeho pronásledovatelům.

Gerbi překročila čáru jako první, ale další den sestoupila a vítězství bylo uděleno Gustavu Garrigouovi z Peugeotu.

Navzdory takovému úspěchu to nebylo úplně jednoduché. Když si Eugene Christophe v roce 1913 na Tourmaletu skvěle zlomil vidlice a byl nucen sestoupit pěšky do místní kovárny, aby si opravil svůj stroj, složil se pod ním právě Peugeot.

Při vyprávění incidentu pro La Sport et Vie v roce 1960 Christophe řekl: „Měl jsem čas vidět, jak se přede mnou ohýbá vidlice. Říkám vám to teď, ale tehdy, abych se vyhnul špatné publicitě pro své sponzory, jsem to nechtěl prozradit…‘

obraz
obraz

Černobíle

Nyní slavný černobílý šachovnicový dres Peugeot byl představen v roce 1963, v roce, kdy se k francouzskému týmu připojil Brit Tom Simpson.

Simpson by si vybojoval Bordeaux-Paris, Milán-San Remo a Tour of Lombardy Classics, to druhé jen pět týdnů poté, co vyhrál mistrovství světa.

‘Nosí duhový dres,‘informoval italský deník La Stampa o Simpsonově příjezdu samotného do Coma. „Houpe se na kole a vyžaduje od sebe extrémní zásoby energie.

„Veřejnost je na chvíli zticha, v absolutním tichu. Pak někdo tleská rukama. Ostatní ho kopírují.

‘Simpson protne cílovou čáru za hukotu obrovských ovací… jeho tvář rozzářená věčným úsměvem, který vypadá, že se baví se vším a se všemi.‘

Další slavná jména, která oblékla černobílý dres, zahrnují Rik Van Steenbergen, Eddy Merckx, Pino Cerami a Bernard Thévenet, který v roce 1977 získal poslední titul na Tour de France.

V 80. letech se Peugeot stal prvním profesionálním týmem pro řadu anglicky mluvících neo-profíků – mezi nimi Roberta Millara, Stephena Roche a Seana Yatese.

Peugeot pokračoval jako primární sponzor až do roku 1986, jeho poslední vítězství přišlo v 5. etapě Tour de l’Avenir.

Poté se společnost jako spolusponzor týmu Z omezila v cyklistice, než se nakonec ze sportu úplně vytratila.

Fotografie: Danny Bird