Sledujte: Fabian Cancellara hovoří o Giro d'Italia

Cyklista dohonil Spartaka, aby probral, proč je Giro tak výjimečné

101. ročník Giro d'Italia začíná tento pátek tvořit historii v izraelském městě Jeruzalémě. Závod začne krátkou individuální časovkou na 9,7 km v klikatých a zatáčivých ulicích města, přičemž vítěz dne si odnese první růžový trikot závodu.

Tento víkend Cyklista dostihl muže, který ví něco o vítězství v úvodní etapě Grand Tour, Fabiana Cancellaru.

'Spartacus' vyhrál celkem šest úvodních časovek Grand Tour a několikrát si dojel pro vedoucí žlutý trikot na Tour de France a červený trikot na Vueltě a Espaně. V některých bodech své kariéry byl jednoduše nezastavitelný s časem.

Nicméně růžový dres lídra na Giro d'Italia byl jednou z nejvýraznějších absencí bohatého palmares švýcarského jezdce, což je pro polovičního Itala obzvlášť znepokojivá statistika.

Kvůli své koncentraci na vítězství na jarních klasikách v březnu a dubnu Cancellara závodil na Giru pouze třikrát ve své kariéře – 2007, 2009 a 2016 – pokaždé před cílem odstoupil.

Pouze při poslední příležitosti v roce 2016 začal závod s ITT a přestože byl specificky zaměřen na růžovou, Cancellara dokázal zvládnout pouze osmý, 14 sekundový posun od vítěze Toma Dumoulina.

Bez ohledu na to Cancellara odešel jako jeden z nejlepších časovkářů všech dob, což z něj udělalo docela dobrý soudce, kdo tento pátek vystoupí, a pro něj je jen jeden muž, kterého stojí za to sledovat.

„Určitě, pokud bude Rohan Dennis závodit v prologu, vyhraje,“řekl Cancellara. 'Nemyslím si, že ho někdo bude schopen porazit.

'Nicméně on není další Fabian Cancellara. Existuje pouze jeden Fabian Cancellara.'

Kromě jízdy s časem nám Cancellara také řekl, proč je Giro tak speciálním závodem, proč je tak těžké a jaká je krása cyklistiky v Itálii.

Fabian Cancellara jel na Up and Down Wiggle Sportive, aby propagoval novou strečovou bundu Gore C7 shakredry – připojte se k němu na wiggle.co.uk.