Tour de France 2019: Vincenzo Nibali vyhrál 20. etapu, zatímco Egan Bernal potvrdil celkové vítězství

Vincenzo Nibali zdržel postup skupiny GC, aby překročil čáru jako první ve 20. etapě Tour de France 2019

Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) vyhrál 20. etapu Tour de France 2019 poté, co jel sólo na svazích stoupání do Val Thorens. Za ním Egan Bernal (tým Ienos) udělal vše, co potřeboval, což nebylo mnoho, aby si zajistil celkové vítězství.

Etapa byla drasticky zkrácena ze tří kategorizovaných stoupání nad 135 km na pouhé závěrečné stoupání a celkovou vzdálenost 59 km kvůli nepříznivému počasí v horách.

Navzdory zkrácení etapy to byl stále zábavný den sledovat změnu virtuálních top 10 - kromě žlutého trikotu, který nikdy nevypadal na změnu majitele.

Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep) byl daleko od cílové čáry a v důsledku toho se propadl v top 10.

Krátký den na rozhodnutí tři týdny závodění

20. etapa Tour de France 2019 se zkrátila ze 135 km dlouhé trasy se třemi vysokými horami na pouhých 59 km se stejným cílem na vrcholu a stala se obětí okolností, které nikdo nemůže ovlivnit.

Počasí již způsobilo zrušení etapy předchozího dne, když byli jezdci na silnici, takže alespoň tato změna byla provedena před startem.

Bez časovek by to mohl být pro peloton nejkratší závodní den sezóny a to se odrazilo ve zběsilém tempu hned od pádu vlajky Christiana Prudhomma.

Mnoho jezdců se snažilo dostat do denního úniku, ale chvíli trvalo, než se něco zaseklo. Některá velká jména byla přítomna v prvních přesunech, včetně Nibaliho, Nilse Politta (Katusha-Alpecin) a Mikela Landy (Movistar).

Bylo nám zacházeno s 18 a půl etapami něčeho jiného, ale začátek 20. etapy nabral Tour známý vzhled a byl pro ni horší: dresy týmu Ineos v přední části peloton se žlutým Bernalem zachyceným na zadní části vlaku.

Vpřed se odtržení rozdělilo na dvě skupiny a kousek dálnice projela směrem k Moutiers.

Rovinatá část etapy byla odškrtnuta ve dvojnásobném rychlém čase a zanedlouho byli jezdci na 33 km stoupání k lyžařské stanici ve Val Thorens.

Deceuninck-QuickStep se připojil k týmu Ineos v čele hlavní skupiny a dal do práce všechny nohy, aby uhájil Alaphilippeovo místo na stupních vítězů. Den začal jako druhý, když den předtím ztratil dres během zmatku ve zrušené etapě.

Z každého, kdo vstoupil s výkřikem, že si vylepší své místo v top 10, bylo břemeno na Stevenu Kruijswijkovi (Jumbo-Visma), aby zaútočil na své soupeře.

Pódium nebo top 10, nic mezi tím není. Top 4 – neudělal dost pro umístění na stupních vítězů; top 6 - řekněme top 10. Kruijswijk začal den čtvrtý a pouhých 12 sekund za Geraintem Thomasem (tým Ineos). Je lepší zaútočit a spadnout ze čtvrtého na sedmé místo, než sledovat, jak se vaše šance na umístění na stupních vítězů převalí přes čáru těsně před vámi.

Jumbo-Visma to měla jasně na mysli, když se v počtu na nižších svazích závěrečného stoupání dostali do čela.

V čele závodu měli Nibali, Michael Woods (Education First), Tony Gallopin (AG2R La Mondiale), Pierre-Luc Périchon (Cofidis) a Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin) náskok 2:21 skupina ve žlutém trikotu s 28,2 km do cíle.

Mezi vedoucí skupinou a čtvrtou skupinou obsahující žlutý trikot byl další vedený Rui Costa (UAE Team Emirates), zatímco Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) jel sám v zemi nikoho. De Gendt se snažil dohnat týmového kolegu Tima Wellense ke stoupání na KOM body a šanci získat puntíkatý dres zpět od Romaina Bardeta (AG2R La Mondiale).

Peloton měl De Gendta na dohled, když se znovu protlačil, aby se ještě chvíli udržel vepředu.

Vlak Jumbo projížděl kolem ostřelovaných zbytků brzké přestávky, těch, kteří nedokázali držet krok s jezdci vpředu, a navzdory síle domácích George Bennentta a Laurense De Plus, mužů ve žlutém a černém by těžil ze síly Wouta Van Aerta, který havaroval ve 13. etapě časovky.

Dylan van Baarle to převzal jménem týmu Ineos, ale Jumbo-Visma musel považovat jeho snahu zpomalit peloton za nevítanou, protože Bennett, tváře nafouknuté úsilím, se vrátil do čela.

Do zbývá 20 km banner Romain Sicard (Total Direct Engerie) se domníval, že bude muset dotáhnout ztrátu 1:58 na čelo závodu, protože úsilí Jumbo-Visma udělalo jen málo pro snížení deficit.

Na nejnižší rychlostní stupeň a sotva se pohnul vpřed, Bennettův den skončil, zbývalo 18 km, osud šancí jeho týmového kolegu je nyní v rukou ostatních.

V čele závodu se Omar Fraile (Astana) probojoval do vedoucího kvarteta, aby se stal kvintetem, zatímco za pelotonem se propadl Richie Porte (Trek-Segafredo) a shrnul svůj nevýrazný závod tím, že více ztratil čas na jeho GC rivaly.

Perichon byl první, kdo byl ostřelován ze skupiny vedené Nibali, ale větší zpráva přicházela zezadu, kde byli oba Alaphilippe a Bardet distancováni skupinou žlutého trikotu. Díky Enricu Masovi Alaphilippe předjel Bardeta a stále byl na celkovém druhém místě, alespoň na pár kilometrů.

Nibali se rozhodl z tohoto závodu něco vytěžit a vydal se sólo jen něco málo přes 12 km od cíle. Zpět ve skupině GC pomohl De Plus Kruijswijkovi získat místo na stupních vítězů tím, že nastavil tempo, kterého se Alaphilippe nemohl držet, ale mělo to nevítaný vedlejší účinek, protože Kruijswijk musel útočit na Thomase.

Pod portálem, který vítá návštěvníky Val Thorens, hodně přes 6 km od skutečného cíle, se Simon Yates (Mitchelton-Scott) vydal hledat své třetí etapové vítězství v závodě. Warren Barguil (Total Direct Energie) a Marc Soler (Movistar) se vydali hledat Yatese, a když dosáhli jeho volantu, Nairo Quintana zahájil nabídku, aby dohnal svého týmového kolegu z Movistaru.

Soler šel sólo, aby se pokusil chytit slábnoucího Nibaliho, zatímco jeho krátkodobí partneři z odtržení se všichni vrátili zpět do značně zredukované skupiny GC, kterou nyní vede Bora-Hansgrohe, a v některých případech rovnou zezadu.

Nabitý energií a pouhých 3,5 km od vítězství v etapě Nibali zvýšil tempo a udržel náskok 39 sekund na Solera a dalších sedm na ty, kteří mu mohli zkazit den. Soler byl chycen, ale na Nibali jel, zoufale se snažil překročit čáru s rukama ve vzduchu.

Bylo to posledních pár set metrů napjatých, když útoky zezadu vypadaly, že by mohly zkazit Nibaliho den.