Přesilovka na Tour de France: Kolik wattů potřeboval Thomas De Gendt, aby vyhrál toto impozantní sólo?

Snímek velkých čísel vyprodukovaných belgickým králem odtržení na cestě k vítězství v 8. etapě

Etapa 8 Tour de France bude na věky stejná. Nejen proto, že galské duo Julian Alaphilippe a Thibaut Pinot oživili francouzskou cyklistiku suverénním útokem 12 km od cíle, ale také díky Thomasi de Gendtovi, který předvedl mistrovskou třídu, jak vyhrát z úniku.

Belgický znalec úniků byl prvním jezdcem, který zaútočil na pódium, když si vydobyl mezeru mezi běžnými spoluhráči Benem Kingem (Dimension Data), Nikim Terpstrou (Total Direct Energie) a Alessandrem De Marchim (CCC Team).

Celý den systematicky odháněl své soupeře, nejprve shodil Terpstru a Kinga a poté porazil De Marchiho necelých 15 km od cíle.

Zatímco Alaphilippe a Pinot dělali vše, co mohli, aby je dohnali v závěrečných kilometrech, De Gendt změřil své denní úsilí k dokonalosti, aby zajistil, že ho nikdy nechytí, a tak mohl vyhrát druhé etapové vítězství na Tour.

Pro kohokoli, kdo to sledoval, to bylo jednoznačně epické představení, ale díky tomu, že De Gendt je vášnivým uživatelem Stravy, můžeme získat ještě jasnější pohled na to, jak vynikající byl jeho výkon.

obraz
obraz

Být pryč o přestávce na celých 200 km vedlo k tomu, že De Gendt produkoval během celého dne nějaká neuvěřitelně vysoká čísla.

Jel 5 hodin 14 minut, Belgičan zaznamenal průměrnou rychlost 39 km/h a průměrnou kadenci 87 otáček za minutu, což se promítlo do průměrného výkonu 311 W za celý den navzdory 3 874 m převýšení a sedmi kategorizovaných stoupání.

Po přepočtu na průměrný vážený výkon De Gendt udržel 343w, což vzhledem k jeho tělesné hmotnosti 69kg znamená 4,97w/kg za celou etapu.

V rámci toho musel De Gendt vyvinout mnohonásobné vytrvalé úsilí, aby nejprve pomohl získat náskok při průlomu, ale pak také shodil své dočasné spojence a zdržel útočící Pinot a Alaphilippe.

De Gendt byl životně důležitý, když pomohl vytvořit náskok čtyř jezdců v úvodních kilometrech. Aby toho dosáhl, jezdec týmu Lotto-Soudal dosáhl v průměru 422 w po dobu 10 minut, aby se dostal před peloton.

Během toho byly 30sekundové rázy přes 700w a 10sekundy při 1000w, obrovské úsilí vynaložit tak brzy do dlouhé fáze.

Později během dne začal De Gendt skutečně zvyšovat tlak, znatelně v úseku zvaném 'Cote des Avergues', 140 km do etapy.

Test na 3,9 km na 8%, De Gendt vytěžil 405w, což stačilo na to, aby se dostali do problémů ostatní jezdci Terpstra a King a zajistil Belgičanovi také Strava KOM.

Při posledním kategorizovaném stoupání dne, na Cote de la Jaillere, De Gendt pokračoval, aby shodil De Marchiho a také vytvořil nárazník, aby si zajistil své nezapomenutelné vítězství.

Tímto 32letý muž otočil šroub s pětiminutovým úsilím 457w při stoupání s maximálním rázem 877w. V neuvěřitelně odměřeném tlaku De Gendt sotva klesl pod 400 W po celé stoupání, což jasně stačilo na ostřelování De Marchi.

obraz
obraz

Na získání De Gendt Strava KOM to však nestačilo. Této pocty se ujal Pinot, který využil stoupání jako odrazový můstek k úniku z pelotonu a o vteřiny zpět na své soupeře ze všeobecné klasifikace.

Jezdec Groupama-FDJ zdolal 1,72 km úsek 'Rue du Sapey' za 4 minuty 19 sekund s průměrným výkonem 457 wattů a rychlostí 24 km/h, díky čemuž dosáhl lepšího De Gendtova času o 23 sekund.

Bez ohledu na Pinotovo výbušné úsilí nestačilo dostihnout De Gendta, když projel cílem St Etienne jako vítěz jedné z největších etap Tour v moderní paměti a jednoho z nejpůsobivějších vítězství v úniku v historii.