Ronde vidí, že Bettiol konečně setřásl tíhu očekávání

Tour of Flanders vyhrát čepice šťastný návrat do EF Education po nešťastném působení v BMC Racing

No, byl to běh na dlouhou trať. Když jsem stál na hlavním náměstí v Oudenaarde a sledoval sólovou jízdu Alberta Bettiola do cíle na velké obrazovce, neustále jsem nevěřícně kroutil hlavou. Opravdu zdržuje takové, jako jsou Sagan, Van Avermaet a Kristoff – 16členná skupina – aby vyhrál tento závod?

Udělal to a nebylo to ani blízko u čáry. To, co bylo před 15 km, se 30sekundový náskok v cíli snížil pouze na 14 a nervové napětí ve vzduchu se rozplynulo v radost.

Autobus EF Education First byl několik metrů daleko a davy ho pohltily stejně rychle, jako oslavná piva vyšla. V cíli EF soigneurs plakali slzami radosti, zatímco sám Bettiol mohl stěží uvěřit, čeho dosáhl.

‘Pořád tomu nevěřím. Moje první vítězství. Pořád nevěřím tomu, co jsem udělal,‘bylo asi tak všechno, co dokázal po překročení fronty sebrat.

Ne že by mnoho jiných dalo Toskánského na první místo v seznamu, aby překročilo hranici jako první – nebo kteréhokoli EF jezdce, když na to přijde. Předpokládaný lídr Sep Vanmarcke, dvakrát na stupních vítězů, se vracel po zranění kolena, které utrpěl na E3 BinckBank Classic, zatímco zbytek týmu tvořili silní muži, ne-li vítězové závodu.

Sebastian Langeveld byl jedním z těch mužů, který se vrátil do autobusu jako první poté, co skončil 15. a sehrál klíčovou roli ve vítězství Bettiola. Jeden ze tří mužů EF ve vedoucí skupině na úpatí Oude Kwaremont, po Bettiolově útoku zastával blokující roli v čele pronásledování.

‚Všechno sebral z kola,‘řekl Langeveld. „Myslím, že dnes vyhrál nejsilnější muž závodu. Je trochu zvláštní, že nepatřil mezi oblíbené; byl na E3 v dobré formě a je to obrovský talent.‘

Pokud jde o Vanmarckeho, útočil dříve v závodě, než se posunul ve vedení k vítěznému útoku svého týmového kolegu. V autobuse EF krátce promluvil a nazval Bettiola ‚typu Van Avermaeta, opravdového jezdce třídy‘, než před přihlížejícími fanoušky předvedl svého druhu oslavnou hru.

V tomto týmovém sportu, který vyhráli jednotlivci, vyhrál Bettiol, vyhrál Vanmarcke, vyhrál EF. Všichni kluci, Matti (Breschel), Sacha (Modolo), Tom (Scullyová), Taylor (Phinney), všichni. Myslím, že EF je vepředu… Od této chvíle byste měli více hledat růžovou vepředu,‘řekl Bettiol.

Mamma di Pasta

A co Bettiol, vítěz Ronde Van Vlaanderen z roku 2019? Ital je letos zpět, pro svou druhou štaci v týmu. S Cannondale – starým týmem Liquigas – se stal profesionálem v roce 2014, před fúzí v roce 2015 s nastavením Slipstream Sports Jonathana Vaugherse.

V té době mu bylo pouhých 19 let, ‚s 15 kily dětského tuku navíc‘podle šéfa týmu Jonathana Vaughterse, který si po dojezdu ještě nějakou dobu povídal. ‚Už brzy jsi viděl, že kdybys na něm dokázal zbavit těch 15 kilo noků, byl to top talent.‘

Záblesky tohoto talentu se projevily v průběhu následujících tří let, nejčastěji v psích dnech sezóny – na podzimních závodech, kdy jezdci obvykle utíkají nebo bojují o výsledky. Ale přemíra jednodenních závodů, často na kopcovitých parcourech, vytvořila šťastná loviště.

Pozitivní výsledky na Bretagne Classic, Clásica San Sebastián, GP Québecu a Montrealu – plus třetí místo na Tour de Pologne 2016 – odhalili ti, kteří věnovali pozornost začínajícímu klasickému závodníkovi, který stále dospívá. Na větší scéně se dostalo uznání za jeho jízdu ve službách Rigoberta Urána na Tour de France 2017.

„Je to vynikající závodník, má čich na závod,“řekl Vaughters. „Je všestranný v tom, že může trochu sprintovat, umí lézt, je velmi dobrý na kamenech. Na Tour de France pomohl Rigobertovi víc než kdokoli jiný.‘

Bettiol byl jedním z deseti jezdců, kteří odešli na konci roku 2017, protože hledání sponzorů Slipstreamu se prodloužilo do září, kdy do toho vstoupil Education First. Přešel do BMC v tom, co se ukázalo jako nešťastné – a krátké – partnerství, sužované zraněními a špatnou formou.

Jezdil za Grega Van Avermaeta během jarních klasik, přičemž olympijský vítěz byl překvapen, že Bettiol udělal tým pro loňské Ronde po jeho DNF na E3 a Dwars door Vlaandereren. BMC DS Fabio Baldato zdůvodnil, že Bettiolova rodina již koupila letenky do Belgie.

Začátkem tohoto týdne Van Avermaet řekl, že jeho bývalý spoluhráč byl v BMC líný a má nadváhu. Bodavá slova, jistě, ale do určité míry stále pravdivá.

‘Minulý rok jsem zmizel z radaru. V BMC jsem nikdy nesplnil očekávání,“řekl Bettiol na pozávodní tiskové konferenci. „Spousta věcí se pokazila, ale musela nastat změna. Mimo jiné jsem zhubla 3 kg. To se snadno říká, ale není snadné udělat.‘

Jeho problémy s váhou, i když možná trochu přehnané, také daly vzniknout jeho přezdívce v týmu. Bettiol je láskyplně známý jako ‚Mamma di Pasta‘poté, co za svá kila navíc svalil vinu na domácí kuchyni.

‚Pořád si tak říká,‘řekl Vaughters. ‚Když jsme konečně podepsali tuto smlouvu, poslal mi SMS a řekl: ‚Mamma di Pasta se vrací!‘

‘Dokonce to přiznává. Řekl: ‚Když mě necháš doma s mojí matkou, ztloustnu. Musíš mě mít na tréninkových kempech a pořád na mě tlačit.‘Takže se pořád trochu snažíme, abychom ho tlačili.‘

Ta přidaná práce a disciplína se vyplácely už před nedělním mimořádným zážitkem. Březnový Tirreno-Adriatico, který projel blízko jeho rodného města Poggibonsi, viděl Bettiola dvě umístění na stupních vítězů, včetně překvapivého druhého místa v závěrečné časovce.

O několik dní později byl v ofenzivě na Poggio v Miláně-San Remo, těsně před startem Juliana Alaphilippea. A na konci března čtvrtý na E3 BinckBank Classic naznačil potenciál pro jarní Classics, když tam v roce 2016 skončil desátý.

Další triumf pro malý tým, který mohl

Přesto to bylo neočekávané – jak pro Bettiol, tak pro EF Education First jako celek. Nyní vyhráli čtyři z pěti monumentů, rozmístěných po dobu osmi let. Nedělní triumf je jejich prvním od vítězství Dana Martina v Il Lombardia v roce 2014.

Pro tým, který neustále hledá sponzory, a omezuje ho rozpočet v dolní polovině žebříčku WorldTour, je to docela dost. Toto vítězství bylo o týmové práci a interním rozvoji; EF není tým nabitý těmi nejžhavějšími mladými talenty a hvězdami s velkými penězi.

„Za tímto úspěchem je práce tisíců lidí,“řekl Bettiol. "Za tímto vítězstvím stojí moji týmoví kolegové a všichni zaměstnanci v EF, od všech servisních kluků, kteří stáli hodiny s koly – dnes jsme byli na trati pokryti 27krát – sportovní ředitelé, mechanici, lidé z médií, ředitelé."

‘Všichni, všechno, je to sen.‘

To je duch, který byl vždy zřejmý napříč různými iteracemi Slipstream Sports, postojem „vše za jednoho“a „jeden za všechny“, posázeným malým postojem „my-proti světu“.

To tam bylo i v neděli. Když Bettiol jel poslední metry (‚vypadalo to jako stoupání na Mortirolo‘, řekl o mírném stoupání), ukázal mu do očí. Byla to zvláštní oslava vítězství, zvláště u prvního vítězství, ale důvod byl brzy jasný.

‘Byla to vědomá akce – ‚vidíš mě?‘‘řekl s odkazem na tisk, který ho vždy přehlížel. ‚Od této chvíle vědí, kdo jsem.‘